Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#321
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 septembrie 2019 - 12:46

Bună bobo. Și mie mi-a găsit anemie, mi-a dat să iau supliment de fier până la naștere. 

Sarcină ușoară și ție! 



#322
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 05 octombrie 2019 - 12:51

Buna fetelor ce mai faceți ? Sunteti bine, creste bebeii eu marți fac 30 de saptamâni dupa CM si 32 dupa eco.e din ce in ce mai greu mai ales cu mișcarea si oboseala, dar in rest ma simt bine. In doua saptamâni mergem la control abia astept sa o vad pe bebelina , o sa facem morfologia fetală de trim.3. De născut cred ca m-am hotărât o sa nasc la Regina Maria pentru ca cei de la Sanador nu prea răspund la tel abia abia am primit oferta de naștere , si nu e diferenta mare la pret. Si im ultima perioada cam toată lumea imi spune cate ceva despre Sanador, si pe la tv sunt multe vedete care au născut si nu erau mulțumite de serviciile lor. Cand mergem la București o sa merg la târg la Romexpo sa imi faca o oferta pentru regina Maria.mai vine cineva la târg? 

Aaa si mie mi-a ieșit in analize ca sunt anemică si iau fier , nu stiu pana cand probabil cand repet analizele ar trebuie sa iese mai bine. 

Va pup, fetelor! 



#323
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 07 octombrie 2019 - 14:57

Bună! Noi mergem joi la morfologie și tot atunci fac 32 de săptămâni. Abia aștept să văd cum mai stau lucrurile în burtică. Îmi e drag de nu mai pot când văd burtica mișcându-se în toate direcțiile!  [il]

Și eu obosesc repede și mă simt tot mai greoaie, mă ridic mai greu din pat, îmi e mai greu să mă șterg după ce fac duș sau să mă încalț și mai am și niște usturimi de piele, pe anumite porțiuni dintre burtic și sâni, deși mă dau constant cu cremă de prin luna a treia. Acum mă dau cu și mai multă cremă, poate-poate m-or lăsa. Noaptea sunt mai supărătoare când mă întorc de pe o parte pe alta, se întinde pielea, doare și e cam neplăcut. 

Când zici târg, te referi la Baby Boom? Poate reușesc să-mi conving soțul să mergem, i-am mai zis o dată, prin august cred, dar s-a dat lovit.  [:D]

Te-ai hotărât ce nume îi pui? 



#324
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 11:32

Eu împlinesc 28 săpt peste câteva zile. Am lipsit puțin de pe grup, având probleme cu placenta fixata foarte jos. La a treia tura de sângerări m am dus la camera de gardă la Polizu și m au internat 4 zile cu diverse perfuzii și analize. Am aflat ca și voi că am anemie, deficite de calciu, magneziu. Deși nu sunt pt suplimente, am inceput sa iau vitamine. Mai merg până pe 18 octombrie la job și apoi îmi iau restul de zile de concediu până în prenatal. Am inceput sa am probleme cu stomacul, poate și de la atâta No Spa, am arsuri groaznice, nu prea pot sa dorm noaptea, mi e greu să mă mai încalț ... Colac peste pupăză, ne am apucat de 3 săpt să renovări generale....vreo 3 săpt am alergat sa cumpăram de toate inclusiv mobila pt toată casa....suntem in refugiu  la socrii momentan. Cât despre naștere, am renunțat la maternitatea privată, costurile sunt f mari și nu asigură urgențe, in cazul in care e nevoie. Am schimbat o pe Dna Dr la care mergeam. Am avut o tentativa de a merge la Dr Parau Corina care lucrează la Municipal, dar a considerat că sarcina e prea mare (aveam 24 săpt) , că are clientele ei de la început a, că voi merge mai departe cu Dr Herghelegiu de la Polizu (fiul renumitului de Herghelegiu) . 



#325
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 11:35

Și bebele meu e f activ, da din picioare în toate părțile și din ce in ce mai tare...nici nu știm când va veni, ecograful spune că pe 24 dec, calendarul pe 3 Ian. Avand in Vedere că voi naște natural, nu știm când se va hotărî să se nască...voi pe care îl luați în considerare?



#326
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 11:35

Și bebele meu e f activ, da din picioare în toate părțile și din ce in ce mai tare...nici nu știm când va veni, ecograful spune că pe 24 dec, calendarul pe 3 Ian. Avand in Vedere că voi naște natural, nu știm când se va hotărî să se nască...voi pe care îl luați în considerare?



#327
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 22:29

Becky da e vb de baby Boom , eu încerc sa merg in 17 Octombrie cand ajung la București , ma anunți daca mergi poate ne si cunoaștem. Ma bucur ca sunteti bine , e greu dar mai putin si ne strângem puiuții in brațe. Abia astept , tu esti un picuț mai mare decât noi , bine eu nu mai stiu cum sa calculez dupa CM sau eco. Asa ca zic amândouă variante.

Adri aceeași chestie o facem si noi ne-am apucat sa facem un dressing  curățenie prin casa, inca nu am comandat mobila săptămana viitoare.vineri avem cununia si mai trebuia sa alergam si pentru asta , sa organizam si o masa si cand ma gândesc ca dupa trebuie sa imi schimb toate actele , nu stiu ce sa zic dar mi-e greu sa ma mai mișc. Si eu mai merg maine la lucru si intru in prenatal.am mai stat si prin concediu de odihna dar acum mai maine si gata. 

Va pup fetelor si va doresc in continuare sarcini ușoare! 



#328
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 10 octombrie 2019 - 20:45

Cred că data estimată de către ecograf ar fi mai exactă, că se bazează pe măsurătorile copilului. Cel puțin doctorița mea pe aceea pare să o ia în considerare, numai de noiembrie în zice când vine vorba să nasc (dpn-ul meu cronologic e 5 decembrie). Acum să vedem ce părere au și bebelușii. 

Mona, te anunț dacă ajung pe 17, dar nu cred. Soțul trebuie să-și schimbe buletinul, de câteva săptămâni se chinuie să facă asta și nu ajunge decât joia acolo, că au programul mai lung. Azi n-a stat că mi-a zis că era foarte multă lume și noi aveam morfologia, iar data trecută când a fost l-au întors din drum că n-avea la el certificatul de căsătorie. N-am idee de ce avea nevoie de certificat, având în vedere că el are același nume de la naștere, nu ca mine, dar în fine, birocrație.

Noi am făcut azi ultima morfologie! Totul e bine, fetița e măricică, 2147 gr, 43 cm, deja nu prea mai are loc. Simt și eu asta din felul în care mă înghiontește cu piciorușele la coaste. Ea biometric are 34 de săptămâni. Placenta e încă tânără, colul lung și închis. La imaginile în 3D era cam bosumflată, probabil o deranjam. I s-au format sprâncenele și are și puțin păr și din ce se vede în poze.  [il]

Văd că voi aveți o groază de treabă, e bine că mai aveți atâta energie. Eu cred că o să-l rog pe soț să monteze comoda pe care am luat-o, dacă nu weekendul ăsta atunci cel târziu următorul, să mă apuc să spăl și să calc lucrușoarele de bebe. Asta pentru că vreau să încep să-mi fac bagajul, să fie pregătit. 

Sarcini ușoare și să auzim de bine!



#329
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 09:09

buna gravidute

Iata ce drepturi ai la locul de munca daca esti insarcinata



#330
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 19:32

Buna! Becky noi nici acum nu am făcut cumparaturi cand o sa vin la București o sa merg sa vad de mobila si patut.haine inca nu am luat o sa iau cateva body-URI știți cumva unde găsesc body cu tot cu mănuși am auzit ca sunt foarte practice Si nu mai e nevoie sa le pui mănuși. 

A si detergent ce o sa folosiți ? A-ti luat deja ? Eu inca nu stiu ce detergent o sa iau si daca o sa folosesc si balsam tot am citit pe internet si sunt atat de multe produse de spălat hăinuțele bebelușilor ca nu stiu inca ce sa iau. 

Si eu abia astept vineri sa mergem la doctor sa vad ce face bebelina si cat a pus in greutate. Mie mi-e asa de greu cu cârceii noaptea si durerile de spate, ca deja nici nu ma odihnesc bine. Ma trezesc noaptea cu dureri groaznice de la cârcei si nici nu imi găsesc locul cand dorm. 

Voi cum sunteti? 

Nu prea mai intra lumea pe forum suntem cateva care răspund asta înseamnă ca vb pe fb mai mult? Am fost atâtea si acum suntem maxim 3 care mai vb.

va pup si sarcini ușoare in continuare!




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -