Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#151
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:15

Stii de ce Julia? (ca si eu tot ca tine am gandit, ca multe obiceiuri sunt un pic ciudate)

 

Ca nu le trece prin cap sa spuna thank you nici cand mananca in deplasare daca nu is obisnuiti de acasa. eu de aceea nu m-am stresat nici cu multumesc pt masa, nici ca mancau cu mana pana m-am pomenit ca mananca la playdates, li se da una alta si procedeaza la fel ca acasa. 

 

asa ca acum insistam pe eticheta la masa. pozitie, tacamuri, nu umplem gura pana la refuz sa plecam cat mai repede la masa, spunem multumesc la sfarsit, asteptam pana se spune rugaciunea la inceput cand mancam la bunici, nu ne infigem noi inainte. chestii de astea care nu pareau prea importante acasa - vorba ta, mi se pareau mai cute cand pur si simplu tipau: the menu of yummyness!!! - dar care se vad in lume. 


Editat de Aqai, 26 ianuarie 2015 - 19:17 .


#152
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:30

Eu multumesc cand sotul ne serveste masa si cand imi ia farfuria goala si imi da alta farfurie, ori cand face el pizza... Cred ca unele chestii se preiau inconstient si involuntar, adica se formeaza automatisme fara sa i le impui.

Bineinteles, nu in toate cazurile, uneori trebuie sa iti bati gura, dar cu sau'mana pentru masa (c-a fost buna si gustoasa!) am eu ceva probleme...



#153
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:30

Fetelor care nu rugati vizitatorii, musafirii sa se descalte, daca ati sti ca, pana sa ajunga la voi, omul ala are toate sansele sa calce in:

 

- noroaie amestecate cu ulei de motor, frunze uscate, gunoaie maruntite

- rahati de caini, cat cuprinde

- flegme

- ocazional, rame storcosite

- ocazional, mancare stricata

 

tot asa ati proceda, i-ati lasa sa intre incalcati?

 

Eu in primele doua chestii calc in fiecare zi, pot intra cu ghetele pe parchetul sau covoarele voastre?

Tot asa as proceda. Da, Selene, poti sa vii la mine oricand si sa nu te descalti! Cred ca ocolesti rahatii de caine ca altfel iti miros pantofii/ghetele. 

Nu merg in maini prin casa, am fotolii si scaune pe care stam. 



#154
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:40

Eu multumesc cand sotul ne serveste masa si cand imi ia farfuria goala si imi da alta farfurie, ori cand face el pizza... Cred ca unele chestii se preiau inconstient si involuntar, adica se formeaza automatisme fara sa i le impui.

Bineinteles, nu in toate cazurile, uneori trebuie sa iti bati gura, dar cu sau'mana pentru masa (c-a fost buna si gustoasa!) am eu ceva probleme...

 

 

apoi si noi ne multumim non stop ca tot am crezut ca s-o prinde asa, ca scaiul de ei. ni se acreste noua cat ne multumim si ne scuzam :)

 

dar cred ca pt mintea lor de baieti in lego-land unele chestii sunt mult prea irelevante sa le observe, asa ca trebuie anume specificate.



#155
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 21:19

buna
pe cat de stresant si enervant pt tine pe atat de amuzanta povestea :D
nu am copii dar vorbesc din perspectiva unui copil foarte dezordonat (eu). cat am fost mica draga mea mama a reununtat sa isi mai raceasca gura degeaba si ma lasa asa in dezordinea mea (dar in dezordinea mea stiam unde sunt toate) pana intr-o zi cand se satura ea si cand ma intorceam de la scoala nu mai gaseam nimic ( era curatenie si ordine) :P Cand am mai crescut (15-16 ani) a trecut la amenintari "le scot pe toate in curte si le dau foc, ai sa ramai doar cu ce e pe tine", raspunsul meu?! "perferct, chiar te rog, chiar as vrea sa imi schimb garderoba" :))
M-am schimbat dupa ce ea nu a mai fost din pacate, pt ca a trebuit si pt ca m-am casatorit, dar nici acum nu sunt vreo stricta in ceea ce priveste ordinea, dar comparativ cu ce am fost, mama ar fi chemat protv-ul ca m-au rapit extraterestri si au facut experimente pe mine :P
cred ca daca asta e singura lor problema (in rest invata bine, sunt ascultatori, respectosi, sanatosi, etc) nu ai de ce sa iti faci griji :)

#156
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 21:23

Ba eu nu am nimic cu a "multumi pentru masa" ... intra in aceeasi categorie cu a-i invaza sa spuna "thank you", "sorry to bother" ...si alte amabilitati.  Inseamna o recunoastere a eforturilor bucatarului ... nu stiu ce inseamna sa impui o formula de politete, ca nu cred ca exista un parinte care sa-si bata copilul cu biciul ca nu a spus "multumesc pentru masa" ... 

 

A considera "impunere" atragerea atentiei, in copilarie, ca e frumos sa apreciezi eforturile cuiva mi se pare o exagerare ... la fel de des ca "multumirile pentru masa" apar atragerile de atentie asupra cuvantului "multumesc" ...care apar nu numai acasa ci si foarte des in scoala (aici la americani [:)] ) ...

 

Da, anumite automatisme se construiesc de mici ...cum ? prin atragere de atentie ...



#157
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 21:40

mi-e nu mi-ar place sa vad pantofii intr-o cutie.

 

am vazut la o prietena un support frumos de pantofi de la ikea

 

http://www.ikea.com/...ducts/90178174/

 

 

noi avem linga usa o bacutza din piele

http://www.lampsplus...eid=DFCHIBx8661

 

imi place ca sub ea incap pantofii, si in bancutza eu imi tzin gentile de zi cu zi si o umbrella care o folosesc de 2x/an, si incaltatorul...

astfel putem sa stam pe ea  cand ne incaltam sau cind mai vine vreun copil care asteapta pe William, acopera si incaltamintea sa nu se vada, plus ca nu mai avem tendinta sa tinem mai multe perechi....

 

la usa tin doar cite o pereche de incaltaminte fiecare, restul stau in dulap care din nefericire e la vreo 10 m distanta.

cind vom remodela holul, planific sa aduc incaltamintea mai aproape.



#158
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 22:03

eu nu am impus saru'mana pt masa!, dar ne multumim  deosebit de frumos pt orice.

 

ma gindeam la chestia asta cu responsabilitatea mai ales a baietilor...ca daca nu o implementam de cand sunt mici, e greu sa se mai schimbe si in general tot gruel pica pe viitoarele sotii.

 

sotul meu a avvut parte de mama singura, el era tot universul ei si ii facea toate poftele dar il si invata sa faca de toate.

 de mic l-a invatat sa gateasca (ciorbe, tocanite, dulciuri...), mai tirziu era responsabil cu taiatul gainilor (cum era pe vremea aia ...acum 40 de ani), reparatii prin casa,  cumparaturi -carat plasele, in casa batut, spalat ccovoare...si mai ales mentinut ccuratenia. 

 

si drept sa spun o apreciez f mult pt asta, pt ca sotul meu stie sa faca de toate, e genul care oriunde se duce, in orice situatie ar fi, el se poate descurca....

 

si asta mi se pare deosebit te util pt viitor pt orice tinar, ca indifferent de situatie au confiddenta ca se pot descurca. 

 

sa aiba deja indeminare, sa stie sa faca mincare,curatenie daca sotia nu se simte bine, sau lucreaza ,sau e ocupata, sau doar de dragul de a face ceva impreuna.

sa stie sa repare ceva prin casa la urgenta, sa pastreze ordine, ccuratenie sa nu fie proiect de weekend, sau sa fie create discutii inutile...

 

chestii din astea care acum poate nu ni se par importante, sau zicem ca putem face noi pt ei...dar eu cred ca e parte din viata si treb sa stie, sa fie obisnuit...sa nu para o greutate


Editat de michelle-usa, 26 ianuarie 2015 - 22:04 .


#159
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 22:53

Cat despre micșorarea așteptărilor si alegerea bătăliilor ...ei bine, la varsta lor astea imi sunt bataliile. Asa cum atunci cand erau bebei munceam sa nu suga degetul, sa nu vrea in brate ...acum astea imi sunt bataliile. Daca renunt la ele acum, mai tarziu, cand alte batalii apar pe zona, cauza asta o sa fie pierduta.

 

 

Hop si eu, cu trotineta. Mi-a intrat o aschie in suflet, citind mesajul asta. e offtopic, dar hei, e scrisa de tine, asa ca e on. Cum, mai, sa nu vrea in brate??  Eu i-am crescut pe ai mei oarecum liberi, dar jur ca acum, la 3 ani cat are mezinul, rar sta sa il prind si sa-l tin in brate... Iar in ultimul an a parcat in bratele mele doar cand era alaptat ( m-a parasit intre timp, s-a intarcat singur), adica... nu eram cangurina si puiul dependent de ma-sa.

 De ce sa nu vrea copchilul in brate, deci?  Pfuaaai, sa-mi refuze cineva ( sotul, adica [ups]  ) o solicitare din asta de afectiune, nu doar ca ma raneste de mor, dar si de ce-s in stare....!!



#160
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 23:06

William vine si acum, destul de des la noi in brate, si imi place cand se cuibareste asa...

mi se par clipele astea de copilarie aproape de sfirsit si le savurez cit pot.

 

cei drept , ca la mine a inceput sa para cam  ridiculos, suntem aproape de aceeasi statura. sotul ne zicea ca de la anul  crede ca schimbam rolurile...ma tine William pe mine in brate.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -