Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Grupul in miscare- Cap. 4


736 raspunsuri la acest subiect

#551
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 09 septembrie 2019 - 23:19

Anda, 

cu durerile nu e de joaca. Eu am înțepenit de 3 ori. Prima oară a fost șoc. Hexenschuss !

 

la câteva luni am găsit un fizioterapeut bun. Mai frate, eu credeam ca masajul e frectie la picior de lemn. 

Imi înțepenise gâtul și începusem sa plâng de durere ca nu ma mai mișcam și nu puteam conduce .

 

am plecat de la omu asta mobila. Și aveam multe ore de mesaje.  Asta a avut forța și știa ce mușchi sa îmi deblocheze 



#552
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 09 septembrie 2019 - 23:24

Eu folosesc Runtastic și de la servici am un App de la ww: pt greutatea și vârsta mea, tre sa consum 23 puncte zilnic : 1 brezel are 7 puncte, 1 ou , legume fructe 0 puncte . 

Mai ma tine in priza ca tre sa fac 30 puncte de mișcare săptămâna cam 48.000 pași săptămânal . 

 

 

Nu știu cum sunt altii, dar eu cu 3 băieți acasă tre sa gătesc mult . Și nurmal ca mănânc și eu. Deci greutatea o țin greu in frau. 



#553
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 10 septembrie 2019 - 16:06

Dana, multă sănătate , sper sa-i dai de cap. 

 

Didi, eu cu pulsul am probleme , după 4-5min e deja 180, de asta vreau sa încerc programul alternativ cu mersul. 

 

Aseara am ieșit la biciclit, dar începuse sa se intunece și sa fie rece. Noaptea sunt și 5-8 gr. cred ca dau drumul la caldura.



#554
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 17:21


 Dana, cum e soțul tău . Poate ai mai scris, dar eu nu am update . 

 

Multumesc de intrebare, e bine, e stabil, de cind a iesit la pensie(pe caz d eboala) a inflorit parca!!!

 

Vineri merge la reumatolog, sa vedem cind il programeaza la perfuzii(a ramas doar cu cele doua perfuzii de Ritubimax pe an) si cum ii ies analizele.Insa sunt sigura ca va fi bine ca el se simte bine.

 

30 km pe spatamina...pao ce sa spun ...chapeax.

 

Eu ma simt mai bine, nu ma mai doare spatele, mai simt asa niste dureri razlete, dar e ok.



#555
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 09:04

Buna dimineața ,

 

M- am ținut de program [pk] , alergare 40 min in alternanța cu mers. 

Azi pauza sau abdomene. 

 

Maine începe sezonul, așa ca avem antrenament la piscina. 

 

Voi luați ceva suplimente ? gen l - claritin, pudra proteica ? Ma zăpăcește antrenorul, după 2 ore de înot : proteine .

Nu îmi vine in cap decât oua, brânza , lapte, ce ar mai fi indicat ?

 

un week end frumos și miscator



#556
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 20:51

Dana,

super super ! [pk]

 

Îmi era teama sa te întreb  [batcap]

 

30 km am făcut așa 

D 10 km

miercuri 8

viberi 6

duminica 10. 

 

Sapt asta doar ieri am alergat 10 km. 

Poate mai alerg mâine, dar nu bag mâna in foc 



#557
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 21:06

Judoka, si proteinele vegetale sunt bune, fasole boabe , soia.. nu mai stiu altele, pe astea le consum. Imi pun fasole rosie boabe din conserva in salate si mi se pare taare gustoasa . 

Mai poti consuma ficat. Ar fi de oreferat proteine fara grasime.

 

Am alergat aseara 6 km in 34 de min, am fost tare incantata, dupa 2 sapt pauza de miscare credeam ca o sa obosesc, dar am fost ca "unsa", apoi inca un km scazand viteza pana la mers, ca sa mi revin.

 

Eu m-am lecuit de facut muschi . Masa musculara se face greu, trebuie sa iei suplimente pentru energie sa poti sa tragi mult, suplimente proteice pentru umflat, si daca nu faci o perioada destul de scurta (de ex eu 2 luni) fasss! Se duce de parca nici n-a existat... ma rog, se vad ceva urme de muschi, dar zau daca merita efortul.... plus atentie permanenta la alimentatie, plus regim de somn sreict.... nu e pentru mine, desi imi place  cum arata j lopez la varsta ei, nu am determinarea sa arat asa... prefer sa alerg si sa fiu slaba si rapida :))



#558
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 03:19

La noi ploua insa nu asta m-a impiedicat sa ies, ci durerea d espate.M-am pricopsit de ieiri cu o durere intensa de spate(vineri m-am aplecat la servici sa iau ceva de jos si am simitit o pocnitura in spate si exact acolo ma doare foarte tare acum), sper sa treaca repede. Deci macar voua o duminica miscatoare!!!
trebuie sa te duci la chiropractor. Nu știu dacă la voi se numesc tot așa. Îți realinieaza oasele....te scapă de dureri de spate . 

Soțul  meu de vreo 15 ani ii vizitează și tare bine se simte după proceduri. 

Aici sunt f căutați doctorii ăștia.

eu nu suport procedurile astea dar slava Domnului nici nevoie mare nu am avut. 



#559
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 08:05

Buna dimineata, 

 

Anda, in intrebarea mea erau defapt 2 idei: ce le dau la baieti dupa antrenament, dupa doua ore, consuma f multe calorii ( ficat si fasole nu consuma)

Si doi : ce mananc eu seara, o masa usoara cu putini carbohidrati. Ficatul e o idee buna sau peste, eventual conserva. Soia nu consum, nici nu stiu sub ce forma se gaseste in magazine.

La muschi, nu ma gandeam la masa musculara, gen culturisti si aparate, ceva normal , pt ca , dupa i anumita varsta scade oricum masa musculara si pt ca muschii ard mai multe calorii ca grasimea.

 

Didi, bravo  [flo2] la tine nu exista scuza cu nu am timp. Defapt, cum faci, alergi dimineata, seara obosita dupa servici?



#560
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 08:21

J,

eu încerc sa gătesc variat, atât . Fără dulce . La copii și noi. 

De ex la competiții ne spun Trainerii clar: paste, banane. 

 

Cum alerg ? 

Seara cel mai bine. Eu vinerea o am homeoffice dar totuși ma duc la servici pt monitoare și pt faptul ca fac 8 minute. Apoi la 14 iau copii de la școala 

dar alerg și dimineața . Sapt asta am avut 1zi liberă ca a fost ziua copilului . Și cât a fost la școala am fost la alergat și coafor. Mereu de zilele noastre îmi iau liber. 4 zile sunt fixe. Acu chiar picase prost ca era și colegul in concediu. Las ca nu a picat firma . 

 

Iar îmi e greu din cauza ca se întuneca repede . Vara ca e cald . 

Eu as putea sa merg cu bicicleta la servici . Dar nu pot dimineața sa fac asta . Soțul meu merge pe costum pe bicicleta  [bib] . Uneori are cămașă împachetată . 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -