Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pushy parents - cum ii definim ?

dezbatere parenting

44 raspunsuri la acest subiect

#31
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 16:59

Aoleu, da, am avut parte de asa ceva. Urla si parintii nu il bagau in seama, au venit insotitoarele de zbor, nimic, pana la urma a venit pilotul sa convinga plodul ca trebuie sa stea cu centura .  [alcool]



#32
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 17:02

Velvet, fata din exemplul tau e produsul parintilor ei, astea sunt valorile pe care le insufla familia respectiva, daca nu esti de zece nu socializam, etc. Pacat. 



#33
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 17:05

da,jenn,produsul parintilor.pacat!nu gandesc,desi intelectuali.degeaba ai scoala,inca o data se demonstreaza...



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 17:20

exemplul dat de antmil pare unul extreme dar din pacate e f frecvent.

am intilnit cu ocazia voluntariatului in scoli f multe exemple din astea, era copil in clasa 5 care scria atit de oribil ca nici numele nu il puteai intelege...sau cind am avut vila la eforie, copii care isi mincau iaurtelul te miri pe unde...ca as vroiau ei...si mamele care mergeau cu lingurile de mincare dupa ei prin casa...nimeni nu indraznea sa le zica nimic ca le stirbea personalitatea.

 

din punctul meu de vedere asta e total gresit...parintii nu sunt 'Genie in the bottle" sa ofere indeplinirea tuturor dorintelor,ei treb sa directioneze sa-i invete ce e bine si ce e rau si cum sa functioneze in societate.  

 

cand am vobit de umilinta in mesajul meu nu m-am referit sa fie pres de sters pe picioare...dar sa stie ca nu e buricul pamintului, sa nu creada ca totul I se cuvine, sa nu fie arrogant.


Editat de michelle-usa, 20 aprilie 2017 - 17:40 .


#35
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 20:50

Sunt parinti care isi mana copiii de la spate cu biciul cuvintelor, ii santajeaza in fel si chip, in functie de inspiratie. Acesti copii sunt viitori adulti incapabili sa fie fericiti si care vor gasi motive de nemultumire, chiar si atunci cand vor avea totul. Lipsa dragostei si a sustinerii parintesti isi lasa amprenta foarte adanc asupra psihicului.



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 22:20

Mda, nici lui domnul Goe nu-i zicea nimeni nimic cind punea dulceata in galosi, sa nu cumva sa-i stirbeasca personalitatea. [:D]



#37
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 22:34

A ti cumpara o casa langa o scoala buna nu cred ca e un moft,mai degraba un sacrificiu din partea parintilor. Zonele cu scoli bune sunt scumpe. Mai ales in tari ca aici unde nu poti alege la ce scoala publica iti dai copilul.
A ti da copilul la un sport de la 4 ani, la un sport adecvat varstei ma refer, iar nu cred ca e un moft sau prilej de lauda. Sunt multe alte motive. Cand il duci si el nu mai vrea atunci devii pushy.

Collins, ce e Brownies, sa intelegem si noi cei ne- UK aluzia tatalui respectiv.

#38
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 22:42

Letitia  [:-)))] pai pe-aici pe batatura,ne-am cam intors la domnul Goe  [:D]



#39
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 00:53

A ti cumpara o casa langa o scoala buna nu cred ca e un moft,mai degraba un sacrificiu din partea parintilor. Zonele cu scoli bune sunt scumpe. Mai ales in tari ca aici unde nu poti alege la ce scoala publica iti dai copilul.
A ti da copilul la un sport de la 4 ani, la un sport adecvat varstei ma refer, iar nu cred ca e un moft sau prilej de lauda. Sunt multe alte motive. Cand il duci si el nu mai vrea atunci devii pushy.

Collins, ce e Brownies, sa intelegem si noi cei ne- UK aluzia tatalui respectiv.

 

 

 

Brownies sunt probabil cercetasi . Aici au legatura foarte stransa cu biserica anglicana , participa la servicii religioase , jura loiaalitate bisericiic si reginei . Dupa Brownies urmeaza Guides la care nu s-a mai dus , nu am insistat . Tatal respectiv are 4 copii pe care ii duce la toate activitatile posibile , doua din fete veneau la brownies , dar probabil gelos ca eu aveam timp liber iar el mai era ocupat cu ceilalti doi(:

 

Termenul asta de pushy eu am observat ca e folosit atunci cand nu ai alte argumente .



#40
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 09:40

Ionel, Ionel punea dulceata in galosi!  [:D]

 

Dl. Goe sedea in tren, cu Mamita, Mam Mare si tanti Mita...





Etichetat si cu dezbatere, parenting

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -