Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cumparaturi online - castigul pandemiei

magazin cumparaturi

52 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 14:28

Daniela, eu am un specific aparte.

 

Acuma, nu mi s-a parut necesar sa intru in amanunte, bineinteles ca aveam bani pe card, dar strict numai si numai pentru plata utilitatilor.  Si eu platesc pentru mama, si pentru soaccra.

Si din cauza asta, suma fiind limitata si platile obligatorii, la ce am comandat online am platit cash.

Nici eu nu concep sa nu am bani pe card pentru asta.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 16:51

În cazul meu, nu știu cum aș fi plătit enelul, gazul, apa, cablul, întreținerea în timp de stare de urgență. Că mers la punctele lor de lucru nici nu intra în discuție. Iar eu plătesc utilitățile și pentru ai mei, care-s în alt județ. Totul online, de pe card.

 

foarte simplu, la punctele PayPoint (semnalizate printr-un abtibild galben pe usa magazinului ce are instalat PayPoint).

 

eu am un magazin unde este un robot mare, daca tastez ca la bancomat, numarul de mobil, imi afiseaza valoarea facturii pe ecran. e aproape de bloc.

 

dar odata ce te obisnuiesti sa ai aplicatii de n feluri pe telefon si sa platesti cu telefonul sau cu cardul, celelalte optiuni ti se par greoaie. eu nu am aplicatii pe telefon si nu platesc nici o factura online, am si robotul ala, si punct PayPoint aproape de bloc.

 

mie nu imi plac platile cu cardul, prefer cash. in plus, am comandat online mancare gata preparata, pai nu veneau baietii cu livrarea cu aparate pentru carduri...


Editat de Pepco, 19 iunie 2020 - 16:54 .


#23
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 17:56

Când comanzi online mâncare (de ex pe Glovo), de obicei poți plăti tot cu cardul.

 

La PayPoint habar n-am cum se plătește, știu că te duci cu factura și scanează un cod de pe ea? Eu n-am facturile în format fizic, toate sunt electronice. Și nici nu vreau să le tipăresc doar să fac plata :).



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 19:54

La noi in perioada pandemiei s au redus mult platile cu cash. Unele magazine, chiar ff mari precum Costco au refuzat plata cash.

De la inceputul lockdownului am bagat pe card inclusiv banii din pusculita copilului si am platit la magazine numai contactless iar facturile de toate felurile le plateam oricum online de ani buni. Nu mai primesc facturi pe hartie de ani de zile ( am ales optiunea asta). Risipa de hartie si de timp, cand pot plati de pe telefon sau seta plati automate.



#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 22:06

La PayPoint habar n-am cum se plătește, știu că te duci cu factura și scanează un cod de pe ea? Eu n-am facturile în format fizic, toate sunt electronice. Și nici nu vreau să le tipăresc doar să fac plata :).

Se poate scana codul de bare al facturii si de pe ecranul telefonului [:)]

 

Si eu am dat diferite comenzi la "cosul de legume si fructe", macelarie ori brutarie dar in rest, in lunile acelea de incertitudine, nu am comandat nimic gen incaltaminte ori imbracaminte.



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 22:24

Când comanzi online mâncare (de ex pe Glovo), de obicei poți plăti tot cu cardul.

 

La PayPoint habar n-am cum se plătește, știu că te duci cu factura și scanează un cod de pe ea? Eu n-am facturile în format fizic, toate sunt electronice. Și nici nu vreau să le tipăresc doar să fac plata :).

 

gazul, curentul, da, m-am dus cu factura, dar pentru mobil, am comunicat doar nr. de telefon.

 

eu nu comand prin glovo si alte minuni, sunt cam batuta in cap la chestii de-astea. am fost in magazine fizice si in perioada pandemiei, pentru mancare, doar nu erau inchise. am prins si nebunia aia de la inceput, cu rafturi goale. cand vreau mancare gata facuta, am nr. de telefon de la localurile unde stiu ca e ok si sun acolo, la preluare comenzi.

 

tu ti-ai creat un confort anume, online, e ok pentru tine. :)

 

am mai observat ca unele magazine au redus valoarea minima a comenzii pentru a te califica pentru transport gratuit sau au taxe de transport mai mici.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 22:32

multe magazine de imbracaminte si incaltaminte au avut reduceri in aceasta perioada si inca mai au. pentru familiile cu copii mai mici sau mai mari (pana in 14 ani, sa zic), gaseai destule lucruri frumoase la preturi mici. acum, ca s-au redeschis mallurile, s-au redeschis direct cu reduceri. am avut o sarbatorita zilele acestea si i-am luat din c-and-a un costum de vara - colant si bluza - cu 29,50 lei in loc de 75. pentru jucarii, noriel a tot avut reduceri si transport gratuit.

 

alex s-a inaltat cativa cm si i-am gasit tricouri la preturi bune, de asemenea, pandeam de mai demult o geaca de toamna simpatica si am reusit sa prind reducere pentru ea.

 

dar pentru mine prefer magazinele fizice. sa ating, sa sucesc, sa rasucesc, sa probez.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 23:30

Se poate scana codul de bare al facturii si de pe ecranul telefonului [:)]

 

Si eu am dat diferite comenzi la "cosul de legume si fructe", macelarie ori brutarie dar in rest, in lunile acelea de incertitudine, nu am comandat nimic gen incaltaminte ori imbracaminte.

[:)]  My enel, my engie, my vodafone. Plata  direct din site cu card  sau debit direct. Folosesc  laptop. Nu primesc nicio factura pe email. Exclus ca din telefon sa pot accesa my enel, my vodafone, my engie si sa cotrobai dupa dupa codul de bare al facturii.

 

E doar  un exemplu. Fiecare si le stie pe ale lui.



#29
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 20 iunie 2020 - 15:22

 

dar odata ce te obisnuiesti sa ai aplicatii de n feluri pe telefon si sa platesti cu telefonul sau cu cardul, celelalte optiuni ti se par greoaie. eu nu am aplicatii pe telefon si nu platesc nici o factura online, am si robotul ala, si punct PayPoint aproape de bloc.

 

mie nu imi plac platile cu cardul, prefer cash. in plus, am comandat online mancare gata preparata, pai nu veneau baietii cu livrarea cu aparate pentru carduri...

 

Pepco, nu va mai fi cash in viitorul apropiat. La noi deja se cam scoate. Se poate plati de pe mobil daca nu ai cardul cu tine. Chiar si la magazine alimentare. Direct din cont.

Mancarea comandata online se plateste bine mersi cand trimiti comanda. La noi asa este automat. Doar nu se apuca sa o gateasca fara sa fie platita. Cine livreaza nu se ocupa de luat bani. Face doar livrarea, nu pune mana pe cash sau card.

 

Nu inteleg insa de ce preferi cash. Eu si daca iau capsuni din piata pot folosi card sau vips. Efectiv nu prea am bani in geanta.



#30
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 20 iunie 2020 - 15:24

[:)]  My enel, my engie, my vodafone. Plata  direct din site cu card  sau debit direct. Folosesc  laptop. Nu primesc nicio factura pe email. Exclus ca din telefon sa pot accesa my enel, my vodafone, my engie si sa cotrobai dupa dupa codul de bare al facturii.

 

E doar  un exemplu. Fiecare si le stie pe ale lui.

 

Viviana, eu am facut cerere sa platesc factura Enel direct din cont. Se poate asa ca am scapat de o grija lunara. Am pus bani pentru 2-3 ani si nu mai am bataie de cap.





Etichetat si cu magazin, cumparaturi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -