Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#101
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:21

Nu e ceva anticrestinesc in opinia mea... doar ca iadul se muta pe pamant, in mai multe vieti pamantene, in care ti se dau rand pe rand toate nenorocirile ca sa inveti din ele cum sa te porti mai frumos cu ceilalti oameni si cu tine

#102
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:22

Asta daca sufletul tau se incapataneaza sa nu invete/iubeasca/ajute.. etc

#103
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:26

Aqai, ai dreptate.

Filozofia crestina si toate filozofiile de baza ale religiilor sunt facute la mintea omului de acum doua, trei mii de ani, la limbajul si la capacitatea de exprimare a ideilor de acum doua, trei mii de ani...

Clar, vorbim de alta lume!

eu nu cred ca mintea regelui Solomon ar fi fost redusa, iar limbajul lui este cu totul deosebit....sau mintea apostolului Paul.

apropos de apostolul paul (cetatean roman),a avut un intellect dosebit si studii facute, posedind cunostiinte  adinci in istorie, folozofie, cultura....

interesant de citit epistola lui paul catre romani.

 

filozofia crestina a stat in picioare de mii  de ani si va mai sta...indifferent cit de slaba, nepotrivita, invechita...o cred unele personae.


Editat de michelle-usa, 26 aprilie 2016 - 21:32 .


#104
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:30

Nu e ceva anticrestinesc in opinia mea... doar ca iadul se muta pe pamant, in mai multe vieti pamantene, in care ti se dau rand pe rand toate nenorocirile ca sa inveti din ele cum sa te porti mai frumos cu ceilalti oameni si cu tine

 

scuza-ma ca treb sa mentionez...dar reincarnarea e "ceva" cit se poate de anticrestinesc.

crestin inseamna sa crezi in Isus Christos...in El  ca persoana /Dumenzeu si ce a reprezentat.

 orice altceva...nu are cum sa mai fie crestinesc, ori related to Christ.

 

si eu cred ca poti sa inveti din experientele vietii...dar perfect nu vei devei...iar salvarea sufletului nu ai cum sa o capeti  prin experiente.



#105
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:33

eu nu cred ca mintea regelui Solomon ar fi fost redusa, iar limbajul lui este cu totul deosebit....sau mintea apostolului Paul.

apropos de apostolul paul (cetatean roman),a avut un intellect dosebit si studii facute, posedind cunostiinte  adinci in istorie, folozofie, cultura....

interesant de citit epistola lui paul catre romani.

Am spus ca sunt facute "la mintea" nu "cu mintea".

Daca nu intelegi voi detalia.



#106
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:38

Ok, atunci necrestinesc, cum vrei... dar de ce crezi ca nu exista oameni care cred si in Isus, ca trimis de Dumnezeu pentru a arata oamenilor cum trebuie sa se poarte ca sa fie mantuiti, ca nu doar credința te salveaza si in rest esti un mincinos... ci mai ales faptele, zic eu, si care sa considere si reincarnarea ca forma de pedeapsa pentru cei nevrefinciosi... atentie! Reincarnarea e o pedeapsa, nu un premiu, Isus fiind de exemplu fara pacat a fost inaltat din prima, nu a avut nevoie de inca o incetvare, si inca una...

#107
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:41

Cu ce te impiedica credința, poate chiar teama de reincarnare, sa crezi in Dumnezeu si Isus, sa faci fapte bune, sa pastrezi calea dreapta si sufletul cat mai curat de orice gand /fapta nepotrivita ( adica cele 10 porunci si nu numai)

#108
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:42

Am spus ca sunt facute "la mintea" nu "cu mintea".
Daca nu intelegi voi detalia.

nu e envoie, acum am inteles ce ai vrut sa spui, adica au scris pe intelesul oamenilor.

ok si ce vrei sa spui cu asta?
desi daca e sa fim corecti...nu e chiar scrisa la/pt mintea omului...sunt si f multe concepte destul de adinci, sophisticate care pun mintea pe moatze si a celor f invatati.

#109
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:44

Ba c hiar ajuta , gen " uite, vezi, Isus fiind fiul lui Dumnezeu si facand numai fapte bune, fara niciun pacat, nu a avut nevoie de reincarnare, pe cand eu, care am facut cel puțin un pacat in viata mea , ma voi intoarce in iadul asta de aici un va trebui sa demonstrez ca nu il mai repet, ca am invatat lectia..."

#110
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 21:46

Cu ce te impiedica credința, poate chiar teama de reincarnare, sa crezi in Dumnezeu si Isus, sa faci fapte bune, sa pastrezi calea dreapta si sufletul cat mai curat de orice gand /fapta nepotrivita ( adica cele 10 porunci si nu numai)

pt ca daca crezi in Isus si in ceea ce El a spus ca este si in Biblie si in misiunea apostolilor...toate astea sutn contrar reincarnarii.

nu imi imaginez cum poti sa crezi in amindoua cand una din ele treb sa fie falsa.

si care dintre noi de aici care citesc poate sa spuna ca nu a incalcat macar una din porunci...sau ca nu le va incalca vreodata?



Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -