Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#91
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:45

evoluarea unde are loc?

Cum adica? Nu inteleg.

 

Este vorba de evolutia spirituala proprie a fiecarui suflet. Are loc in vietile pe care le traieste sufletul pe pamant sau oriunde. 

Vorbesc de suflet, nu de constiinta. Am facut aceasta specificare sa evit eventualele intrebari inutile.



#92
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:50

Cum adica? Nu inteleg.
 
Este vorba de evolutia spirituala proprie a fiecarui suflet. Are loc in vietile pe care le traieste sufletul pe pamant sau oriunde. 
Vorbesc de suflet, nu de constiinta. Am facut aceasta specificare sa evit eventualele intrebari inutile.

sa inteleg ca tu crezi in reincarnare?

#93
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:53

te mai intrebasem si nu cred ca mi-ai raspusn, cine e /ce face Dumnezeul in care crezi ?

de ce crezi in Dumnezeu?

cum evoluezi spiritual?

#94
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:58

sa inteleg ca tu crezi in reincarnare?

da



#95
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 20:07

te mai intrebasem si nu cred ca mi-ai raspusn, cine e /ce face Dumnezeul in care crezi ?

de ce crezi in Dumnezeu?

cum evoluezi spiritual?

La prima intrebare ti-am raspuns de nenumarate ori pe la alte subiecte asemanatoare. Nu ma rept.

 

De ce cred? Dintr-o nevoie interioara...Mi se pare ilogic ca existenta noastra pe Pamant sa fie dintr-o pura intamplare.

 

Cum evoluezi spiritual? Prin experiente personale.



#96
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 20:18

daca nu te deranjeaza intrebarea, cum te raportezi tu, crestin, la aceasta inadvertenta? 

 

parerea mea este ca un crestin trebuie sa asculte de Dumnezeu si nu de oameni. Iar cand apare o inadvertenta intre ceea ce zic oamenii si ceea ce zice Dumnezeu (in biblie) trebuie sa alegem ceea ce zice Dumnezeu. (dar stiu ca asta nu se va intampla - caci nu-mi fac iluzii ca biserici vechi de mii de ani vor avea vreodata puterea sa recunoasca ca sunt pe o cale gresita chiar daca si-ar da seama de acest lucru. Vor prefera sa cosmetizeze si sa justifice. Pentru ca au pierdut (sau poate ca n-au avut-o niciodata) dragostea fata de adevar. 



#97
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 20:21

parerea mea este ca un crestin trebuie sa asculte de Dumnezeu si nu de oameni. Iar cand apare o inadvertenta intre ceea ce zic oamenii si ceea ce zice Dumnezeu (in biblie) trebuie sa alegem ceea ce zice Dumnezeu. (dar stiu ca asta nu se va intampla - caci nu-mi fac iluzii ca biserici vechi de mii de ani vor avea vreodata puterea sa recunoasca ca sunt pe o cale gresita chiar daca si-ar da seama de acest lucru. Vor prefera sa cosmetizeze si sa justifice. Pentru ca au pierdut (sau poate ca n-au avut-o niciodata) dragostea fata de adevar. 

 

 

si atunci poti, cu inima sincera, sa intri intr-o biserica si sa participi la ritualuri crestine?

 

ma intreb, general. eu sincer nu pot. mi se pare fals. si mi se pare cumva, simtind falsitatea, ca as incerca sa-mi "mituiesc" soarta oarecum, stand in biserica.



#98
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:18

Aqai, ai dreptate.

Filozofia crestina si toate filozofiile de baza ale religiilor sunt facute la mintea omului de acum doua, trei mii de ani, la limbajul si la capacitatea de exprimare a ideilor de acum doua, trei mii de ani...

Clar, vorbim de alta lume!



#99
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:19

sa inteleg ca tu crezi in reincarnare?

 

Michelle, si eu cred in reincarnare, pentru ca cel mai napraznic iad/pedeapsa mi se pare nu sa fiarba cineva in cazan, ci sa se chinuie intr-o viata nefericita, asta pana invata cum sa renunte la orgoliu, la minciuna.. etc la tot ce  face rau sufletului, si invata lectia iubirii si a iertarii.. cand se purifica astfel, poate ajunge la nivelul superior -rai sau cum il vede fiecare...



#100
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:20

Nu cred ca Dumnezeu este impresionat de faptul ca mergem sau nu mergem la biserica. Oamenii sunt cei care transforma o cladire in biserica. O cladire nu-i va putea transforma niciodata pe oamenii care o frecventeaza in crestini.

 

din pacate nu mi-am gasit locul in nicio biserica. si nu neaparat din cauza doctrinei 





Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -