Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#311
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 12:35

Acum nu a cântărit-o, însă în urmă cu o săptămână și jumătate când am făcut Dopplerul avea 1007 gr. 

O să o numim Eva Olimpia. Dacă rămânea băiat numele ar fi fost Carol Alexandru, dar așa poate la următorul bebe.  [:D] Acum va trebui să picăm de acord cum îi vom spune, pentru că eu îi zic Eva, soțul preferă Olimpia. Tu ce nume ai ales?

Cumpărături am început să facem în weekend, am luat câteva textile și jucărioare pentru început. Cam până intru în a 30-a săptămână vreau să dau comanda la mobilă și cărucior, că nu știu exact cât durează livrarea. Ne pregătim încetul cu încetul, nu vreau să mă grăbesc, dar nici să las totul spre final, mai ales că s-ar putea să nasc în noiembrie. 

O să nasc la maternitatea Giulești, la stat. Am vorbit cu doctorița și acolo face nașteri, deși eu mă duc la consultații la ea la privat, la spitalul Medas, că acolo am cunoscut-o. 



#312
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 12 septembrie 2019 - 18:30

Da a-ti ales nume frumos! Noi avem mai multe variante Maia, Ranya, Ariana, Ayanna, Amedeia, cataleya,tiana, Anays,amira Maria, Evelyne Maria, ania Maria,Anisia


#313
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 septembrie 2019 - 17:02

Ce listă lungă aveți! Toate acele nume vă plac amândurora? La noi a fost scurtă lista, doar vreo 4-5 nume ne plăceau amândurora, așa că am căzut repede de acord. 

Noi am ținut să se potrivească prenumele cu numele de familie și să nu fie prenume care să poată fi ușor pocite de către copii. Am evitat vreo două care ne plăceau tocmai din cauza asta, la grădiniță/școală primară copiii pot fi foarte răutăcioși din orice. 



#314
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 septembrie 2019 - 07:48

Becky nu suntem chiar de acord cu toate din toată lista am mai tăiat din ele dar inca nu ne-am hotărât , sper in maxim o luna sa ma hotărăsc, si noi ne-am gandit ca trebuie sa ii punem un nume care sa sune bine cu numele de familie si de asta nu reușim sa ne hotărâm.

am fost luni la doctor si bebelina mea creste nu gluma a zis ca are 1300 de grame si ca e destul de mare pentru vârsta sarcinii, deci la fel ca si tine Becky s-ar putea sa nasc pe la sfârșitul lu Noiembrie. In rest a zis ca e Ok sa continui cu tratamentul doar ca in trimestru III sa opresc aspenterul. Chiar ma gândeam la tine ca ai zis ca nu ti-a spus nimic sa il opresti.sa il mai intrebi o data pe doctorul tau ca poate mai uita si ei .a zis sa încep sa imi fac bagajelul de data viitoare cand vin la el ,sa il am pregătit ., nu stiu de ce dar oricum ma gândesc acum ca poate a vazut ceva si nu vrea sa spună sa ma îngrijoreze. Pana la urma cand vrea D-zeu sa nasc atunci va fi, pana atunci ne mai bucurăm putin de sarcina!

Pe voi va doare burta jos nu stiu cum sa explic mușchiul ma doare si cand ridic picioarul ma tine o durere? si de spate nu mai zic ca e din ce in ce mai greu docotrul a zis ca nh vede nimic la eco , colul e închis poate ma doare la de greutate, de la burta habar nu am dar e neplăcut. 

 



#315
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 18 septembrie 2019 - 13:09

Bună Monaaa, da și pe mine ma doare când ridic piciorul sau ma întorc după o parte pe alta, am impresia ca mi se rupe ceva în interior, dar cică din cauza ca se întind ligamentele, 



#316
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 11:45

Mona, am întrebat când am fost la control dacă să continui cu Aspenterul așa cum mi-a zis medicul de la morfologie, doctorița mi-a zis că da. Acum nu cred că o să merg totuși până la 35 de săptămâni, mai am o cutie care îmi ajunge până la 33 de săptămâni și acolo cred că îl opresc. Oricum următorul consult tot cam pe atunci îl am. 

Tu în ce săptămână ești de ți-a zis să-ți pregătești deja bagajul? Când ar trebui să naști, după DPN?

De la ligamente te doare ce spui tu, iar spatele de la presiunea pe coloană, mai ales că ai spus că ai luat mai mult în greutate. Oricum am înțeles că apar tot feluri de dureri în trimestrul 3, și eu am zile în care mă simt ca o babă. La mine au început și contracțiile Braxton Hicks. 



#317
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 11:58

Eu marțea viitoare fac 28 de saptamâni dupa CM si la eco imi iese Ca am 30 de săptămîni , următoarea programare o am in 16 Octombrie si a zis ca nu se stie niciodata si sa fiu pregătită mai ales ca noi facem 500 de km pana la doctor, cred ca la asta s-a referit ca nu ar vrea sa ne zică sa ne intorcem înapoi sa luam ce ne trebuie. Colul a zis ca e închis dar preventiv sa fim pregătiți. 

Eu am întrebat-o pe doctorița Uscatescu de Aspenter si a zis ca din săptămana 34 il opresc nu il mai iau.probabil atunci o sa ai si tu programare si o sa iti spună. In rest tot caut pe internet mobila pentru camera bebelinei si nu ma pot hotăra. Voi a-ti cumpărat deja? Imi dați si mie cateva idei si daca v-ați comandat si deja a venit mobila cum vi se pare. Sunt asa nehotărâtă. Si tot imi aduc in lista tot felul de chestii. 



#318
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 13:52

Becky tu cate saptamâni ai? 



#319
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 19 septembrie 2019 - 15:52

Am 29 de săptămâni astăzi. 

 

Nu am cumpărat încă, dar chiar mă uitam și vreau să plasez comanda azi sau mâine, mai ales că site-ul de unde vreau să iau (idealbebe.ro) nu are opțiunea în stoc/fără stoc, pentru că lucrează cu mai mulți distribuitori și din câte am citit o să mă contacteze un reprezentant după ce dau comanda să-mi confirme dacă au sau nu disponibile ce vreau eu să iau. Dar măcar să știu din timp, dacă nu sunt în stoc să le readucă sau să am timp să mă orientez la altceva. Modelele pe care le vreau eu sunt complet albe. 

Și vreau să iau o comodă și de la Ikea; aveam nevoie de un dulăpior mai îngust, dar n-am găsit nimic să-mi fie pe plac, așa că m-am reorientat la o comodă înaltă, asta: https://www.ikea.com...ducts/50391143/ .



#320
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 17:47

Buna mămici!Azi am fost si noi la control,bărbatelul nostru are 1200g,cam mărișor pt varsta sarcinii,sa vedem cum decurc lucrurile pe parcurs!ultimele analize nu au ieșit f bune,lipsa de calciu,anemie si ne-a recomandat sa luam timp de 2 sapt pastiluțe pt fier si calciu!Sarcini ușoare mămici!





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -