Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu mai stiu cum sa procedez


77 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 08:29

Anna,o precizare,contrar prejudecatilor,sa fii divortat nu e o stampila,

 

Sa stii ca pe fruntea ta nu va scrie "divortat,aveti grija,se ia"! [:D]



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 10:37

Dar ce ,a fi divortat inseamna ca esti stampilat? [:D]

 

Zau ca (ma fac)ca nu inteleg prea bine ce ai vrut sa spui,insa nici sa ne ascundem dupa deget si sa spunem ca e o familie functionala,nu merge.

 

Ca nu exista o hirtie doveditoare a incheierii statutuui civil,da...asa este,insa nici nu poti spune ca traiesc ca o familie.

 

Eu as lamuri situatia asta intii si apoi as vedea cum procedez.Adica,mey barbate [:D] suntem o familie-sot,sotie si sopil,sau suntem separati si aevm groja cu rindul de copil?

Corect! Ea doreste sau ar dori sa o (re)faca functionala. Poate va reusi, poate nu insa cred ca fiecare ar trebui sa aiba o sansa si sa o incerce, nu din start sa fie stampilata de genul .... aaaa nuuu este ceva ratat, inchis, fara sanse. Am sesizat ca sunt utilizatoare care au aceasta "tendinta" de a pune stampile. Desigur nu este o problema fiecare cu viziunea sa. Eu sunt mai ....precaut  [:)]



#23
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 10:59

Au locuinte si paturi  separate de ani de zile , sunt "in pragul divortului"  deja  lucru constientizat vad  preabine,  au incercat o impartire civilizata singuri  a atributiilor in ceea ce priveste minorul dar nu a mers si asta a adus dispute inevitabile , etc 

Singurul lucru ramas sa arate ca ar fi un  cuplu este intrarea din strada comuna si asta pentru ca probabil nu vor sa se afle de fapt situatia in afara casei. Pentru ca asa cum a spus andacos se gandesc la amprenta ce se va pune si asupra copilului in societate si atunci incearca sa tina artificial o casnicie muribunda . Din strada se vede ca sunt o familie dar dupa ce se inchide poarta casa este separata. 

 

Eu sunt o vasnica aparatoare a institutiei casatoriei . Uneori insa pana si eu ajung la concluzia ca  indiferent cat ti -ai dori  e deja tarziu si lucrurile mult prea inaintate pe cai diferite in capul fiecauia dintre parteneri pentru a se incerca o resuprapunere a vietilor. Pierderea de timp am observat ca este in defavoarea mamei in general . 



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 11:12

Cita vreme funcitioneaza aranjamentul lor cu intrari separate, nu vad care e problema vecinilor sau a noastra aici. Problema autoarei era cum sa petreaca mai mult timp cu copilul, simte ca baiatul e atras mai mult de tata, care are mai mult timp liber. Daca tata/mama s=ar muta altundeva, credeti ca ar fi spre beneficiul copilului? Eu nu cred. 



#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 11:19

Cita vreme funcitioneaza aranjamentul lor cu intrari separate...

 

 

 

Nu functioneaza .

A explicat inca din primul mesaj ca nu e multumita de aranjament si ca situatia se deterioreaza in defavoarea ei in ceea ce priveste minorul.

 

.. Daca tata/mama s=ar muta altundeva, credeti ca ar fi spre beneficiul copilului? 

 

 

Da.

Odata cu divortul s-ar clarifica si situatia minorului in ceea ce priveste timpul impartit intre parinti si finantele .

Acordul comun al  parintilor si disparitia sicanarilor in aceste doua privinte ar fi  in favoarea copilului.


Editat de mamica11, 23 mai 2016 - 14:32 .


#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 11:45

Nu functioneaza .

 

 

 

 

Da.

Zau? As putea crede ca locuiesti cu ei! [:D]



#27
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 12:37

Nu am vrut sa ne ascundem dupa gard si din exterior sa parem familia perfecta, dar daca spatiul de locuit tot ne-a permis am ,,profitat,, de situatie. In cazul in care am fi locuit intr-un apartament si ar fi trebuit sa impartim totul cu siguranta nu am fi rezistat. Sa fi plecat unul unul dintre noi era practic imposibil, asta din motive financiare, era greu sa mai sustinem si cheltuieli legate de chirie si niciunul nu aveam vreo proprietate separata. Si asa s-a ajuns in situatia aceasta. Si cred ca sunteti de acord cu mine ca si divortul si partajul, etc. sunt lucruri care necesita timp si nu se pot face de pe o zi pe alta. Stiu ca nu este o situatie benefica pentru nimeni dar deocamdata asta este. Si planul nostru nu era sa ramanem asa la nesfarsit, la un moment dat tot trebuie sa luam o decizie majora si sa actionam ca atare.



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 15:21

oameni buni, la mijloc este un copil. aproape adolescent, da, dar tot un copil.

la cum il afecteaza situatia actuala (e clar ca banuieste ceva sau stie foarte clar cum stau lucrurile intre voi, parintii), la cum il va afecta un posibil viitor divort/partaj, v-ati gandit ? e atat de fragila adolescenta (ca varsta, sentimente, trairi, hormoni care dau totul peste cap), atat de imprevizibila, incat odata spart "buboiul", e posibil sa aiba reactii la care nici nu v-ati gandit.

n-ar fi mai corect ca tu si sotul sa discutati ca doi adulti responsabili, ca doi parinti care doresc binele copilului lor, sa stabiliti daca mai vreti sa va salvati casnicia sau ii puneti punct ? la consiliere matrimoniala v-ati gandit ?



#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 15:57

Chiar daca aparent copilul nu pare afectat il va influenta foarte mult . Cum am mai spus el profita si la un moment dat va  da replica , si cine il poate acuza.



#30
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 16:37

Dar de femeie la curatenie si take away nu ai auzit? Ca sa-ti salvezi casnicia si relatia cu copilul nu crezi ca merita investitia?

 

Nu, nu cred ca angajatul unei femei pentru curatenie si take-away-ul deschid ochii si mintea unui partener/sot in privinta responsabilitatilor casnice luate for granted cand sunt asumate de partenera/sotie. Ca e femeie si femeia se ocupa de ele. Vezi ca si autoarea scrie ca nu isi permit nu stiu ce cheltuieli in plus.

 

Cat despre casnicie si relatie cu copilul... in cazul de fata, sunt separate.


Editat de Pepco, 23 mai 2016 - 16:41 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -