Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Isi educa romanii copiii sa fie toleranti?

diversitate toleranta educatie familie stereotipuri prejudecati discriminare societate scoala educatie in familie

163 raspunsuri la acest subiect

#141
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:09

Foarte frumos spus.

 

Crezi ca alte comunitati  (romanesti) de ex, crezi ca nimeni nu ar fi luat nici o masura ? Ca mie mi se pare foarte firesc ce s-a intamplat. Era normal ca liceul sa iasa cu un spatement prin care sa se desprinda de acest gen de activitati si desigur sa ia masuri.

 

Nu fac presupuneri sau diferente americani/romani. Am dat doar un exemplu.

 

Mi-ar place sa cred ca ai dreptate si asa se intimpla peste tot. 



#142
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:21

Pai sper ca da, asa se intampla ...pentru ca, pe langa ca ce a facut fata aceea este o dovada de rasism, intoleranta ...mie mi se pare ca este si bullying.

 

Eu sunt aproape speriata de ce probleme apar in adolescenta, cat de rai si judgemental pot fi copiii intre ei. Si sincer, eu vreau sa cred ca asta NU vine din educatie ... adica noi adultii ne comportam atat de civilizat intre noi, in public si acasa, unii chiar sa isi schimbe complet comportamentul si sa ofere copilului un altfel de model ???

 

Mai degraba cred ca este o lipsa de maturitate a copiilor ... de ex Alex mi-a spus niste bancuri cu mexicans pe care le-a auzit de la scoala si care mai departe le-a spus si el echipei de soccer. Noi nu spunem bancuri cu mexicans acasa, nici macar nu stiu ...iar baiatul de la care zice ca le-a auzit, culmea, este mexican ...

Bancurile nu erau grave, dar erau ca bancurile noastre cu tigani ...cam rasiste (de ce Amex nu mai ofera cardurile verzi (green card) ..pentru ca le-au furat mexicanii [alcool] ).

Intamplarea a facut ca mi le-a spus si mie si desigur, l-am invatat sa nu mai spuna astfel de bancuri, chiar daca le aude, pentru ca sunt interpretabile ...dar cine stie cate alte bancuri nu am auzit si el le spune mai departe ...

 

Deci intoleranta asta a copiilor nu cred ca vine neaparat din familie, din educatie ... din dorinta lor de a fi in centrul atentiei, de a fi cool, de a fi populari si din lipsa de maturitate in a judeca metodele prin care sa devina asa.


Editat de buflea, 20 octombrie 2016 - 16:33 .


#143
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:23

Pai la noi nu prea sunt competitii asa de anvergura intre licee care sa conteze pentru bursa sau altceva deci si rivalitatile astea sunt aproape inexistente, dupa stiinta mea.

Dar e posibil sa nu fiu bine informata.

 

Exista hartuiri intre elevi din cadrul scolii/liceului care se rezolva la nivel de director-diriginte-parinti dar din fericire in anii de liceu ai fii-mii a fost un singur caz.

 

La noi mai mult in clasele V-VIII apar probleme de intoleranta.



#144
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:26


Deci intoleranta asta a copiilor nu cred ca vine neaparat din familie, din educatie ...ci mai mult din lipsa de maturitate.

 

Buflea, sper ca nu crezi ca faptul ca se amuza si transmite mai departe un banc cu mexicani il face pe Alex un model de intoleranta...



#145
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:27

Da, multi copii vor avea derapaje...depinde de noi (parinti, societate) sa ii ghidam in directia corecta. 



#146
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:30

Buflea, sper ca nu crezi ca faptul ca se amuza si transmite mai departe un banc cu mexicani il face pe Alex un model de intoleranta...

 

Pai nu, eu sper ca nu il face ...dar mexicanii care s-au chinuit sa obtina acte in tara asta se pot simti ofensati si pot gandi ca copilul meu stie si popularizeaza aceste bancuri pentru ca asta este parerea noastra in familie ...pentru ca prima reactie la un comportament indoielnic a copilului este sa te duci la educatia primita in familie. Ori noi suntem niste emigranti ca si mexicanii si nici nu pomenim de ei in casa ...

 

Dar varsta asta de la 11 ani in sus, este foarte alunecoasa si copiii fac greseli fara sa aibe neaparat radacini in educatia de acasa si mai ales, fara ca parintii sa le afle la timp, ca sa le poata corecta. Si mai rau decat atat, observ ca pe la liceu unii sunt chiar agresivi si rautaciosi, mai ales cu social media asta ...


Editat de buflea, 20 octombrie 2016 - 16:32 .


#147
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:41

Buflea, eu stiu ca acolo unde locuiti sunt multe lucruri sensibile si trebuie sa-ti cenzurezi vorba si fapta ca nu cumva cineva sa interpreteze ceva, oricat de ciudat ar parea.

Aici, dupa cum bine stii, nici nu bagi de seama cand spui un banc cu un american, un roman, un chinez, un tigan, un evreu (adica un jidan, ca am constatat ca multi nici nu stiu ce inseamna), un oltean, moldovean sau ardelean, o blonda, etc.

Dar am vazut ca unii se caznesc musai sa se termine cu glumele astea...pe motiv de intoleranta. Sigur, daca cauti nod in papura, precis gasesti cat vrei.



#148
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 16:55

La noi sint multe bancuri cu belgieni, unele chiar sint publicate prin reviste. Din cite am auzit, in Belgia sint bancuri despre francezi. Poate imi confirma cineva de acolo?



#149
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 17:05

La noi sint multe bancuri cu belgieni, unele chiar sint publicate prin reviste. Din cite am auzit, in Belgia sint bancuri despre francezi. Poate imi confirma cineva de acolo?

Si in Germania sunt bancuri cu olandezi [:D]  si sunt sigura ca si in Olanda sunt bancuri cu germani.

 

Rezonez cu Rufus,daca e sa cauti intoleranta,o gasesti oriunde si in orice.Eu am mai spus pe la subiecte d egenul asta(nu neaparat cu intoleranta insa acum am s-o adaptez la acest capitol)de foarte multe ori ontoleranta e in  ochii aluia ce o sesizeaza si doar acolo.



#150
BluEyeL

BluEyeL
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 octombrie 2016 - 19:54

Eu cred ca se fac progrese in legatura cu toleranta atat in Romania cat si in alte parti. Romania poate fi putin mai in urma altora, dar e pe drumul cel bun. Nici o extrema nu este buna, in nici un sens. Este posibil sa fii tolerant si sa tratezi cu respect pe toti cei din jur, cu mentinuea ca datoria fiecaruia este mai intai fata de siguranta personala. Atat vreme cat siguranta personala nu iti este amenintata, compasiunea rezolva foarte multe probleme.

 

Copiii cu ADHD nu sunt violenti neaparat, doar neatenti sau mai agitati. Si copilul meu are diagnostic ADHD, dar nu are nevoie de insotitor, nu are probleme si nu e violent.

 

Mi se pare ca se pune ADHD pentru orice, unii au si altceva pe langa ADHD si atunci devin violenti. Si la noi la scoala sunt copii cu probleme similare celor descrise aici si aici sunt probleme si parintii unui copil despre care stiu eu se tot lupta cu scoala, dar adevarul, ca de obicei, este la mijloc.

 

In cazul acesta despre care stiu eu, copilul creeaza probleme, destul de minore (adica nu chiar asa sa puna pe cineva in pericol, dar mai inteapa pe cineva cu cate un creion, ii mai trage cu un batz in cap altuia, il mai tranteste pe al treilea ...) dar nici parintii nu coopereaza. Mama multa vreme nu a putut lucra pentru ca trebuie sa fie acasa pentru ca scoala o suna tot timpul sa vina sa isi ia copilul. Am inteles ca acum ar fi mai bine, mama a inceput sa lucreze part time. 

 

Insa mama a refuzat orice diagnostic, a refuzat insotior si orice ajutor pentru ca nu doreste ca cc copilul sa aiba dosar ,desi nu se vede nicaieri mai departe dosarul, doar in scoala, nu si la admitere samd. Din fericire, copilul acesta nu este atat de periculos, dar nu cred ca mama l-a ajutat refuzand sa coopereze. Este marginalizat de ceilalti copii si chiar de catre profesori. Are note proaste si cred ca acelea conteaza mai mult la admitere la facultate decat 'dosarul', pentru ca diagnosticul nu se transmite la facultati, doar notele. Daca coopera cu scoala poate si copilului i-ar fi fost mai bine, poate ar fi avut si note ma bune. Avand insotitor, timp mai lung pentru teste, notele ar fi fost mai bune si incidentele si suspendarile mai putine.

 

Mama e acum presedinta unei asociatii pentru protectia celor cu boli psihice. Nu pot discuta cu ea ca e subiect personal pentru ea si ne luam de par, dar ma intreb de ce a ales sa blameze doar scoala, sa refuze sa accepte situatia si sa recunoasca problemele copilului (de exemplu, cand copilul a trantit la pamant o fata si a intepat-o cu un creion, mama a zis ca acea "little bitch" s-a trantit singura la pamant si a inceput sa tipe-nu stiu de unde a tras ea concluzia, ca doar nu a fost acolo si de ce s-ar fi trantit fata aia pe jos asa degeaba- ca sa nu mai comentez despre calificativul "little bitch"). Cred ca daca antagonizam pe toti cei din jur nu rezolvam nimic si nu ajutam pe nimeni.

 

Deci tolernata in situatiile astea merge in ambele sensuri, nu doar dintr-o singura directie: eu am probleme sunt special toata lumea sa ma respecte pe mine, eu sunt scutit(a), ca am probleme si nu am chef sa le adresez.





Etichetat si cu diversitate, toleranta, educatie, familie, stereotipuri, prejudecati, discriminare, societate, scoala, educatie in familie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -