Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#181
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:41

chestia asta cu regulile de bune maniere zic eu ca ar trebui up-datata si adusa in vremurile de azi, multe din regulile de pe vremuri nu mai sunt de actualitate, alte reguli ar trebui adaugate.

 

 

Am rasfoit de curand o carte de bune maniere, editie recenta. Si mi-au cazut ochii pe o regula noua. Scrie ca nu-i frumos sa pui telefonul pe masa unde mananci.

Ca sa vezi. Apai noi la cantina suntem cu telefoanele pe tava majoritatea. Ca in buzunarele de la pantaloni nu-i mereu comod iar masa dureaza si poate suna cineva.



#182
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:00

Eu am o problema cu statul in sosete: mi-e frig! Imi ingheata picicoarele si ca atare ma simt neconfortabil, in sezonul rece vorbesc, sau  mai rece, nu pe canicula verii. Asta e, am mai spus eu pe aici, sufar de frig...

Nu am probleme cu descaltatul, mai ales in case cu copii mici, dar nu numai. Insa prefer sa mi se dea papuci, ceva... Daca nu se poate, asta e, nu-i bai, insa voi avea un disconfort major pe parcursul sederii. 



#183
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 12:03

Buflea, poate mai citesti si te ajuta cum am facut eu, daca nu, poate ajuta pe altii. Nu ca ar fi solutia universala, ca trebuie sa te si mulezi pe copil. 

 

Ce zice Otilia si alte fete, nu nervi, incercat de cooperat cu ei, ajutor. Apoi facut un program. La noi nu a mers curatenia pana nu am stabilit clar o zi in care Silvia isi face curat. Sigur ca nu face de una singura, ca gata e constiincioasa. Ii amintesc eu cand vine de la scoala, prin SMS, ea zice mai tarziu". Ii spun ca pana vin acasa as vrea sa fie curat, sa nu mai aiba treaba. Ea zice "OK". Dar nu totdeauna face. S-a intamplat sa si faca, m-a intampinat bucuroasa. Dar s-a intamplat sa faca dupa ce am venit eu acasa, dupa cateva insistente. O ajut cu aspiratul, uneori facem impreuna ca ea e tentata sa le stranga intr-un colt si gata, e curat in mijloc :). Alteori mai fac eu mai insistent, trag patul, aspir si pe acolo. Stiu ca ea nu face. La Diana insa, de pe la 15-16 ani nu m-am mai bagat la curatenie, face singura, cand are chef, o data pe saptamana. Cand e dezordine mare, inchid usa, ii mai spun sa stranga. 

 

Acuma o chestie pe care noi am implementat-o de cand suntem un cuplu, eu si sotul, nu mancam decat in bucatarie. Fetele au crescut asa si nu vad in asta nicio probpema. La noi asta e normalul. Nu avem multe reguli, dar de asta am tinut cu dintii, constienti ca ne scuteste de muuuuulte razboaie :). Asadar nu ma intereseaza ce e la tv, ce lectii ai de facut, ascultat muzica, etc., cand le e foame se duc in bucatarie. Sigur, e valabil si pentru noi, adultii. Maxim un mar sau o banana e voie pe canapea la tv. Uneori pop-corn, dar si asta face mizerie. E insa singurul admis. 



#184
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 13:02

Eu adun sfaturi de la voi, a mea e la capitolul trage tot, taraste pe jos, freaca banana de gresie apoi baga in gura, d'astea [:)]

Insa copil fiind la noi era regula, daca mancam diverse in casa duceam ambalajele, cojile, la gunoi, nu exista lasat aruncat ca sa vina furnici sau gandaci! nu ne-am aruncat hainele pe jos, ca asa eram noi, nu stiu daca era o regula, baut sucuri la bucatarie in pahar, acum imi mai iau sticla langa canapea cand ma uit la un film, dar o duc cand nu mai beau, nu exista sticle aruncate pe jos!
O ajutam pe mama la aspirat, sters praful, sa fac curat in sifonier imi placea, cred ca am fost atipica...



#185
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:43

Nu crex ca ai fost atipica. Majoritatea copiilor vor sa "o ajute pe mama" dupa cate vad eu in jur. Copiii nu vor sa isi faca singuri curat . Atipica era o mamica de aic nu mai stiu numele de spunea ca facea singura curat in toata casa . Asta da, e rar.

#186
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 14:55

Cum mai, purtati de nu stiu cati inaintea ta? Cati oameni crezi ca au intrat in casa aia a prietenilor tai?

 

Pai de unde sa stiu eu? 10, 20, 50, 100...ce crezi ca se fac statistici? [:)]

Am vazut pe la magazine papuci simpli, ieftini, ii poti schimba dupa cativa musafiri.

Dar stiu familii care-mi dau de 20 de ani aceiasi papuci.

Nu, multumesc.



#187
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:03

 

o intrebare am pentru cei care locuiesc in alte tari : la voi cum se face curatenia pe strazi si trotuare ? se spala zilnic, periodic ? cu apa sau si ceva substante de curatare ? la noi inca se mai da cu matura de nuiele pe trotuare, in dorul lenii, desi in dotarea firmelor de salubritate exista si masinute ce pot matura si stropi trotuarele/aleile; alea sunt folosite doar in centrul orasului, in fata primariei.

 

 

 

strada mea nu e spalata. vin masini cu perie mare din cand in cand - eu ele un program.

 

trotuarele sunt alta treaba. Fiecare e responsabil de trotuarul lui, mereu. cu maturi, cu leaf blowers care te scapa si de praf, se aduna frunze, crengute, conuri, se pun in saci speciali se colecteaza in ziua de gunoi. iarna esti responsabil de zapada. daca cineva aluneca pe gheata ca nu ai curatat si se raneste, esti bun de plata.

 

lumea curata cupa caini. nu se arunca mizerii pe jos. daca vedem po mizerie pe jos la noi in cartier sau in parc (le mai sufla vantul din cutiile de recicle in ziua de gunosi, sau cineva nu a observat ca a scapat ceva - ca de exemplu copiii mei au plouat cu sosete si chiloti intr-o zi venind de la piscina acasa, era cararea dupa ei mai ceva ca firimiturile lui Hansel si gretel) ne aplecam si o luam, se arunca la cos.

 

sunt si amenzi implementate, dar cred ca rezidentii prefera sa traiasca curat si isi asuma responsabilitatea locului in care traiesc.

 

nu stiu cum e in cartierele sarace, in orase mari, dar la mine e o placere. si the city asigura doar curatatul acela periodic al strazii...



#188
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:13

aqai, ok, era de inteles cumva in situatia in care locuiesti la casa, intr-un cartier cu case. si eu, daca as locui la casa, as considera ca e normal sa fac curat si pe trotuarul din fata casei, ori de cate ori e nevoie sau cum o cer reglementarile locale.

dar la bloc, unde stau zeci de familii intr-un imobil, cum se intampla la voi ? cine face curat pe trotuarul din fata blocului sau in spatiul verde din jurul lui (ma rog, daca exista asa ceva) ?



#189
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:22

la townhouses (complex de case legate una de alta)  exista condo fees care se incaseaza de la locatari si se plateste o firma de curatenie pt spatiile comune. dar bucatica din fatza casei tale (driveway de ex) e tot a ta.

 

presupun ca si la bloc e la fel? nu stiu, ca n-am stat, dar mi se pare logic sa fie la fel.

 

oricum, in afara de asta, ce e mai important e faptul ca (cu anume exceptii) nu se face mizerie.

 

daca se construieste in zona, cel ce construieste e obligat sa si curete, sunt site-uri de constructie foarte curate.


Editat de Aqai, 27 ianuarie 2015 - 15:24 .


#190
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 15:24

aqai, ok, era de inteles cumva in situatia in care locuiesti la casa, intr-un cartier cu case. si eu, daca as locui la casa, as considera ca e normal sa fac curat si pe trotuarul din fata casei, ori de cate ori e nevoie sau cum o cer reglementarile locale.
dar la bloc, unde stau zeci de familii intr-un imobil, cum se intampla la voi ? cine face curat pe trotuarul din fata blocului sau in spatiul verde din jurul lui (ma rog, daca exista asa ceva) ?

Sunt firme de curățenie.
Eu noi de ani de zile stăm într. Un complex de vile cu 2 etaje , avem firma de curățenie .


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -