Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Dezbaterile Clinton-Trump

clinton usa alegeri trump

579 raspunsuri la acest subiect

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.960 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 10:18

Daca ieri era o disperare mai mult conceptuala, imigrantii, femeile, comunitatea LGBT etc simtind o amenintare neconcreta deocamdata, astazi m-am trezit cu (adica atunci cand m-am trezit am citit) foarte multi oameni disperati ca isi vor pierde asigurarile medicale. Bolnavi cronici care efectiv vor muri fara tratament, multi care au stat ieri ore in sir pentru a-si programa diverse consultatii, mamograme etc pentru ca li s-a spus ca probabil din ianuarie isi vor pierde asigurarea.

Nu am multe informatii despre asta, dar unii dintre ei au avut sau au job-uri, chiar si asa isi pierd asigurarile? Au vrut pe bune cei ce au votat cu Trump ca atatia oameni sa sufere, banuiesc ca incluzandu-i si pe unii dintre ei?

Michelle, si tu esti de acord sa nu mai fie asigurat tratamentul pt. cancer, de ex?

Mi se pare oribil sa se voteze cu asa ceva [:(]

O sa mai citesc pe subiect, ca nu stiu toate implicatiile, e foarte posibil sa-mi scape ceva.

Editat de rall, 10 noiembrie 2016 - 10:25 .

• 0

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.960 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 10:24

Lumea se ascunde in virtual

Eu as spune ca mult mai mult se ascunde lumea in realitate. Am citit atatea atrocitati online incat mi-e greu sa cred ca atunci cand omul e cu nume si prenume isi asuma sa spuna exact ce gandeste. Vezi, diferenta de optica.

Cind la subiectul cu emigrantii ilegali,nu-mi amintesc cine a spus ce a citit pe FB despre atacurile la dresa minorelor imi amintesc exact ca ai spus "dar cine-i x...sa o credem".Acum trebuie sa credem ce spune x sau y din lista ta?

Si acum as spune la fel, nu imi pun baza intr-o singura opinie.

Cred ca ai omis ieri sa citesti ca m-am uitat peste mii de comentarii, am si mentionat cateva platforme diverse. Evident ca nu doar opinia prietenului X de pe un singur site.

Si la fel cred ca ai omis faptul ca nu am spus ca.. stiu tot. Ci ca am luat pulsul unei stari generale.

• 0

stefaniya

stefaniya

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 10:42

pai nu e acuma "la moda" ca anormalul sa devina normal?

nu se vorbea la alt subiect ca nu se pot stabili limitele normalitatii?

1. Nu e o moda!

2. Pt Tine e un anormal devenit normal sau fortat sa devina normal, pt mine e si a fost normal dintotdeauna.

Pe mine ma uimeste cum persoane care erau deranjate la subiectul celalalt de ce am scris eu, dar voteaza sau sustin unul ca Trump care cel putin un an s-a balacarit pe Twitter si peste tot in media, a jignit in stanga si-n dreapta. Sau conteaza contul din banca si cat de mafioti suntem atunci cand ne spunem parerea?

Si ca sa fiu si ontopic, citeam azi ca ar fi o mica mica sansa ca Trump sa nu iasa, daca cei care trebuie sa-l valideze vor vota cu Hilary. Am citit ca N-ar fi prima data cand cineva ar vota impotriva, chiar daca sunt din acelasi partid, dar ca niciodata nu s-a ajuns sa se schimbe cel votat. Poate de data asta va fi  [:)]

Iar Trump ne-coruptul [:)] are un caz pe rol din 2010, dat in judecata de niste studenti pt inselaciune.  [batcap] Trebuie sa termine inainte de a fi pus in functie, pt ca nu are imunitate la procesele care dinaintea alegerilor. 

Asta da presedinte! Le-a dat americanii o lectie democratilor, o lectie care ii va ustura pe alegatori mai intai.

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.685 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 11:07

Aseara am vazut diverse dezbateri la TV pe tema asta...majoritatea celor invitati spuneau ca americanii au votat schimbarea (si nu neaparat pe Trump). 

Editat de Ella73, 10 noiembrie 2016 - 11:10 .

• 0

stefaniya

stefaniya

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 11:31

Da, au votat schimbare, asta e clar. Intre Hilary si Trump, este cel din urma alternativa mai buna? Pt mine e ca si cum il votam pe Becali ca sa le dam o lectie PSD-istilor si PNL-istilor

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.934 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 11:33

Daca ieri era o disperare mai mult conceptuala, imigrantii, femeile, comunitatea LGBT etc simtind o amenintare neconcreta deocamdata, astazi m-am trezit cu (adica atunci cand m-am trezit am citit) foarte multi oameni disperati ca isi vor pierde asigurarile medicale. Bolnavi cronici care efectiv vor muri fara tratament, multi care au stat ieri ore in sir pentru a-si programa diverse consultatii, mamograme etc pentru ca li s-a spus ca probabil din ianuarie isi vor pierde asigurarea.

Nu am multe informatii despre asta, dar unii dintre ei au avut sau au job-uri, chiar si asa isi pierd asigurarile? Au vrut pe bune cei ce au votat cu Trump ca atatia oameni sa sufere, banuiesc ca incluzandu-i si pe unii dintre ei?

Michelle, si tu esti de acord sa nu mai fie asigurat tratamentul pt. cancer, de ex?

Mi se pare oribil sa se voteze cu asa ceva [:(]

O sa mai citesc pe subiect, ca nu stiu toate implicatiile, e foarte posibil sa-mi scape ceva.

Citeste si aici:

https://www.donaldjt...althcare-reform

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.645 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 12:01

Si ca sa fiu si ontopic, citeam azi ca ar fi o mica mica sansa ca Trump sa nu iasa, daca cei care trebuie sa-l valideze vor vota cu Hilary. Am citit ca N-ar fi prima data cand cineva ar vota impotriva, chiar daca sunt din acelasi partid, dar ca niciodata nu s-a ajuns sa se schimbe cel votat. Poate de data asta va fi  [:)]

Iti dai seama ca asa ceva nu o sa se intimple in veci, ori risca un razboi civil garantat, avind in vedere cit de detasat a cistigat Trump.

Eu am citit ca ultimul lucru pe care il va face Obama inainte de a parasi casa alba va fi sa o gratieze (pardon se zice in engleza) pe Clintoneasa ca sa nu o bage la puscarie Trump, caci stiti ca asa a promis in alegeri.

http://www.dailymail...rged-crime.html

Mie imi e frica de un razboi cu rusii daca americanii ies din NATO. Imi e foarte frica, nici nu imi mai vine sa citesc presa sau sa mai uit la stiri.

• 0

BlackCat4evR

BlackCat4evR

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.364 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 12:32

Iti dai seama ca asa ceva nu o sa se intimple in veci, ori risca un razboi civil garantat, avind in vedere cit de detasat a cistigat Trump.

Donald Trump, a câștigat alegerile pentru că a obținut mai mulți electori. La votul popular, însă, candidata democrată Hillary Clinton este pe primul loc.

• 0

stefaniya

stefaniya

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 12:38

Letitia, sincera sa fiu, nu cred ca vor vota impotriva lui pt ca republicanii au toata puterea si pot face ce vor. 

Eu cred ca Rusia are acum sansa sa se pregateasca si sa se foloseasca de Trump pt a-si face planurile. Rusii nu vor deveni in veci prieteni cu americanii, se folosesc unii de altii dupa cum au ocazia. Dar e periculos ca America sa inrautateasca relatia cu China, relatie care oricum nu e stralucita. Nici China nu e de ignorat.

Trump e un afacerist, o tara nu se conduce ca o afacere. Nu cand esti presedintele Americii, una dintre cele mai mari puteri ale lumii. Apar situatii in care iti trebuie inteligenta sa stii cum sa eviti o catastrofa. Aratau la tv cum Kennedy prin ignorarea intentionata a unei scrisori, a evitat un al treilea razboi mondial. Eu nu cred ca Trump are aceste calitati!

• 1

ab5174

ab5174

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.917 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 13:56

Aici un lant de magazine mare si-a lansat azi clipul de Carciun:

Ce mi-a placut enorm este articolul scris in The Guardian:

‘This is the story of a little girl called Bridget who loves to bounce,” says the John Lewis website as it introduces its new Christmas advert. Bridget has always loved to bounce. She’s put in the hours, endlessly springing up and down on her bed as her dog Buster watches from the sidelines. Arguably, there is no individual better qualified to bounce than Bridget. She’s been preparing for this her whole life.

Finally, Bridget is given her big shot. Someone has assembled the trampoline of her dreams in her back garden. On Christmas morning, Bridget wakes up and sees the thing she’s always longed for. She races downstairs. She has a clear shot at the trampoline. But then, at the last moment, Buster barges in ahead of her and grabs the trampoline for himself. Bridget stands on, astonished that something as stupid as a dog could have beaten her to it. Meanwhile, Buster gets his stupid dog mouth and his stupid dog parasites all over the trampoline, ruining it for anyone who ever wanted to use it afterwards.

That’s right, Buster the dog is Donald Trump. Buster the dog is Donald Trump, Bridget is Hillary Clinton and the trampoline is America. Thanks for rubbing it in, John Lewis.

Perhaps I’m reading too much into this. Perhaps the John Lewis brain-trust got together and looked around them. Perhaps they looked at the state of the world, with Brexit and Trump and the rise of the right and all our dead heroes. Perhaps they looked at their own past offerings, where a woman relentlessly ages and a penguin is forced to seek companionship with a monstrous cadaver and the world’s loneliest man dies in space. Perhaps they took stock of all this and shrugged “surely a dog on a trampoline won’t upset anyone”.

In theory, the intention was admirable. But this year has been such a domino stack of heartbreaking disappointment that John Lewis wouldn’t have had to do much to make everyone cry. An advert where a weekend dad saves up to buy a toy for his son, soundtracked by a sad cover of Heroes by David Bowie. An advert where an old man sits on the white cliffs of Dover watching Europe fade into the distance, until he cheers up when a cartoon Belgian monkey gives him a gift voucher. Literally just a static card reading “2016”. Any of these would have been a shot straight to the tear ducts.

But no. This year John Lewis tried to be happy. It tried to show us something as innocent and gleeful as an animal on a trampoline, in a bid to remind us that there’s still some good left in the world. Our lives are flat and grey and trodden on, but so long as there’s a dog bouncing next to a weirdly anachronistic telephone box, we’ll still be fine.

And what did it make? A sledgehammer allegory for Donald Trump. A woman who gets shoved aside by an unthinking, self-interested animal even though she’s much more suited to the task at hand. Watch the advert while listening to Hillary Clinton’s concession speech. I dare you. It’s heartbreaking. John Lewis, you’ve done the impossible. You’ve made 2016 worse.

https://www.theguard...ehammer-to-2016

• 1

Etichetat si cu clinton, usa, alegeri, trump

Intrebari Panica

• Cum reduci colicile

flory. erica
    - oct 20 2019 20:32

• Restrictie de crestere fetala inainte de 37de saptamani

bebeyim
    - oct 20 2019 20:02

• Constipatie bebe 6 luni

mihneagabriel
    - oct 20 2019 18:37

• Somnul copilului

Andreea..
    - oct 20 2019 18:17

• Bebe numai misca des

marusianikoleta
    - oct 20 2019 11:04

Grupuri

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

• Mamici de Martie 2020 (Ghiocei de Martie 2020)

Anda08
    - aug 02 2019 11:30

• Mamici de august

Stanciu Adriana
    - iul 15 2019 06:01

Bloguri

• Nopti cu bebe

Rusuana89
    - oct 21 2019 03:20

• Morfologie trim III

Rusuana89
    - oct 20 2019 05:43