Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezbaterile Clinton-Trump

clinton usa alegeri trump

579 raspunsuri la acest subiect

#531
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:42

Zonele metropolitane nu vor fi afectate indiferent ce vrea sa faca trump. Corporatiile au politica lor.mHilary promisese sa Mai tempereze elanul unor colosi din industria farmaceutica si ca dovada azi jubileaza.  Taxele nu sunt Mari dar vor fi pentru votantii Lui Trump. Probabil va fi un nou un boom in costructii si banii vor face legea acolo unde sunt produsi. Tech companies de exemplu vor ramane pe coasta nu vor Mai merge in inland California , pentru ca nu vor Mai avea scutiri de taxe daca o fac. Si Asa incep sa se retraga de pe unde au incercat sa investeasca.. oamenii vor sa locuiasca in zone metropolitane unde si  muncesc, salariile sunt competitive si Isi permit o chirie/casa Mai scumpa decat sa faca commute cu orele. prefera apartament in the city sau suburbs vs casa megalomanica la te Miri pe unde. 



#532
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:48

la noi s-a legalizat marijuana...

a fost funny ca la sot la servici deja se vorbea scenariul  si s-a intrebat la sedinta daca au voie sa "consume" si sa vina la servici.

raspunsul a fost scurt, "nu!"



#533
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:50

Depinde de venit.

 

 

 

 

Da, e progresiv impozitul asta federal pe salariu si e mare.

Mie mi s-ar parea corect sa fie un procent unic. 



#534
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:54

Ba chiar zonele rurale vor fi priimele pe lista nemultumitilor, pentru ca nu au industrie sa Isi sustina economia....oamenii vor pleca spre zonele industrializate unde se invart banii. la fel a fost In ani 20 in America atunci cand s a facut industrializarea, tot de niste magnati cu bani. Si tot cei din zonele rurale au avut de suferit, find nevoiti sa plece din locul natal sa poata gasi de lucru. 



#535
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 22:56

Da, e progresiv impozitul asta federal pe salariu si e mare.

Mie mi s-ar parea corect sa fie un procent unic. 

 

La venituri mari si foarte mari, ai deductii girla si pina la urma platesti putin. Atunci cind ai access la bani foarte multi, ai alte pirghii de investitie care iti permit sa NU PLATESTI rata aia de taxe care e trecuta in dreptul venitului. Si uite asa, taxele se string pe urma unei clase de mijloc care nu mai are resurse.

 

Eu la familia mea anul trecut am platit in jur de 28% taxe (dupa toate deductiile mele relativ minore).

Seful meu care face de 26 de ori salariul meu anual...(inmultit salariul meu anul cu 26) a platit mai putin de 14%. Daca stai sa socotesti...al carui nivel de viata este afectat negativ mai mult?


Editat de antmil, 09 noiembrie 2016 - 23:02 .


#536
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 23:02

Viviana 28% la un venit de aproape 250k ti se pare mult? Iar tabelelul pus de ant se citeste dupa ce se aplica deductiile. Poti sa ai 400k venit, aplici deductiile si ajungi tot la la  procentul de mai sus. ...



#537
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 23:06

La venituri mari si foarte mari, ai deductii girla si pina la urma platesti putin. Atunci cind ai access la bani foarte multi, ai alte pirghii de investitie care iti permit sa NU PLATESTI rata aia de taxe care e trecuta in dreptul venitului. Si uite asa, taxele se string pe urma unei clase de mijloc care nu mai are resurse. Eu la familia mea anul trecut am platit in jur de 28% taxe (dupa toate deductiile mele relativ minore). Seful meu care face de 26 de ori salariul meu anual...(inmultit salariul meu anul cu 26) a platit mai putin de 14%. Daca stai sa socotesti...al carui nivel de viata este afectat negativ mai mult?

 

Poti sa -mi dai si mie exemple de câteva deductii, te rog? Chiar nu mi trece prin cap ce se poate deduce, în afara de un copil în îngrijire, un bătrân, ce altceva se mai poate tăia de la impozit?



#538
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 23:10

Se deduc Taxe pe proprietate, dobanda la imprumutul pe casa, donatii,  loss or depreciation of investment ( vezi trump) si sunt multe portite in special pentru cei bu bani...Exact ce spunea ant.

 

Deductiile se fac sa ajungi la un prag de impozitare mai jos si implicit la un procent mai mic de taxare


Editat de katy, 09 noiembrie 2016 - 23:13 .


#539
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 23:17

Iti spun eu cateva din Canada (si noi platim taxe mai mari decat in US, cel putin in QC): sindicat, moving, asigurare, copii in ingrijire, pensie alimentara, cheltuieli adoptie, cheltuieli medicale, sume transferate partenerului, taxe copii arte si fitness, interes imprumut studentesc, cost scoala, manuale personale, cost scoala manuale transferate de un copil student, disabilitate, persoeane in ingrijire, pensie si saving plans etc 


Editat de lili_mar, 09 noiembrie 2016 - 23:20 .


#540
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 23:22

Poti sa -mi dai si mie exemple de câteva deductii, te rog? Chiar nu mi trece prin cap ce se poate deduce, în afara de un copil în îngrijire, un bătrân, ce altceva se mai poate tăia de la impozit?

 

Tax code in America este incredibil de stufos. NU se compara cu Europa.

 

Atunci cind incepi sa ai venituri foarte mari dedusctiile nu sint chestii simple (ingrijit batrin, copil etc) alea sint pentru noi, amaritii...sint minuscule. 

Ca fapt divers: eu platesc facultate (de stat) copilului meu mare in jur de $27,500/an...absolut NIMIC din cheltuielile de facultate nu sint deduceri. 

 

Legile privitoare la capital gains si dividente sint facute sa fie extrem de mici...acolo sint banii, nu la amaritii care stau paycheck to paycheck. 

Orice forma de investitie este taxata la 15%...mai adaugi ceva "pierderi", o donatie, si te-ai scos.





Etichetat si cu clinton, usa, alegeri, trump

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -