Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#331
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 octombrie 2019 - 14:16

Bună, Mona. Eu n-am auzit de body-uri cu mânuși și nici n-am văzut, dar e drept că nu m-am interesat, poate că sunt. Cred că la târg vei avea șanse să găsești, sigur vor fi magazine de hăinuțe. Sigur îți vor atrage privirile o mulțime de chestii, buget să ai. :) 

Eu am cumpărat un detergent Ariel lichid pentru bebe din Auchan, că n-am știut ce și de unde să iau. Dar zilele trecute când am ajuns la Bebe Tei am văzut acolo detergenți de la firme speciale de copii, gen Chicco și altele. Poate m-am grăbit cumpărându-l, dar acum am luat deja Arielul și îl voi folosi, după ce îl termin probabil că mă voi aproviziona de la Bebe Tei. Nouă la cursul de puericultură ne-a vorbit o doctoriță neonatolog și ne-a spus să folosim detergent lichid și să nu punem balsam. 

Tot legat de cumpărături, am luat și un săculeț de dormit, pentru că tot am citit multe, ba contra, ba pro pături și învelitori. Cu riscurile de a aluneca peste față și de a se sufoca și chestii d-astea. Soțul meu zice că-mi fac prea multe probleme și sigur alții nu stau să se gândească atât, mama zice că citesc prea multe. Mna, mă și gândesc că nasc când vine iarna, parcă dacă era cald n-ar fi fost problema asta; oricum avem și păturici. 

Nici pe facebook nu se vorbește foarte mult, să știi. 

Pe mine mă mai dor înghinalele când și când și în continuare mă ustură pielea de pe burtă, cu precădere noaptea. Azi-noaptea m-am ridicat din pat să mă ung cu cremă ca să se mai calmeze usturimele, că efectiv nu puteam adormi din cauza lor. Când și când mi se pune și mie câte un cârcel, așa că evit să mai întind dintr-o dată picioarele. 

Așteptăm vești de la morfologie!



#332
Mihaela081082

Mihaela081082

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 08:02

Cele de la NexT au posibilitatea sa le faci și cu mănuși dacă vrei.


#333
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 15:43

Buna mămici!Astazi am fost si noi din nou la control,băiețelul nostru la 31de sapt si 4 zile are deja 2kg,sa vedem pana la final cum o sa decurgă lucrurile!Noi inca nu ne-am apucat de cumpăraturi...ma mir cum de m-am abținut pana acum,dar de acum încolo ne vom axa doar pe asta!!!La mine e din ce in ce mai greu,dureri de picioare,de spate ,noaptea ore nedormite dar inca putin si va veni si momentul cand ne vom strânge la piept minunele!Sarcini ușoare in continuare,mămici!



#334
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 20:45

Felicitări bobo, mărișor și băiețelul tău! Așa e, mai e puțin, mai ales când mă gândesc la numărul de săptămâni scurse, eu una știu că abia aștept să scap de drumurile nocturne la baie (care au devenit și mai dese în ultimul timp) și de refluxul gastroesofagian care mă tot deranjează.

Dar până atunci bebeii să mai stea cuminți la căldurică, să crească mari și sănătoși.  [:)]



#335
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 21:49

Buna fetelor! Revin si eu cu vesti bebelina mea are 2,1 kg si 42 cm la 31 saptamâni si 4 zile sunt chiar de Acceasi vârsta cu tine Bobo. S-a întors cu capul in jos bebelina si totul e Ok.peste 3 saptamâni ne-a chemat iarăși. Am fost si la târg am comandat pătuț de acolo si comoda si am mai cumpărat hăinuțe .incet încet ne pregătim cu camera sa fie gata doar ca daca știam ca tot mai greu imi este o făceam mai din timp. Plus ca am mai si răcit putin si am stare destul de aiurea. Mi-e greu sa respir , obosesc repede si tot mai tare ma doare burta jos. Asta e ! Ce nu facem noi pentru copilașii noștri, cand o sa ii strângem in brațe însă uitam tot. 

Bobo tu cand ai Termenul de naștere ? Si unde nasti pana la urma? 

Va pup si sarcini ușoare in continuare !


#336
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 17:02

Felicitari,Mona!ma gândeam ca doar al meu e mai mărișor!Termenul meu e 16 Decembrie,eu as vrea sa nasc natural dar doctorul mi-a spus c vedem exact la 37 de saptamani sa vedem cat mai ia in greutate!Eu sunt din Iasi,voi naște la Cuza Vodă!Tu?



#337
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 22:17

Asa mi-a zis si mie sa vedem la următorul control cum va fi si poate voi naște natural.eu o sa nasc la Regina Maria in București. Parca mai zicea o mămica ca va naște tot la Regina Maria dar nu mai știam exact cine si ma gândeam ca tu.si eu am termen 12 .12.2019 , dar pana la urma sa vedem cand vor Bebelușii noștri sa vina. 

  Eu de ieri am avut o durere foarte mare la umărul stâng in zona spatelui si nu stiu de la ce, dar nu pot nici măcar sa stau in pat mai ales ca eu dorm pe partea stânga. A mai pățit cineva ca mine? Ca eu habar nu am de ce ma doare asa tare.


Editat de Monaaa, 22 octombrie 2019 - 22:19 .


#338
Mihaela081082

Mihaela081082

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 09:47

Și eu voi naște la Regina Maria....dpn am 10 dec dar  cum e a doua sarcina sigur ma va opera mai devreme.....prima e tot cezariana dar la cald....la 40 s fără o zi si tot in decembrie


#339
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 17:07

Buna! Aștept și eu pe 30 sa mergem la o eco , nu am mai văzut bebele de la 24 săpt. De săptămâna asta am intrat în ultimele zile de concediu de odihnă și apoi prenatal. Deocamdată suntem pe final de renovare, la curățenie, mai avem de așteptat o săptămână până ne vine mobila cea noua. Noi ne am planificat că în ultimă luna sa luăm toate cele pt bebe pentru că mai avem ceva de achitat la mobila pt luna viitoare. Ne e mai greu noaptea, somn întrerupt, reflux de la stomac, insomnii, mâncărimi pe burtică și sâni...încercăm să supraviețuim...folosesc pt piele ulei de măsline și o crema de corp, îmi fac văd f bine. Voi ce mai faceți?



#340
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 20:23

Bună fetelor! Eu azi mi-am făcut de lucru, am călcat hăinuțele și le-am așezat în sertare, plus am mai băgat la spălat o mașină cu prosoape, cearceafuri și scutecele de bumbac. Nu mai zic că am obosit și am amorțit în poziția de călcat; poate ar fi trebuit să mă ocup mai din timp de treburile astea. Din fericire am avut și ajutor, când a venit acasă soțul m-a găsit călcând și s-a oferit el să împacheteze hăinuțele. Oricum, spălând și călcând hăinuțele am constatat că ne mai trebuie câteva chiar pentru început, de la naștere și primele două luni, deci trebuie să dăm o tură prin magazine. Cu ocazia asta voi bifa și ultimele cumpărături de pe listă și apoi să fac bagajul înainte de următorul consult. Mâine intru în săptămâna 34 și e mai greu cu mobilitatea, sunt greoaie, obosesc repede, merg încă și mai des la baie. Noaptea dorm și eu tot cu întreruperi, mă trezesc inclusiv când mă întorc de pe o parte pe alta. 

Dar mă bucură sunt mișcările bebelușei, mă înghiontește de zor. Azi a fost ceva mai cuminte, dar ieri parcă era o mică caracatiță în burtică.  [:)]


Editat de Becky13, 23 octombrie 2019 - 20:24 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -