Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#111
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:47

Dar, ma rog, nu trebuie sa incarcam topicul cu atatea idei diferite, e doar parerea mea si nu tin mortis nici sa fiu ascultata, nici sa o demonstrez pe zeci de pagini, nici macar sa conving pe cineva :)

#112
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:47

Ba c hiar ajuta , gen " uite, vezi, Isus fiind fiul lui Dumnezeu si facand numai fapte bune, fara niciun pacat, nu a avut nevoie de reincarnare, pe cand eu, care am facut cel puțin un pacat in viata mea , ma voi intoarce in iadul asta de aici un va trebui sa demonstrez ca nu il mai repet, ca am invatat lectia..."


si de ce a fost nevoie de Domnul Isus sa vina pe pamant?
si mai ales sa moara....si nu oricum...in chinuri?

#113
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:48

Dar, ma rog, nu trebuie sa incarcam topicul cu atatea idei diferite, e doar parerea mea si nu tin mortis nici sa fiu ascultata, nici sa o demonstrez pe zeci de pagini, nici macar sa conving pe cineva :)


nu e vorba de convingere...e un fel de dezbatere...imi place sa incerc sa inteleg cum gindesc altii.

#114
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:50

nu e envoie, acum am inteles ce ai vrut sa spui, adica au scris pe intelesul oamenilor.

ok si ce vrei sa spui cu asta?
desi daca e sa fim corecti...nu e chiar scrisa la/pt mintea omului...sunt si f multe concepte destul de adinci, sophisticate care pun mintea pe moatze si a celor f invatati.

Ea a fost scrisa foarte simplu, numai ca noi nu vrem sa vedem asta. Cautam vesnic si vesnic interpretarile care sa ne aranjeze cel mai bine.

Nu biblia e complicata ci mintea omului.



#115
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:51

si de ce a fost nevoie de Domnul Isus sa vina pe pamant? si mai ales sa moara....si nu oricum...in chinuri?

 

Pai am zis mai sus, ca sa intelegem cum trebuie traita o viata curata, sa ne inspire, sa facem la fel, sa ascultam invataturile...

 

Dar eu intreb sincer: e cineva sigur pe lumea asta ca in timpul transcrierii Bibliei, a cuvantului lui Isus si al apostolilor, nu a strecurat nimeni vreo propozitie in plus, a verificat insusi Isus textul si a zis da, exact asa am zis?



#116
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:56

Andaghe, nu conteaza ca ideile sunt diferite, pana la urma toti ajungem la Dumnezeu, chiar daca pe cai diferite.

Dar daca Michellei ii este frica sa nu aleaga calea "falsa"  e treaba ei sa caute mai cu bagare de seama.  [:)]



#117
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 22:01

nu e vorba de convingere...e un fel de dezbatere...imi place sa incerc sa inteleg cum gindesc altii.

Daca spunei ca vrei sa intelegi cum gandesc altii ma puteam gandi la o dezbatere, dar daca ai spus ca doar incerci, deja din start, in subconstientul tau nu ne acorzi nici o sansa.

 

[flo2] Asta e din "biblia" mea.



#118
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 22:03

Pai asta spun, din ce am mai citit eu asa, in Biblie chiar, se promoveaza ideea ca trebuie sa faci fapte bune, credinta singura, chiar si respectarea postului, mersul la biserica etc nu sunt suficiente, si sunt multe exemple de oameni buni, care nu erau crestini inca, care au fost primiti si laudati de Isus , fara vreo impunere sa mearga la biserica, sa asculte de Papa, sa tina post, sa se inchine cand vad icoana..etc etc... singura conditie era sa creada in sufletul lor si sa faca in continuare la fel...

#119
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 22:09

Daca spunei ca vrei sa intelegi cum gandesc altii ma puteam gandi la o dezbatere, dar daca ai spus ca doar incerci, deja din start, in subconstientul tau nu ne acorzi nici o sansa. [flo2] Asta e din "biblia" mea.

 

Mianda, sa fim corecti, Michelle explica cand crede in ceva , de ce crede..etx..

Asa ca sa nu fie mesajul prea criptic :

Ideea e ca incercarea se repeta la nesfarsit fara a se finaliza vreodata in reusita, pentru ca ascunde in spate doar dorinta de a ... incerca... over and over again... si cum Dumnezeu iti cam da ce iti doresti, daca nu ti doresti sa reusesti, ci doar sa " incerci", apai te lasa sa incerci cat iti poftește inima... 

 



#120
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 22:15

Mianda, sa fim corecti, Michelle explica cand crede in ceva , de ce crede..etx..

Asa ca sa nu fie mesajul prea criptic :

Ideea e ca incercarea se repeta la nesfarsit fara a se finaliza vreodata in reusita, pentru ca ascunde in spate doar dorinta de a ... incerca... over and over again... si cum Dumnezeu iti cam da ce iti doresti, daca nu ti doresti sa reusesti, ci doar sa " incerci", apai te lasa sa incerci cat iti poftește inima... 

Eheee...tu ti-ai bagat nasul in biblia mea, asa-i? De unde le stii? [pk]





Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -