Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pana la ce varsta cred copiii in Mos Craciun si cand/cum le spunem adevarul?

craciun mos craciun credinta

35 raspunsuri la acest subiect

#11
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 21:41

fiica mea de 9 ani a inceput sa puna intrebari.  de genul "exista mos craciun?" 

 

barbatul a fost pe faza si i-a raspuns ca daca crezi exista.     eu cred ca in jurul varstei de 9 ,10 ani copiii realizeaza cum vine mosul.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 22:18

Nepotul meu, 5 ani, crede cu tărie. Chiar am si fost invidioasa pe moș :)) ca atunci când m-am dus în vizită, după moș Nicolae, m-a întrebat ce i-am adus, ca ce era în ghete... Era de la Mosul, nicidecum de la noi, așa că eu eram datoare cu cadou :)))



#13
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 23:50

 Eu m-am prins repede cum sta treaba. Aveam 5 ani si imi amintesc perfect momentul in care a venit mosul in acel an. Imi aduc aminte de brad si de cadourile celorlalti. De cadoul meu nu-mi aduc aminte ca eu eram preocupata sa studiez hainele si incaltarile mosului. Dupa ghete l-am recunoscut!  [:)]

 

Fii-mea cam pe la 10 ani m-a pus sa recunosc ca mosul nu exista. I-am spus ca daca recunosc se rupe vraja Craciunului. De atunci m-a lasat in pace. 

 

Acum are 18 ani. Oare trebuie sa reiau discutia cu ea? [:-)))]



#14
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 14:11

La 10 ani jumate  m-a intrebat direct si a fost socata:)))

Mamiii, pai toate cadourile alea le cumparai tu????????

 

E minunat sa creada cat mai mult...e asa o bucurie pe chipurile lor...si o uimire...ca a stiut mosul exact ce isi doresc..ca a baut mosul lapte si a mancat fursecuri :)))



#15
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 08:38

Da, e minunat sa creada, sunt de aceeasi parere. E una dintre cele mai mari bucurii ale vietii, si din cauza asta nu inteleg de ce unii parinti aleg sa le spuna adevarul de la o varsta foarte mica. Nu judec, doar nu inteleg. Nu cred in adevar cu orice pret, nu cu pretul rapirii unei asa de mari bucurii.

Indiferent ce cadouri ar primi fiul meu de la mine, nimic, nimic nu se compara cu un cadou de la Mosul. Luminitele alea din ochii lui merita tradarea unui adevar sec -  nu exista mosul - si cred ca ma va ierta pentru minciuna mai tarziu, cand el insusi va deveni mos, vazand aceleasi lumini in ochii altor copii mai mici. 



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 08:54

Daria la cei 15 ani ai ei, m-a intrebat acum 3 zile daca nu vreau sa-i mai spun povesti de-ale mele ... continuarea de la Chappy(asta e un pitic urias [:)] ). Nu este genul de fata naiva insa si ea si sora ei Ioana (20 ani) savureaza povestile spuse de mine de cand aveau 2 ani. Ceea ce vreau sa va spun este ca, de cele mai multe ori, oamenii adulti in incapacitatea lor de a se mai regasi in copilaria lor de altadata calca in picioare vise. Poate suna a repros, in mod sigur nu se va schimba nimic si din punctul meu de vedere unii copii vor fi mai norocosi pentru un timp decat altii si asta nu pentru ca ar alege ei norocul lor. 



#17
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 09:00

In mod obisnuit, un copil de 6-7 ani trebuie sa realizeze ca nu exista mosul si ca darurile sunt puse sub brad de catre parinti. Foarte multi copii insa pretind ca inca cred, tocmai ca sa nu-si dezamageasca parintii sau sa obtina mai multe daruri :)

 

Mie nu mi se pare minunat sa creada dincolo de varsta potrivita, pentru ca acest tip de "credulitate" nu se limiteaza doar la MC, ci si la alte lucruri. Eu nu cred ca e bine ca oamenii sa fie creduli, ci e mai bine pentru ei sa fie sceptici.

 

Eu nu I-am spus fiicei mele, adica n-a fost nevoie, a realizat/discutat cu colegii, a fost ceva foarte gradual asa, niciun moment dramatic. In jur de 6 ani s-a intamplat.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 10:18

Eu cred ca - copilaria se termina brusc in momentul in care afli ca Mos Craciun nu e real.



#19
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 10:53

Asta cu "copilaria se termina brusc in momentul in care afli ca Mos Craciun nu e real" mi se pare patetic... Copilaria inseamna mult mai mult decat mos Craciun si cadouri, sa nu exageram anumite lucruri...



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 10:58

Cred ca se face o confuzie intre "a crede"  si a-ti dori sa crezi". Adultii (majoritatea) sunt prea reci, prea seci, prea lipsiti de vise, sunt prea ancorati in lumea cotidiana. De aceea copiii sunt frumosi.

Este cel putin o naivitate sa creada cineva faptul ca Daria sau Ioana la cei 15 si 20 de ani cred (in sens de credulitate) in existenta lui Mos Craciun, sa fim seriosi.

Nu stiu cum este aia un "copil obisnuit" care la 7 ani in mod normal(definiti normalitatea) nu crede in Mos Craciun. Desigur daca se reduce totul la ceva sec tip tribunal "crezi sau nu crezi" discutia e clara, goala  si exacta. Aici este vorba de suflet, de dorinta de asipratii spre o lume lipsita de retineri, exactitate, realitate. 

Copiii au aceasta calitate. Unii dintre ei reusesc sa si-o pastreze mai mult timp, altii o viata intreaga. Nu are absolut nici o legatura cu credulitatea. 





Etichetat si cu craciun, mos craciun, credinta

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -