Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#161
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 00:58

Si eu stiu la fel,estenepoliticos sa descalti musafirii conform codului bunelor maniere.

Nu ma descAlt so nici nu descalt pe nimeni.

 

eu nu descalt pe nimeni, dar daca ma intreaba ii spun "da" si sunt bucuroasa in sinea mea.

 

cand ma duc in vizita intotdeauna ma descalt...din obisnuinta.

 

aici , ce-I drept e curat pe jos, strazile sunt f curate. eu nu am prea vazut oameni sa scuipe pe jos, nu sunt rahatzei...nu e mizerie, gunoaie, nu e noroi, plus ca oamenii merg mai mult in masina decit pe jos....deci inclin sa cred ca nu au incaltamintea f murdara.



#162
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 01:15

Dragilor, eu ma retrag de pe subiectul asta ... cred ca am gresit modul de abordare, sau poate mi-am ales gresit partenerii de discutie, nu stiu, ceva a mers gresit ...nu are rost sa mai continui cand nu ma mai simt confortabila, pe un subiect pe care il doream un schimb de idei.

Si nici nu imi place sa ma simt denaturata numai pentru ca voi vreti sa fiti mai "mame" decat mine ...cu drag va ofer premiul de "perfect mom" si eu ma duc sa-mi cresc in continuare copiii asa cum simt eu ca e bine pentru ei, cu reguli si spunand "sarut mana pentru masa" ☺ ...

Schimb de opinii ? ...ce prostie !!!

Editat de buflea, 27 ianuarie 2015 - 01:24 .


#163
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 01:53

Apropo de sarumana pt masa....nu ca era obligatoriu dar asa am crescut, asa i-am invatat de mici si le-a placut. La noi e "sarumana pt masa c'a fost buna si gustoasa si bucatareasa frumoasa" :) . Sau bucatarul mai nou de cand imi strica aura de mama exemplara cu supa la plic, mai recent un mare succes de casa.

#164
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 06:51

Mie mi-a spus o colega filipineza, ca despre educația copiilor si fotbal, sa nu discuți niciodată :). Oricum celălalt stie mai bine ca tine :).

#165
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 08:28

Buflea, daca la interventia mea te referi, sorry... Parerea mea e ca tu iti faci singura situatia foarte grea, adica singura urci nivelul asteptarilor si al cerintelor si apoi nici copiii, nici tu nu stiti sa ajungeti acolo, de aici nervii, vazutul negrului in fata ochilor si restul... Si nu chiar merita, zic eu. [flo2]

Pentru ca te retragi din discutie, nu e chiar pentru ca recunosti ca cele care s-au implicat sunt perfect moms, pentru ca oricum nu-s , ci te incurajezi cu gandul ca esti bine asa cum esti si ca vei continua ca si pana acum, asadar...  subiectul asta a fost in zadar, din punctul tau de vedere.



#166
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:20

Ba mie imi place sa mi se multumeasca pentru masa si eu multumesc din placere celui care mi-a oferit-o. Evident ca la varsta copiilor mei nu-i cazul sa ii oblig...o fac pur si simplu ca asa vor. Si mai uita, desigur... [:)]

M-ati distrat cu descaltatul asta in casa...da, e murdar pe strada aici si gasesti pe talpa pantofilor de toate cele. Dar aveam un var care daca se descalta...valeu...nici ta-su nu era departe, pai daca te pomeneai cu astia in casa, preferai sa ii lasi si sa pleci tu.

Ok, te descalti...si ramai in ciorapi? Iei niste papuci ai gazdei, purtati de nu stiu cati inaintea ta? Eu ma simt confortabil daca ma descalt sau nu ma descalt, nu fac mofturi. Dar nu-s toti ca mine...

Si jur ca-mi iau ciorapi curati in vizita. [:)]



#167
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:37

Cum mai, purtati de nu stiu cati inaintea ta? Cati oameni crezi ca au intrat in casa aia a prietenilor tai? Si oricum nu te obliga nimeni sa iei papuci poti sta in sosete in casele in care te roaga sa te descalti daca nu vrei papuci straini. Sosetele sunt ale tale :)
Barbatul meu de exempu nu se descalta niciodata in alta casa. Si jur ca are sosete curate tot timpul:) Isi cere scuze pentru asta si sta pe fotoliul cel mai dinspre intrare de obicei. Bine, nici nu se misca in rest decat cel mult la baie, pot tipa copiii de exemplu cat vor, el nu misca daca sta de vorba sau mananca . Si la plecare ii striga daca nu sunt eu cu ei sa i adun de prin camerele gazdei sau ii lasa aolo pur si simplu.
Prietenii il stiu si il accepta asa sau nu. El de 20 de ani vad ca nu se schimba. Insa mie atitudinea asta la o mama mi se pare imposibil de pastrat. De fapt si lui i am spus ca este vorba de proasta crestere si a recunoscut ca asa e, soacra mea la fel facea asa ca si lui i a intrat in sange. Bine ca e barbat. Personal cred ca daca nu accepti regulile unei alte case , nu ai ce cauta acolo.
Bineinteles ca imi pun papucii gazdei si merg prin camere sa vad ce fac n copii atat timp cat ea gazda are pe cap servitul, primitul altor musafiri, etc

edit : chestia cu mirosul sosetelor tine tot de neingrijirea incaltamintei . O incaltaminte curata purtata cu sosete schimbate chiar si de dimineata si picioare spalate :) nu miroase. Ciupercile alea care dau mirosul nu se dezvolta in 24 de ore . Va dati seama deci cei ce nu se descalta pentru ca le miros sosetele de cat timp nu si au spalat incaltamintea cu care intra in casa altuia? :)

Editat de mamica11, 27 ianuarie 2015 - 11:06 .


#168
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 09:59

eu am capatat oroare de a lasa musafirii incaltati in casa de cand am gasit in casa (cu multi ani in urma), pe hol la intrare, un ghemotoc de par plin de oua de paduchi !!!

credeti-ma, am ramas socata, nu-mi imaginam ca poti aduce si asa ceva pe talpile incaltarilor.

apoi, dupa nasterea fetitei, cand a inceput sa mearga de-a busilea si sa se joace pe jos, prin toata casa, era firesc si logic sa nu accept sa intre cineva incaltat, cu mizeriile de afara pe talpi, sa puna mai apoi copila mana pe jos si pe urma in gura pana apucam eu sa spal. si acum fetita mea se mai joaca pe covor sau parchet in sufragerie (cu colectia de caluti), deci nu am cum sa las musafirii incaltati.

cei care ne calca pragul sunt rudele apropiate si cativa prieteni vechi; se descalta oricum, n-a fost nevoie sa le spun sau sugerez eu asta. si eu cand merg la ei tot asa fac, ma descalt.

eu consider ca descaltandu-ma respect munca pe care doamna casei (sau cine face curat, sotul, menajera) a depus-o la aspirarea si spalarea podelei.

iar pentru musafiri am cateva perechi de papuci noi-nouti, periodic ii curat/spal.



#169
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:08

Nah sa vin si eu cu cireasa de pe tort.

 

La suedezi, regula de buna crestere e sa iti lasi pantofii la usa. Pana si la scoala si la gradinite se descalta si umbla in sosete. Da, in sosete, ce are? daca nu se intra incaltat in salile de clasa, atunci nu e mizerie. Profesorii au pantofi de schimb. Dar copiii nu.

 

Iar cand te duci in vizita, nu exista sa intrebi, regula e clara, te descalti. Noi am avut mesteri in casa, cand au venit sa masoare, sa vada, sa discutam, s-au descaltat. Nu, nu le miroseau picioarele :). Apoi cand au lucrat, au pus hartie groasa protectoare pe jos pe unde umlau ei. Atunci nu s-au mai descaltat, dar erau la munca. 

 

Pe mine ma enerveaza la culme cand ma duc in Ro, ma descalt desi gazda insista sa nu...cum mai sa nu ma descalt, eu nu pot intra incaltat in casa la nimeni, ca nu o fac la mine. Mi se pare chestie de respect. Si apoi vine gazda sa imi dea papuci de casa, sa nu imi fie frig :). Ii refuz politicos dar nu pot sa nu rad mereu si sa spun ca venim din nord, la noi asta e regula, se sta in sosete/picioare goale in casa ca musafir. Noi si la noi in casa asa stam :). Am urat papucii de casa mereu. :)



#170
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:42

Eu acum mai citesc din urma pe sarite si de aceea sunt cam in contratimp, scuze.
Deci, parerea mea: da, este corect sa amesteci dezordinea cu mizeria in discutie daca dezordinea ajunge la stadiul : haine de trei zile pe jos , mancare de doua zile in sertare , etc. Cum poti pune aspiratorul intr -o casa in care sunt ciorapii pe jos de trei zile? Pai, nu poti. De spalat pe jos nu mai spun. Poti sterge praful daca e plina sertariera de farfurii? Nu . Cum speli baia daca e plina de prosoapele de ieri? Cum aerisesti asternuturile daca nu faci patul?
Eu fac singura si camerele lor daca nu ii prind la timp sa facem impreuna pentru ca altfel chiar este imposibil de curatat si aerisit. Dar in cele mai multe cazuri ma grabesc si le pierd din jucarii, le deranjez lucrurile proprii asa ca nu prea le convine. Prefera sa cooperam:)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -