Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#171
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:55

Nah sa vin si eu cu cireasa de pe tort.

 

La suedezi, regula de buna crestere e sa iti lasi pantofii la usa. Pana si la scoala si la gradinite se descalta si umbla in sosete. Da, in sosete, ce are? daca nu se intra incaltat in salile de clasa, atunci nu e mizerie. Profesorii au pantofi de schimb. Dar copiii nu.

 

Iar cand te duci in vizita, nu exista sa intrebi, regula e clara, te descalti. Noi am avut mesteri in casa, cand au venit sa masoare, sa vada, sa discutam, s-au descaltat. Nu, nu le miroseau picioarele :). Apoi cand au lucrat, au pus hartie groasa protectoare pe jos pe unde umlau ei. Atunci nu s-au mai descaltat, dar erau la munca. 

 

Pe mine ma enerveaza la culme cand ma duc in Ro, ma descalt desi gazda insista sa nu...cum mai sa nu ma descalt, eu nu pot intra incaltat in casa la nimeni, ca nu o fac la mine. Mi se pare chestie de respect. Si apoi vine gazda sa imi dea papuci de casa, sa nu imi fie frig :). Ii refuz politicos dar nu pot sa nu rad mereu si sa spun ca venim din nord, la noi asta e regula, se sta in sosete/picioare goale in casa ca musafir. Noi si la noi in casa asa stam :). Am urat papucii de casa mereu. :)

 

 

si in cultura japoneza, daca tin eu bine minte, e aceeasi regula, te descalti la intrarea in casa.

am observat acelasi obicei in cateva seriale turcesti, unde apar secvente din viata de zi cu zi a familiilor obisnuite.

chestia asta cu regulile de bune maniere zic eu ca ar trebui up-datata si adusa in vremurile de azi, multe din regulile de pe vremuri nu mai sunt de actualitate, alte reguli ar trebui adaugate.

 

o intrebare am pentru cei care locuiesc in alte tari : la voi cum se face curatenia pe strazi si trotuare ? se spala zilnic, periodic ? cu apa sau si ceva substante de curatare ? la noi inca se mai da cu matura de nuiele pe trotuare, in dorul lenii, desi in dotarea firmelor de salubritate exista si masinute ce pot matura si stropi trotuarele/aleile; alea sunt folosite doar in centrul orasului, in fata primariei.

spalarea trotuarelor in orasul meu o face doar mama natura, atunci cand binevoieste sa trimita ploile. acum, de exemplu, peste tot e o mazga neagra lipicioasa, formata din umezeala din aer (ceata, ploi marunte) ce-a ramas din substantele folosite la deszapezire (sare si nisip sau ce-o fi fost), noroi de la numeroasele lucrari de pe strazile principale (se schimba liniile de tramvai, basca schimba apa nova magistralele de apa)

niciodata, de cand ma stiu, nu am vazut ca in ploiesti sa fie spalate trotuarele. strazile da, doar pe margine, superficial, cu acele masini de salubritate.

noroc cu fabrica dero, uneori cred ca mai scapa detergent in atmosfera si cand ploua se formeaza spuma pe marginea drumului....


Editat de CorinaDani, 27 ianuarie 2015 - 11:01 .


#172
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:03

La noi se face numai cu masini speciale, si pe trotuar. Se face primavara curatenie mare, ca insula e speciala, nu se da cu sare ci numai cu pietricele toata iarna, primavara aduna tot si recicleaza, pietricele adica. Si de pe strada si de pe trotuar, luna fac totul. Atunci trec cu masinile cu perii si spala dupa, foarte riguros. Pe urma nu mai fac nimic, nu e de unde sa se aduca noroi, ca peste tot e iarba, pavaj, nu sunt zone murdare. Sau poate mai curata dar noaptea, si noi nu vedem, habar nu am. 



#173
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:08

Corina, la fel e si la mine.



#174
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:14

cu detergent nu am vazut sa spele niciodata pe strazi sau trotuare. Exista tari unde se face asta?



#175
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:19

Nah sa vin si eu cu cireasa de pe tort.

 

La suedezi, regula de buna crestere e sa iti lasi pantofii la usa. Pana si la scoala si la gradinite se descalta si umbla in sosete. Da, in sosete, ce are? daca nu se intra incaltat in salile de clasa, atunci nu e mizerie. Profesorii au pantofi de schimb. Dar copiii nu.

 

Se umbla in sosete si prin firme, mai ales unde-s mochete pe jos. Sau isi schimba incaltarile de afara cu sandale de vara sa fie picioarele aerisite.

 

O alta varianta este sa folosesti pungi de plastic subtire care se pun peste incaltari. Eu folosesc si  acasa ca-i mai comod sa pun pungile si sa urc dupa ceva uitat decat sa ma descalt/incalt.



#176
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:19

S -ar putea ca si la voi acel "spalat dupa" riguros de primavara sa nu fie doar cu apa. Sa aiba ceva substante in ea cisterna aia.
culmea e ca tarile curate pe drumuri sunt cele in care traditia cere sa te descalti fata de cele pline de noroaie in care destui se considera ofensati de idee;) Si iar ajungem tot de unde am plecat: educatia bat -o vina.

#177
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:24

Otilia, precis si la noi o fi asa, dar eu cum lucrez in spital, e musai sa imi schimb incaltarile, nu e voie cu cele de afara nicaieri. Chestie de igiena si la intrat si la iesit. 

 

Da, uitasem de pungi, se folosesc si aici, la scoli am vazut, pentru parinti sau situatii de urgenta. Noi acasa nu avem dar e o idee buna, sa nu te descalti :).

 

mamica11, nu cred, ca s-ar vedea ceva spuma sau ceva...astia aici sunt cu protectia mediului, iti dai seama ca nu arunca cu sare, pentru ca suntem insula si sa nu polueze apele freatice...nu cred ca dau cu altceva decat apa, nu ar avea de ce practic.



#178
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:26

A, da asa e. Nu m -am gandit la protectia mediului.

#179
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.637 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:32

S -ar putea ca si la voi acel "spalat dupa" riguros de primavara sa nu fie doar cu apa. Sa aiba ceva substante in ea cisterna aia.
culmea e ca tarile curate pe drumuri sunt cele in care traditia cere sa te descalti fata de cele pline de noroaie in care destui se considera ofensati de idee;) Si iar ajungem tot de unde am plecat: educatia bat -o vina.

 

Nu sunt deloc de acord. In Ro oamenii se descalta in marea majoritate, asa e obiceiul, nu are nimic de a face cu educatia.

In Franta nu se descalta musafirii. In sud, oamenii stau incaltati in pantofi tot timpul in casa. Mai inspre nord, se descalta in propriile case.

 

Tot curge cerneala despre descaltat (s-a mai deviat la un subiect) si de pomana, ca nu vad unde e problema.



#180
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 11:35

Dragilor, eu ma retrag de pe subiectul asta ... cred ca am gresit modul de abordare, sau poate mi-am ales gresit partenerii de discutie, nu stiu, ceva a mers gresit ...nu are rost sa mai continui cand nu ma mai simt confortabila, pe un subiect pe care il doream un schimb de idei.

Si nici nu imi place sa ma simt denaturata numai pentru ca voi vreti sa fiti mai "mame" decat mine ...cu drag va ofer premiul de "perfect mom" si eu ma duc sa-mi cresc in continuare copiii asa cum simt eu ca e bine pentru ei, cu reguli si spunand "sarut mana pentru masa" ☺ ...

Schimb de opinii ? ...ce prostie !!!

 

Pai stii cum se spune, daca n-ai asteptari atunci nu vei fi dezamagit.

 

Mie pretentiile tale nu mi se par deloc exagerate, ba chiar decente. Pana la urma e vorba de ordine in camera si igiena persoanala. Ai facut cumva o lista cu ele pe undeva? ca nu-mi aduc aminte sa le fi citit asa punct cu punct si sa ma prind si eu care din ele este exagerata pentru copii de 10 ani parca asa am retinut.

 

Eu atat am sesizat ca abordarea e putin cam ineficienta. Si ca ar merita sa incerci sa le dai o mana de ajutor, cumva sa-i impingi de la spate cand e vorba de ordine. Eu cel putin cu vorba buna ajung mai departe decat facand o criza de nervi. Eu cateodata intreb daca are nevoie de ajutor, decat atat, si e suficient ca se ridica si face ce trebuia facut.

 

Alta aspect ar fi activitatile. Nu stiu cate au ei. A mea are 3 saptamanale si-s 2 zile in care e rupta de oboseala. Cu cat stau mai putin prin casa cu atat le e mai greu sa se ocupe de ordine. Si e de inteles, sunt obositi, mai ales daca-s activitati fizice pe seara.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -