Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#301
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 20 august 2019 - 18:25

Ba da, săptămâna viitoare mă duc și eu că mi-a zis să le fac în ultima săptămână din august. Eu am doar analize de sânge și urină, de secreție vaginală nu mi-a dat deloc până acum. 



#302
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 29 august 2019 - 18:43

Bună fetelor, ce mai faceți? Cum mai sunt bebeii? Noi am fost astăzi la ecografia Doppler și am primit vești bune, tratamentul cu Aspenter a scăzut tensiunea pe arterele uterine și acum e în limitele normale. Ba chiar medicul a spus să continui cu Aspenter până în săptămâna 35, deși în prospect scrie că nu ar fi recomandat în ultimul trimestru. Dar asta mai discut peste o săptămână jumătate când mă revăd cu ginecoloaga mea. In plus, bebe a crescut bine de tot față de acum trei săptămâni când am făcut morfologia și a ajuns deja să cântărească un kilogram! Suntem foarte fericiți că lucrurile s-au remediat și bebe a crescut și e bine dezoltat, acum glumim că e un grăsan. :) 



#303
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 30 august 2019 - 12:16


Mica 121 pentru pachetele de naștere la Regina Maria ai sunat si ti-au trimis oferta pe mail sau ai fost acolo? Poți sa imi spui si mie sa stiu cum sa procedez.sau vreun număr de telefon unde sa pot sa sun. Noi suntem cam apropiate la vârsta sarcinii poate daca năștem amândouă la Regina Maria ne si vedem.

 

Buna! Scuze de intarziere, intru mai rar aici si mai des pe grupul de pe facebook :)

 

Pentru oferta intri pe site, iti pui datele acolo si te suna un consultant sa fixeze o intalnire. Eu m-am intalnit cu consultantul in luna iulie la Maternitatea Baneasa, dar abia luna viitoare voi semna, cand cel mai probabil se va schimba oferta. Am asteptat sa mai avanseze sarcina. 

 



#304
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 30 august 2019 - 17:50

Buna fetelor! Becky noi suntem bine așteptam sa mergem la doctor peste doua saptamâni sa vedem cat am crescut.mi-am făcut analizele si mi-a ieșit hemoglobina mică adică sunt anemică si pierd fier , i-am scris la docotrul meu sa vad daca imi prescrie ceva. Felicitări si pentru tine si bebe ca sunteti bine si nu mai aveți probleme iti doresc o sarcina ușoară in continuare.tu cate sapatamani ai acum? 

Mica Multumesc chiar azi am completat un formular pe site-ul Reginei Maria si astept sa ma sune. O sa cer si o oferta la sanador si sper sa ma hotărăsc pana la urma unde o sa raman sa nasc. Va pup! Si sarcini ușoare in continuare  

oara daca nu am fb nu merge sa ma înscriu si eu pe grupul vostru? Deși nu cred .dar imi spune-ti cum sa intru pe fb sa încerc sa ma înscriu, adică cum se numește grupul.



#305
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 30 august 2019 - 20:33

26 de săptămâni am eu. 

Pentru fier încearcă și să mănânci mai multă carne de vită; se pare că se asimilează mai bine din produsele animale decât din cele vegetale. 

Legat de grupul de facebook, se numește tot Mămici de decembrie 2019. Îl găsești aici: https://www.facebook.../?ref=bookmarks



#306
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 02 septembrie 2019 - 14:36

Buna, am fost și eu pe 30 la morfologie!!! Bebele nostru are 600 Gr și l am surprins când deschidea gurița sa bea niște lichid amniotic!  La noi a văzut o hidronefroză de 6.1 la el, care zicea că ar fi la limita superioară că valoare, in rest e bine. Incerc sa nu mi fac griji! Noi am cerut o oferta de preț la Sanador, se pare că e in în funcție de doctor, tariful. 5600 naștere naturală camera dubla. Evident, așteptăm târgul de luna aceasta sa prindem vreo oferta. In București beneficiem de vouchere in valoare de 2000 lei pt analize, consultații și chiar putem achita o parte din costul nașterii la privat. Având în vedere că morfologia a fost 590 lei, ne au prins f bine! Voi cum va simțiți? Și întrebare de baraj...v ați mai cântărit? :((((



#307
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 02 septembrie 2019 - 16:51

Buna Adri! Eu am cerut oferta la regina Maria urmează sa ma întâlnesc cu un consultant in 16 Septembrie cand vin la București.o sa sun si pentru Sanador si apoi vedem unde rămânem . Despre ce târg e vorba ? Adică se face un târg luna asta si vreo oferta la naștere la sanador? 

Eu am pus pana acum 17 kg ceea ce nu este bine deloc dar nu ma pot abține iau si vitamine si probabil si clexane e de vina si mai sunt si eu pofticioasa dar asta e .important e sa fie bebița mare si sănătoasa , ca dupa am grija sa slăbesc. Tu cate kg ai pus?


#308
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 02 septembrie 2019 - 16:52

A si cate săptămîni ai Adri? 



#309
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 10 septembrie 2019 - 17:36

Bună, fetelor. Cum mai decurg sarcinile voastre?

Noi am fost ieri la controlul de rutină, la ginecoloaga mea. Bebelușa (pentru că se pare că-i fetiță până la urmă și nu prea ar mai fi dubiu la ce mi-a arătat doctorița pe ecograf) s-a întors deja cu capul în jos, draga de ea. Doamna doctor mi-a spus că nu se va mai răsuci că nu mai are loc, ceea ce mă bucură pentru că vreau să nasc natural. Eu intru joi în 28 de săptămâni, dar mi-a spus că e dezvoltată de 29-30 de săptămâni și crede că voi naște la finalul lui noiembrie, nu în decembrie. Acum să vedem; am o prietenă care tocmai a născut și a depășit cu 10 zile termenul, deci tot ce se poate. La ecograf i-am văzut până și unghiile! Câte lucruri noi afli în sarcină, nici nu știam că bebelușilor le cresc unghiile în burtică. 

Am de repetat câteva analize la jumătatea lunii viitoare, pentru că au ieșit unele valori afară din limite, dar nu-mi fac griji, știu că am fost puțin dezordonată cu alimentația în ultimele zile înainte de recoltare. 

Eu nu m-am mai cântărit din 23 august, până atunci știu că pusesem cam 7-7,5 kg. De atunci sigur s-a mai adăugat ceva. 



#310
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 13:07

Buna Becky ma bucur tare mult pentru voi ca e fetița si noi tot fetița o sa avem. Laice totul e bine , luni am programare si eu la doctor abia astept sa o vad pe Bubulina ce face cat a crescut .

bebelina ta ce greutate are acum? Te-ai gandit la nume? trece asa repede timpul ca tot am zis am timp sa le fac pe toate si m-am trezit ca a trecut asa repede .in Octombrie ma pun sa pregătesc camera si sa începem sa cumpăram ce avem nevoie. 

Tu Becky unde ai zis ca o sa naști? 

Va pup si sarcini ușoare in continuare!




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -