Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Harry si Meghan - cu tot cu rufe

familie

15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 decembrie 2022 - 19:35

Buna, 

Voi ce parere aveti despre aceasta agitatie cu Harry si Meghan?

Eu am avut multa simpatie pentru ei - insa in ultima vreme nu mai scap de ei. In orice ziar gasesti referiri la ei - iar povestea parca nu se mai termina....

 

voi ce parere aveti despre asta?  [smulgpar]



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 decembrie 2022 - 00:32

Trebuie să văd serialul documentar înainte să mă pronunț. Zilele astea sau, mai sigur, în vacanță.

 

Oricum, din comentarii, rezultă că dau o lovitură urâtă, încă o dată, familiei regale, în special lui William și Charles și că Harry are o frustrare profundă față de William.



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 18 decembrie 2022 - 23:42

Nu amvazut seria de pe netflix, nici nu intentionez sa o vad dar nu pot sa nu observ obsesia tabloidelor cu M, modul in care exploateaza fiecare amanunt , felul in care tabloidele indoctrineaza opinia celor care le citesc.Adevarul, bun sau rau , e undeva la mijloc tot timpul , si fiecare parte are  o responsabilitate, doar ca media si tabloidele  exploateaza la maxim .

Cred ca saptamana trecuta au fost zeci de articole in dailymail, au fost articole despre articole, s-a facut o disectie infioratoare la tot ce s-a spus in documentarul respectiv.

Jeremy clarkson a scris ieri un articol atat de josnic in the Sun , de o violenta care a socat chiar si dailymail 

https://www.theguard...-column-the-sun

 

Acelasi jeremy clarkson si piece morgan, altpersonaj care isi justifica existenta in media doar prin articole pline de ura despre H si M , acestia doi, au participat vineri la o petrecere de Craciun data de Camilla, ceea ce demonstreaza cumva ceea ce Hsi M spun n documentar.

Acest documentar e momentul Diana 2, ce au facut M si H , exact acelasi lucru l-a facut Diana , aceeasi trauma, aceiasi vinovati.

Nu sunt de partea nimanui,dar nu cred ca a dat o lovitura familiei, faptul ca s-a nascut intr-o anumita circumstanta, intr-un mediu, privilegiat , nu inseamna ca nu isi doreste sa fie fericit. La fel si william , dar el nu are posibilitatea sa riposteze, de el depinde monarhia. Traumele sunt aceleasi iar oamenii traiesc cu iluzia ca banii, bogatia, pozitia sociala aduc fericire, de aici si simpatiile sau antipatiile. 



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 20 decembrie 2022 - 01:43

Eu urmaresc serialul pe netflix si am vazut si pe cel cu Diana. Am avut o oarecare simpatie pt cei 2 mai ales pt Harry ca a fost 3 tururi in Afganistan...dar e dezgustator ce fac.

nu cred ca au fost asa loviti de soarta si familia regala, cum se dau. cat despre presa inteleg ca e fara mila spun vrute some nevrute, dar sub nici o forma nu cred ca au fost asa asupriti si fugit de frica presei in UK, iar aici nu stiu cum sa mai fie pe prima pagina.

M se da asa lovita ca trebuia, vezi doamne sa faca plecaciuni reginei, sa invete obiceiurile. asta da viata nefericita, parca ar fi muncit in mina de sare.

acum traiesc bine mersi in titamai villa pe coasta californiei si mai apar la diverse evenimente si spun 3 cuvinte ori scot cate o perla pe la tv, interviu, le curg banii si nu fac nimic.oare cat o sa continue circul ?


Editat de michelle-usa, 20 decembrie 2022 - 17:27 .


#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 27 decembrie 2022 - 11:23

Familia regala si Monarhia sunt lucruri diferite. Monarhia e o institutie a statului si nu vad ca va fi afectata de " dezvaluirile" din documentar, familia regala , da .Familia regala ramane familie regala si in lipsa monarhiei. Scandaluri , ma mari deca acestea au mai fost , dar nu au afectata monarhia. mai periculos e daca apare unul care vrea referendum si sustine ca e bine fara monarhie , ca banii cheltuiti cu ei pot astupa lipsurile din hns, invatamant, blablabla.Sper sa nu se intample asta niciodata.

 

Eu cred ca nu rasismul e problema familiei regale ci mai degraba misoginia. Cam toate femeile au avut de suferit daca nu indeplinesc dor rol de decor, un fel de manechine mute.

Kate si-a jucat rolul cu brio, a facut trei copii frumosi si cuminti, are o aparenta impecabila, nu iese in evidenta cu nimic, nu " calca stramb" niciodata.Dar sunt astea calitati ale unei femei intr-o societate moderna? Mie mi se pare ca monarhia trebuie sa renunte la niste obiceiuri care sunt anacronice, nu mai sunt in pas cu timpurile noastre. Un om moderna, aka Megan, nu vede rostul acestor courtesy. De ce nu fac si barbatii asta?

 


Editat de Collins20, 27 decembrie 2022 - 14:40 .


#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 decembrie 2022 - 22:37

Familia regala si Monarhia sunt lucruri diferite. Monarhia e o institutie a statului si nu vad ca va fi afectata de " dezvaluirile" din documentar, familia regala , da .Familia regala ramane familie regala si in lipsa monarhiei. Scandaluri , ma mari deca acestea au mai fost , dar nu au afectata monarhia. mai periculos e daca apare unul care vrea referendum si sustine ca e bine fara monarhie , ca banii cheltuiti cu ei pot astupa lipsurile din hns, invatamant, blablabla.Sper sa nu se intample asta niciodata.

 

Eu cred ca nu rasismul e problema familiei regale ci mai degraba misoginia. Cam toate femeile au avut de suferit daca nu indeplinesc dor rol de decor, un fel de manechine mute.

Kate si-a jucat rolul cu brio, a facut trei copii frumosi si cuminti, are o aparenta impecabila, nu iese in evidenta cu nimic, nu " calca stramb" niciodata.Dar sunt astea calitati ale unei femei intr-o societate moderna? Mie mi se pare ca monarhia trebuie sa renunte la niste obiceiuri care sunt anacronice, nu mai sunt in pas cu timpurile noastre. Un om moderna, aka Megan, nu vede rostul acestor courtesy. De ce nu fac si barbatii asta?

 

Ai dreptate cu misoginismul. De vazut si opiniile Dianei, in serialul Crown, care am inteles ca se bazeaza pe declaratii reale ale membrilor familie regale.

Am scris si la alt subiect dialogul asta din serial, il scriu si aici.

La un moment dat dupa divort, Diana vrea sa se cupleze cu un medic cardiolog, de origine pakistaneza. Discutie:

Dr. Khan: unele obiceiuri culturale pakistaneze s-ar putea sa vi se para ciudate (se refera la rolul femeilor)

Diana: S-ar putea sa-mi fie destul de familiare. Cand eram casatorita cu Charles, mergeam cu cativa pasi in urma lui, trebuia sa ma imbrac "modest" (decent, neextravagant) si nu aveam dreptul sa-mi exprim vreo opinie.

 

Eu cred insa ca rasismul este si el o problema reala.

 

Din serial, ce am vazut eu pana acum, nu reiese ca Meghan ar fi fost impotriva ritualurilor precum courtsy si altele. Astea sunt, pana la urma, nimicuri, aparente. Altele erau problemele.



#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 decembrie 2022 - 22:54

Comportamentul lui Kate sunt convinsa ca e 100% ghidat de statutul ei, care este de viitoare regina. Este foarte constienta de acest statut si nu face nici un gest nelalocul lui. Nu are voie sa greseasca si isi asuma rolul asta foarte bine.

Nu poate nici ea controla chiar totul... asta a-propos de copii cuminti haha! Printul Louis este o mare figura, un Harry in devenire.


Editat de Fleurdelise, 28 decembrie 2022 - 22:55 .


#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 ianuarie 2023 - 12:56

VAd ca apar rufe murdare iar la spalat. Oare cat vor mai mulge din aceste barfe?



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 05 ianuarie 2023 - 22:56

Ba plange ca, chipurile “isi vrea fratele/ tatal inapoi” apoi ca l-a bătut frate-su…

Vrea liniște dar pe fiecare săptămâna mai scoate câte o mizerie. 
​zau, unii oameni nu se maturizează niciodată.

 



#10
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 09 ianuarie 2023 - 10:32

Dupa ce am aprofundat acest subiect [:)] parca mi s-au distrus niste mituri. De exemplu:

 

1. Mitul lui "si au trait fericiti pana la adanci batraneti": "cenusareasa" sa casatoreste cu printul si gata, toate grijile lor s-au terminat. Tre' sa scrie, ca dupa nunta urmeaza o intreaga perioada de invatare reciproca si consum nervos.

2. Mitul lui lady D: incep sa ma gandesc ca nu era chiar asa de duioasa si minunata. Avea si ea tarele ei dar erau ascunse tocmai din faptul ca erau cat mai opaci.

3. Mitul scriitorului bun: cand cumpar o carte si dau 40-60 lei -- eu ma gandesc ca acolo se afla si talentul scriitorului. Doar ca aku' incep sa cred ca si eu pot scrie o carte, cei de la editura o aranjeaza + reclama + context si scot un best-seller.





Etichetat si cu familie

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -