Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu mai stiu cum sa procedez


77 raspunsuri la acest subiect

#31
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 17:08

Nu, nu cred ca angajatul unei femei pentru curatenie si take-away-ul deschid ochii si mintea unui partener/sot in privinta responsabilitatilor casnice luate for granted cand sunt asumate de partenera/sotie. Ca e femeie si femeia se ocupa de ele. Vezi ca si autoarea scrie ca nu isi permit nu stiu ce cheltuieli in plus.

 

Cat despre casnicie si relatie cu copilul... in cazul de fata, sunt separate.

Nu, dar ii da putin timp liber pentru ea si baiat. Macar in weekend.



#32
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 17:28

Nu, dar ii da putin timp liber pentru ea si baiat. Macar in weekend.

 

"Pentru ea si baiat", cum bine ai spus.

 

Banuiesc ca va trebui sa isi reorganizeze programul de munca si finantele.



#33
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 17:30

 

Lasa-l pe copil sa mute ce lucruri vrea , unde vrea ,

 

Collins20, tatal a mutat, nu copilul.



#34
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 18:13

Eu nu inteleg de ce se spune ca tatal greseste cu ceva. Si ce daca a facut program cu baiatul in week end? Foarte bine, bravo lui ca se ocupa de copil, putea sa si puna coada pe spinare si sa plece la agatat. in timpul asta iti planifici si tu altceva, si ii anunti ca week end ul urmator baiatul il va petrece cu tine.

 

Si ce daca tatal a mutat din lucrurile copilului la el? Pai copilul nu sta si la el? Ideal ar fi sa aiba o relatie frumoasa cu amandoi parintii, sunteti un caz fericit ca puteti locui aproape. 

 

Cum adica sa reduci din bugetul alocat copilului...oh,ceva imi scapa. Este exact modalitatea cu care tatii divortati isi santajeaza fostele sotii, isi imagineaza ca banii aia nu ajung la copil, ci la mama. Este perfect ca ati impartit in mod egal cheltuielile, indiferent de modul cum interactionati cu copilul. 

 

Din punctul meu de vedere, copilul nu mai e chiar asa mic, ar putea spune singur unde prefera sa stea si alegerea lui ar trebui respectata.  Si daca prefera sa stea mai mult cu tatal, iar nu vad sa fie mare problema...mai ales ca e baiat! Bravo pentru tata ca e implicat si ca ii pasa. Asta este cel mai important lucru, pe care ar trebui sa l apreciezi si sa l incurajezi. 



#35
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 18:23

Mie mi se pare ca autoarei i se pare ca tatal pluseaza cu pasarea si implicarea pentru a-l atrage pe copil de partea lui si a-l intoarce, cumva, impotriva ei. Au mai facut si altii asta, nu-i o noutate.

 

Nu stiu ce varsta are copilul si cum se procedeaza in Romania in caz de divort cu copil marisor, este intrebat cu cine vrea sa stea? Daca da, din nou mi se pare ca autoarei ii este teama ca, pe fondul plusarii tatalui ante-divort, copilul va alege sa stea cu tatal post-divort.



#36
Raindrops

Raindrops

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 19:07

Adica omul vine acasa, foloseste intrarea separata,  mananca din ce a gatit sotia , apoi pleaca in partea lui de casa? Macar isi spala farfuria? Ce-ar fi sa iesi tu cu baiatul de doua ori pe saptamana, sa luati cina doar voi doi, mai stati la o discutie, il faci sa simta cat de mult il iubesti... Intre timp, nimic de mancare in frigider pentru barbatul care se pare ca are prea mult timp liber.  Nu-i permite sa te indeparteze de copil. 



#37
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 19:08

Eu nu vad un divort propriu zis si daca ar fi nu ar aduce nimic in plus sau in minus. Mult mai important cred ca este modul adultilor de a colabora. Atata timp cat ei ajung sa-si gaseasca cai comune valabile bilateral restul sunt circumstante. E doar o chestiune de echilibru relational.



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 21:29

atita timp cat v-ati separat cu locuinta si cu cheltuielile, poate e timpul sa va impartit si treburile gospodaresti si facut un program cu timpul alocat copilului.

e cazul sa va ginditi si pe termen lung, ca situatia asta nu va sta asa forever. copilul creste, necesitatile se schimba, sotii separati gasesc o alta persoana...ce veti face, ati discutat?

ce ma nedumireste pe mine e faptul ca desi sutneti despartiti, tu vrei sa mai fii impreuna si te derajeaza anumite lucruri...e cazul sa le scoateti la suprafata si sa va puneti de comun accord.
chiar vreti sa va despartiti, chiar nu mai e nici o sansa , ca casnicia voastra sa mearga...aveti motive intemeiate pt divort, aveti solutii ca divortul sa nu afecteze prea mult copilul, aranjamente pt viitor?

astea se pot discuta ori doar intre voi 2 ori cu un counselor, preot...pastor...

#39
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 06:58

Pai a zis deja ca ea ar vrea sa mai fie impreuna. Dar intr o relatie ar trebui sa vrea amandoi. Eu zic sa nu mai punem sare pe rana cu impacatul, ca s ar fi impacat pana acum daca asta ar fi depins doar de ea. Lucrurile sunt cum sunt, si in situatia data trebuie gasit echilibrul pentru fiecare din ecuatie. 



#40
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 07:28

Va multumesc si pentru sfaturi si pentru comentarii, toate sunt binevenite, ma trezesc putin la realitate.

Desigur ca ma bucur ca sotul are timp si se ocupa de copil in lipsa mea doar ca atunci cand acesta pluseaza ma deranjeaza.

Desigur ca ne-am gandit si ca situatia in care suntem acum nu e buna nici pentru noi nici pentru copil. Amandoi ne dorim sa ,,reparam,, cumva relatia, merge bine cateva zile si pe urma iarasi apar ,,scantei,,. 

Desigur ca ne-am gandit si la viitor, ca situatia nu poate dura asa la nesfarsit dar inca nu am luat o decizie majora. Prinsi cu munca, cu probleme de rezolvat, timpul trece.

Eu cred ca orice decizie am lua, nu ar fi varianta perfecta pentru nimeni. Deocamdata incercam sa mentinem situatia cat mai amiabila.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -