Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#291
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 14 august 2019 - 22:15

Stii cand sunt targurile si unde se tin? Ca eu am vazut doar unul prin oct-nov...

Mică, de cel din octombrie știu și eu, și sigur voi merge. Nu știu dacă voi mai prinde altul, oricum o sa le scriu și celor de la Medlife, poate ei știu mai multe. Am recitit e-mail-urile și reducerea aplicata a fost de 30% pt cei care semănau pe durata târgului (a contat și ca aveam abonament la ei de la job). e

#292
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 14 august 2019 - 22:15

Stii cand sunt targurile si unde se tin? Ca eu am vazut doar unul prin oct-nov...

Mică, de cel din octombrie știu și eu, și sigur voi merge. Nu știu dacă voi mai prinde altul, oricum o sa le scriu și celor de la Medlife, poate ei știu mai multe. Am recitit e-mail-urile și reducerea aplicata a fost de 30% pt cei care semănau pe durata târgului (a contat și ca aveam abonament la ei de la job). e

#293
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 august 2019 - 09:17

Mică, de cel din octombrie știu și eu, și sigur voi merge. Nu știu dacă voi mai prinde altul, oricum o sa le scriu și celor de la Medlife, poate ei știu mai multe. Am recitit e-mail-urile și reducerea aplicata a fost de 30% pt cei care semănau pe durata târgului (a contat și ca aveam abonament la ei de la job). e

 

Cat te-a ajuns per total? A fost natural sau cezariana? Ai facut si screening metabolic la bebe? Vreau sa compar cu oferta de la RM. Mersi!



#294
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 15 august 2019 - 10:43

Cat te-a ajuns per total? A fost natural sau cezariana? Ai facut si screening metabolic la bebe? Vreau sa compar cu oferta de la RM. Mersi!

 

 

Uff, aici e mult de spus si nu vreau sa sperii pe nimeni, factura cred ca a fost undeva la 15000, dar ai mei au avut nevoie de spitalizare pt a lua in greutate, iar eu am decis sa stau cu ei pt ca mi s-a parut ca se vor recupera mai repede cu lm si prezenta mea. Stiu de la lte mamici de gemeni, ca la RM, de ex., mama se poate externa.

Nasterea a fost cezariana, si pachetul a fost de 7800 - 30% (reducerea de la targ), la care s-au adaugat analizele (la al 2 lea bebe am avut ceva reduceri) - deci nu mai stiu exact cat a fost. Da, eu am facut screening-ul metabolic la amandoi, plus toate analizele de pe foaie (ei nu le-au recomandat, dar asa am vrut noi) - nu le mai retin, dar daca cineva e interesat ma uit pe dosar. As spune ca au fost cele de sange, metabolicele, eco la cord, transfontanelara, test de auz, etc.

Deci daca nu era spitalizarea, ar fi fost undeva la 5500 lei, cezariana gemeni, nu mi s-a parut rau. Analizele pana la urma sunt optionale, le poti face sau nu. Asta in 2018, inteleg ca preturile s-au scumpit, comparand ca acum pretul morfo la un bebe e acelasi ca la gemelara, deci cine stie cat mai e nasterea. Pretul cel mai mic era la nastere naturala, confort double, sarcina unica, 3900 lei (la care se adauga reducerea de targ).

 La RM cat e actual?


Editat de moon16, 15 august 2019 - 10:44 .


#295
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 16 august 2019 - 10:59

Buna fetelor! Am făcut morfologia fetală acum 2 zile si totul este bine. Bebelina se dezvolta normal are 620 de grame si dupa eco as avea 23 de saptamâni, adică mai mult cu o săptămana decât dupa Cm .mi-a spus ca s-ar putea sa nasc prin 8 Decembrie sau depinde ce aleg cezariana sau natural.inca nu sunt hotărâtă ce sa fac, si referitor la naștere doctorul meu asista la nașteri la Sanador, regina Maria si spital de stat Elias. Fetelor care sunteti din București ce povesti a-ti auzit despre aceste spitale , ce părere aveți despre ele? Va pup si sarcina ușoară in continuare 



#296
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 16 august 2019 - 11:08

Mica 121 pentru pachetele de naștere la Regina Maria ai sunat si ti-au trimis oferta pe mail sau ai fost acolo? Poți sa imi spui si mie sa stiu cum sa procedez.sau vreun număr de telefon unde sa pot sa sun. Noi suntem cam apropiate la vârsta sarcinii poate daca năștem amândouă la Regina Maria ne si vedem.


#297
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 18 august 2019 - 21:45

Mona, felicitări! Mărișoară fetița ta, e semn că se dezvoltă bine. :)

Referitor la spitalul Elias, știu doar că au medici foarte buni, dar altfel nu știu nimic despre nașterea acolo. Ca naștere eu prefer să fie vorba de o maternitate pentru că știu că oamenii de acolo numai cu treburi din sfera asta se ocupă, ori la un spital județean/municipal/universitar nu e așa. Dar acum depinde și de medicul tău și câtă încredere ai în el. Spitalul nu știu să-ți zic cum e pe interior că nu m-au dus pașii pe acolo, eu fiind relocată în București prin căsătorie, nu născută/crescută aici. 

Cât despre spitalele private, treaba e (și am citit și auzit asta din foarte multe surse, inclusiv presă), că dacă, Doamne-ferește, ai vreo complicație la naștere ei te fac pachet și te trimit la stat. Am înțeles că semnezi dinainte un contract în care e stipulat că dacă apar probleme îți asigură transportul până la un spital al statului, practic ei nu-și asumă răspunderea pentru cazurile mai grave. Pe site la Regina Maria scrie că nu fac d-astea, că m-am uitat recent, de informare, dar am citit inclusiv povestiri ale unor mame care au ales să nască acolo și au pățit așa. Acesta e de fapt și principalul motiv pentru care eu vreau la o maternitate de stat, asta mi-ar mai lipsi, să fiu plimbată pe drumuri ca un bagaj în momentul nașterii sau imediat după. 

Că tot am scris de Regina Maria, tot pe site la ei ai pachetele care le oferă, dar ca să aflii prețul completezi formularul de acolo și te va suna un consultant. Știu, din surse de pe alte bloguri, că nașterea naturală costă în jur de 5.000 de lei acolo. Însă, alte chestii pe care le-am citit și auzit sunt că ei încearcă să te convingă să faci cezariană, și nu doar ei, ci în general la privat, deoarece evident prețul e mai mare. 

Condițiile la privat sunt în schimb foarte bune, nici nu e de mirare având în vedere prețurile. Repet, nu compar cu Elias la care n-am fost, dar la Regina Maria și la Sanador am mai trecut pe la câte o consultație (la RM la policlinică, nu la spital, ce-i drept). Spitalul Sanador e în zonă centrală și se ajunge foarte ușor. La maternitatea de la Regina Maria e puțin mai peste mână. 

Acum desigur că fiecare alege după cum consideră că e mai bine.  [:)]



#298
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 august 2019 - 12:24

Multumesc Becky pentru părerea ta. Eu l-am întrebat pe medicul meu doar unde asista la nașteri la ce spitale si mi-a zis de Regina Maria ca si pret e mult mai mare decât Sanador si serviciile sunt aceleași 

dar o sa il întreb si daca Doamne Ferește sunt complicații cum se procedează .eu am încredere in el tocmai de aia vreau sa nasc cu el si nu e tocmai ușor pentru noi ca aproape 500 de km ii făceam pana la București in fiecare luna doar dus. Pe site-ul Reginei Maria scrie cam asa 

1. Primul si singurul spital din Romania acreditat international de catre Joint Commission International pentru calitatea ingrijirii si siguranta pacientului.

2. Singurul spital in care exista integrate: diagnosticare ecografica antenatala a unei malformatii, ingrijire specializata in sectia neonatala de terapie intensiva si interventii chirurgicale efectuate in primele zile de viata ale bebelusului.
3. In Spitalul Baneasa este tratat orice caz medical, oricat de complex, fara a fi nevoie de transferul mamei si al copilului catre un spital de stat.
4. 5 linii de garda: obstetrica ginecologie (2 linii), neonatologie, pediatrie, terapie intensiva.
5. Ingrijire multidisciplinara: urmarire sarcina normala si cu risc crescut, anestezie si terapie intensiva, neonatologie, pediatrie, chirurgie pediatrica, ortopedie pediatrica, imagistica si laborator 24/24.
6. Echipa de medici neonatologi cu o experienta foarte bogata in tratarea copiilor cu nevoi speciale care a ingrijit in perioada 2008-2015 peste 2180 de prematuri

 Si totuși nu înțeleg Spitalul Băneasa e alt spital privat? Sau aparține de Regina Maria ? Stie cineva ? 



#299
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 19 august 2019 - 12:39

Spitalul Băneasa este maternitatea celor la Regina Maria. 



#300
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 20 august 2019 - 09:46

Am înțeles Becky acum râmane de vazut cand ma voi hotăra unde sa nasc.

voua nu vi-a dat docotrul sa faceți analize de trimestru II eu trebuie sa le fac săptămana viitoare : hemoleucograma, D-Dimeri, APTT, test de toleranta orală la glucoza TTOG cu 75 g glucoza pulvis cu 3 determinări 0h, 1h,2h, sumar urina, urocultura , examen secretie vaginala(frotiu), culturi Col-pt depistarea strept de gr.B astea toate trebuie sa le fac la 24-28 de saptamâni . 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -