Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#211
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 23:25

Eu citesc si nu-mi vine sa cred!

 

Cum sa nu-ti educi copilul sa fie curat, sa traiasca in curatenie, sa respecte regulile casei in care traieste sau in care e invitat (si prin extensie, ale societatii in care traieste)?

 

Pai daca nu tu, ca parinte, cine? Pai daca nu acum in copilarie/adolescenta, cand?

[flo2]



#212
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 15:25

Blackgirl, si eu cred ca asteparile tale sunt cam mari in raport de varsta copilului. 

 

Cand era copilul mai mic, noi am avut o abordare ceva mai relaxata. Nu am insistat prea mult sa-l invatam sa pastreze ordinea, sau sa-si stranga de unul singur lucrurile. L-am incurajat, am facut impreuna cu el, insa nu ne-am stresat atunci cand nu dorea sa ajute. Cu igiena personala e alta problema, ne-am dat silinta (si am reusit) sa avem o conduita constanta. 

 

Acum are 8 ani, sper ca suntem pe drumul cel bun, lucrurile par sa se imbunatateasca de la o zi la alta. In plus, este destul de cooperant atunci cand ii atragem atentia (poate si pt ca nu am impus in exces, este genul de personalitate care nu reactioneaza bine cand se intampla asta). 

 

Isi pregateste singur penarul pt saptamana urmatoare (a cerut asta din proprie initiativa, dupa ce o perioada s-a tot fofilat), pune hainele murdare in masina de spalat, mai strange din jucarii (de regula, impreuna cu unul dintre noi). Ca tot s-a vorbit de Lego, face tot posibilul sa adune piesele inainte sa se dea cu aspiratorul, a avut o experienta nefericita odata si acum sta cu grija. Inca nu se preocupa de aranjatul hainelor in dulap.



#213
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 17:43

Eu citesc si nu-mi vine sa cred!

 

Cum sa nu-ti educi copilul sa fie curat, sa traiasca in curatenie, sa respecte regulile casei in care traieste sau in care e invitat (si prin extensie, ale societatii in care traieste)?

 

Pai daca nu tu, ca parinte, cine? Pai daca nu acum in copilarie/adolescenta, cand?

Carolina, n-a zis nimeni ca nu vrea sa-si educe copilul sa fie curat, politicos, respectuos ... doar ca de la dorinta pana la putinta ... e ceva drum. Si pe drumul ala nu mergi singur ci alaturi de El, Maria Sa, Copilul, care la randul lui are  personalitate, stil, ii place sa faca anumite lucruri, are prioritatile lui. Si cum vrei sa-l cresti in acelasi timp cu dragoste si fara sa-i impui cu forta niste reguli pe care poate ajunge sa le deteste ... aici e partea delicata. Cum il faci in functie de varsta si de personalitati, a ta si a lui, sa invete sa se comporte responsabil.
Adica din ce vad eu ... problema e la cum nu la ce ?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -