Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cumparaturi online - castigul pandemiei

magazin cumparaturi

52 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 iunie 2020 - 13:50

De cand a inceput pandemia, nu am mai fost pe la magazinele asa cum le stiam - imi placea sa ies in weekend sa ma mai uit prin magazinele de haine, nu pentru a cumpara cate ceva dar pentru a-mi clati ochii cu colectiile noi.

 

Acum insa, ma intreb daca mai e nevoie de magazine fizice ... m-am obisnuit sa comand online. Cred ca magazinele online sunt in castig dupa pandemie.

 Voi cum va faceti cumparaturile? 



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 18 iunie 2020 - 16:10

Intr adevar am facut mai multe cumparaturi online in perioada asta, dar numai pentru ca magazinele fizice erau inchise.

 

Nu imi place sa cumpar online, imi place sa pipai si sa incerc obiectele inainte sa cumpar. Imbracaminte, alimente, gadget uri electronice etc.

 

Cel putin haine sau incaltaminte nu am cumparat niciodata online.

 

Am reinceput sa imi cumpar haine in magazi nele redeschise si e foarte placut, nu am nici un stres. Chiar imi imbunatateste dispozitia si imi reda o senzatie de normalitate.

 

Am cumparat si in timpul lockdownului, doua mari magazine au ramas deschise. Atunci nu a fost asa placut, dar avea nevoie copilul de incaltari ca i ramasesera mici toate.

 



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 iunie 2020 - 22:18

multi, multi parinti romani au cumparat online multe carti in timpul pandemiei.

ceea ce ma bucura.

si eu am cumparat pentru alex, dar am vazut poze si cu cate 20-30 de carti odata. :)

tot online i-am luat imbracaminte si incaltaminte, ca s-a inaltat.

 

acum in romania s-au redeschis mallurile. magazine de imbracaminte, incaltaminte se deschisesera de mai inainte.


Editat de Pepco, 18 iunie 2020 - 22:19 .


#4
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 07:47

Haine si incaltaminte imi este foarte greu sa cumpar online din cauza nepotrivirii masurilor. De exmplu, cand erau magazinele deschise, mi-am luat 3 perechi de blugi, acelasi model, culori diferite si, culmea, masuri diferite. Ultimele 2 perechi le-am luat fara sa le probez (fiind acelasi model m-am gandit ca imi va fi buna masura de la cei pe care ii aveam deja) si atrebuit sa merg sa ii schimb.

In plus, as cum spune si Fleurdelise, imi place sa merg la cumparaturi si sa vad materialele inainte de a lua ceva.

Electrocasnice, carti, produse de ingrijire, etc. comand online si in mod normal.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 09:07

Parerea mea.

Experienta mea.

 

Au existat mai multe tipuri de online.

 

Magazinele online cu soft de magazin virtual care au luat avant in pandemie au fost lanturile alimentare si librariile

Facilitatea cumpararii online exista si inainte.

 

Prea putini oameni din carantina, intrati in somaj tehnic sau lucrand de acasa, sau program diminuat si-au cumparat imbracaminte. Eu pe  astea nu le trec la castig.

 

Al doilea tip  ar fi FB si whattsapp pentru comenzile online pentru comunitatile satesti.

Micile magazine cu de toate, satesti si producatorii locali de legume si fructe.

Ori au avut pagina de FB ad-hoc cu lista de produse si preturi, ori au avut afisat acelasi lucru pe geamul fizic al magazinului, ori s-a  dus vorba  in comunitate...

Comenzile s-au facut pe whattsapp sau prin SMS, cost livrre zero, livrarea cu masina personala.

De modalitatea de mai sus m-am folosit timp de 2 luni de zile. Am primit in  permanenta fructe si legume proaspete, carne, chiar si miel  adus direct de la abator.

 

Am mai facut cumparaturi online de mic mobiler pentru casa si pentru terasa si pentru produse indispensabile functionarii corecte a centralei termice, metri de carti, jocuri si puzzle, hrana pentru pisica si nisip de litiera, masti si dezinfectant. Dar haine  si pantofi, nu.

 

Dar de departe cele mai castigate au fost firmele de transport.

 

Ce nu  mi-a placut.

Emag care daca doreai  sa faci plata cash iti lua o taxa de 10 lei.

Hornbach (materiale de constructii, sccule, produse de gradinarit etc)  care pentru fiecare produs pe care il luau  de pe raft percepeau o taxa.

 

Ce mi-a placut

Emag care a vandut  masti fara adaos comercial

Carturesti care au specificat ca ei primesc si cash.



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 09:51

Carantina a fost o perioada speciala.

 

In general evit sa comand on line.

 

In primul rand ca detest Amazonul pt ca am vazut reportaje cu salariatii lor si conditiile de lucru. Al doilea : fara taxe de returnare, lumea profita sa returneze, ori in mare parte pachetele se distrug, f rar se recupereaza sau ajung la organizatii de caritate

 

 

https://www.francetv...ts_3047281.html

 

Mai este si un trend la tineri(10-40%) care cumpara aceste produse numai pt a si face poze pe retelele sociale, apoi le returneaza. Enorm.

 

Mai este si poluarea, sa ti vina orice pachetel acasa .

 

Cunosc o persoana care comanda saptamanal 3-4 pachete : haine, deco, gadgeturi, jumatate din ele le returneaza. 
 

Noi am mai comandat de ex. mobila, pt ca pretul de pe net era mult mai mic decat in magazin. (dar tot a trebuit sa returnam si sa asteptam, pt ca aveam cinci scaune de un fel si unul de alt fel)  [batcap] 
 

Sau carti, articole sportive pe care nu le gasesc in magazinele din oras. Dar asta mai rar.



#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 10:04

În carantină am comandat destul de puțin online: produse de bază pentru ai mei, o mașină de tuns pentru noi și măști (de mai multe feluri și din mai multe locuri - am dat și prietenilor). Nu am cumpărat nici haine, nici încălțări, evit să iau de pe net pentru că trebuie să probez.

 

Referitor la taxa de plată numerar eu înțeleg de ce au pus-o, să încurajeze plata cu cardul. La plata cu cardul curierul e mai puțin expus. Îți lasă produsele și pleacă.

 

Ce cumpăr în mod obișnuit online sunt cărți, acum în carantină n-am mai luat, aveam o grămadă necitite prin casă :).



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 10:15

Nu cumpar haine si incaltaminte online, pt ca trebuie sa le probez...plus ca multe arata in poze mult mai bine decat in realitate.

 

Comand insa lucruri pt casa, aici nu am avut probleme. Am comandat in perioada asta : asternuturi, farfurii, pt baie perdea si covor  [:D]



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 10:20

 

 

Referitor la taxa de plată numerar eu înțeleg de ce au pus-o, să încurajeze plata cu cardul. La plata cu cardul curierul e mai puțin expus. Îți lasă produsele și pleacă.

 

 

Si la noi s-a recomandat(se recomanda) plata cu cardul, insa adaosuri daca platesti cash, eu le consider ilegale, nu cred ca protectia consumatirului-daca e sesizata, e de acord cu procedura.

 

Nu comand on line decit produse penrtu hobby-ul personal, sau daca nu gasesc in magazine(am comandat pentru masina de cafea rezervorul d eapa -de exemplu, pentru ca nu am gasit in magazinele din jurul meu).

 

Este lipsa de responsabilitae sa comanzi si sa trimiti inapoi doar pentru ca e posbil, in general fara taxe.Asta duce la poluare si sclavagismul bransei transportatorilor de packete(n general la mine in zona cei ce audc packete sunt straini, nici macar doua vorbe germana nu stiu sa spuna, daca ii scriu bilet sa lase packetul in garaj sau la vecin...e nul).

 

As fi foarte de acord sa se puna taxe usturatoare la packetele trimise inapoi...cu siguranta ar scade comandatul fara rost!!!



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 10:28

Nu știu cât e de legal sau nu, că nu plătesc cu numerar, deci n-am plătit o astfel de taxă. Nici nu prea am numerar în portofel :).

 

Eu ziceam doar că înțeleg de ce au pus o astfel de taxă.





Etichetat si cu magazin, cumparaturi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -