Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#131
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:29

Ha! Exact maica-mea. Nici nu mai tin minte cum aratau covoarele sau canapelele ca le acoperea de noi cu tot felulul de traverse, toale, huse etc, nu se bucura nicicind de ele. Numai daca venea nu stiu ce musafir de vaza scoatea toate astea pe durata vizitei. Imi amintesc ca unul din joburi cind eram mica, era sa piptan franjurii de la covor! [batcap]  [batcap]  [batcap]Sa fereasca Dumnezeu sa vina cineva neanuntat, intra maica-mea in pamint (desi era o ordine fantastica la orice ora,dar ea nu o vedea asa) si apoi dupa plecarea musafirului nepoftit, bodoganea ore insir ca ce mizerie a putut sa vada acel om la noi in casa. Ne exaspera pur si simplu cu obsesia asta, totul trebuia sa fie just so ca altfel nu avea liniste si nici noi pe linga ea.

 

In final nu am invatat nimic din toate astea, din contra, mi-am jurat ca eu nu am sa fac asa cind am sa fiu la mine acasa si m-am tinut de cuvint. Rezultatul "cultului ordinei"  a fost ca de-abia am asteptat sa plec din casa parinteasca si imi aduc aminte cu oroare de acele vremuri. De aia poate nu am fost pisaloaga si exagerata cu copilul meu, n-as vrea sa simta ce am simtit eu vizavi de" educatia" maica-mii in ce priveste ordinea in casa pastrata de parca ar fi fost muzeu.  Totul in moderatie, nimic nu trebuie sa devina obsesiv.

 

Mai, incerc sa-mi imaginez de unde vine cultul franjurilor. Va spun sigur ca si acum se practica prin diverse case si am asa o presimtire cand plecam ca nici nu se inchide bine usa dupa noi ca sunt deja re-aranjati. I-am aranjat si eu cateva randuri la un covor si e munca de Sisif ca nu aveam in reflex sa sar peste ei. Ehehe, uite asa realizez ce vremuri, ce de timp aveam pe vremea aceea. Pana a inceput primul copil sa mearga de-a busilea si a devenit "jobul" ei.



#132
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:32

Exact asa cum incerc sa tot spun ei eu la subiect! [:)

 

 

 

Pai si se compara a fi maniac si a aduna orice scama cu a cere sa isi pune borafele murdare in cos in loc sa le arunce pe unde apuca?



#133
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:36

Pai si se compara a fi maniac si a aduna orice scama cu a cere sa isi pune borafele murdare in cos in loc sa le arunce pe unde apuca?

pisalogeala e aceasi...asta e ideea,ca nu vorbim aici de TOC.Iar rezultatul e in general caa cel scris de Letitia si rall.

 

Acum sigur ...fiecare ne asumam niste riscuri in meseria de parinte.



#134
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:36



Mai, incerc sa-mi imaginez de unde vine cultul franjurilor. Va spun sigur ca si acum se practica prin diverse case si am asa o presimtire cand plecam ca nici nu se inchide bine usa dupa noi ca sunt deja re-aranjati. I-am aranjat si eu cateva randuri la un covor si e munca de Sisif ca nu aveam in reflex sa sar peste ei. Ehehe, uite asa realizez ce vremuri, ce de timp aveam pe vremea aceea. Pana a inceput primul copil sa mearga de-a busilea si a devenit "jobul" ei.

Covoarele mele nu au franjuri, nici sa nu aud de asa ceva!!! [:)]


Editat de Letitia1, 26 ianuarie 2015 - 13:37 .


#135
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:40

nici ale mele nu au franjuri. La un covor care imi placea i-am taiat personal pe toti.

Cred ca franjurii si carpetele au fost o moda dictata de faptul ca nu prea iti luai un covor persan cand avea chef inimioara ta.

Si noi aveam carpete sa nu se strice, si aranjam franjurii desi maica-mea nu e chiar asa mama aranjatului.



#136
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:41

[quote name="mcoca" post="8188760" timestamp="1422271976"]

Pai si se compara a fi maniac si a aduna orice scama cu a cere sa isi pune borafele murdare in cos in loc sa le arunce pe unde apuca?[/quote
Sunt reguli simple de ordine , într. O familie ...nici nu înțeleg de unde s.a ajuns la obsesie .
Din familie se pleacă cu niște reguli care va știi sa le practice o viață ....in cazul meu așa a fost , și a curata casa și a avea o casa curata și ordonata mă relaxează enorm.

Editat de dianama, 26 ianuarie 2015 - 13:43 .


#137
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:42

pisalogeala e aceasi...asta e ideea,ca nu vorbim aici de TOC.Iar rezultatul e in general caa cel scris de Letitia si rall.

 

Acum sigur ...fiecare ne asumam niste riscuri in meseria de parinte.

 

 

Nu mi s epare deloc aceeasi presiune cand obligi copilul sa traiasca intr-un muzeu, sau cand il inveti niste reguli banale de conduita : pune-ti rufele in cos, spala-te. Si vorbeste o dezordonata aici :))))



#138
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:46

Nu mi s epare deloc aceeasi presiune cand obligi copilul sa traiasca intr-un muzeu, sau cand il inveti niste reguli banale de conduita : pune-ti rufele in cos, spala-te. Si vorbeste o dezordonata aici :))))

mcocca,am s am repet,orice parinte face asta,nu doar x sau y...

 

Orice parinte are reguli de conduita ce le aplica familieie,copiilor...insa depinde foarte mult de cum aplici aceste reguli.Si cit de mult tii sa se indeplineasca exact asa cum iti doresti tu.



#139
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 17:10

Nu mi s epare deloc aceeasi presiune cand obligi copilul sa traiasca intr-un muzeu, sau cand il inveti niste reguli banale de conduita : pune-ti rufele in cos, spala-te. Si vorbeste o dezordonata aici :))))

 

Exact ... discutia asta se poarta in planuri paralele ...unii acuza exagerarile (rall cu exemplul matusii, Letitzia cu exemplul franjurilor) si altzii se refera la haine de zi cu zi, dezbracate pe jos, prosoape lasate tot pe jos in baie, refuzul de a face dush ...

 

A impune o regula creaza presiune asupra subiectului ...indiferent ca regula este fireasca sau exagerata ... eu vorbesc de reguli firesti, sau ma rog, care mi se par mie firesti ...si daca nevoia de ordine, sau macar nevoia de a pastra ce vezi in jur, nu vine nativ, ma intreb si sper ca poate fi invatzata.

 

La intrarea in casa, in debara, fiecare are o cutie in care isi tine pantofii ...in cutie sunt aranjati ala-n-dala, deci nu sunt exagerata ... ei bine, de aceasta problema, cumva, am scapat ... fiecare se descaltza si isi arunca incaltzarile in cutia lui de pantofi ...pot confirma ca este un automatism, invatzat e drept, de pe la 3 ani ...

Poate greseala a fost ca nu am inceput cu "ordinea" lucrurilor personale tot de pe la 3 ani ... ca aparent, cu cat cresc mai mari , cu atat automatismele devin mai rezistente.



#140
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 17:20

Descaltzatul in casa altuia este o discutzie mai veche ...

 

Eu nu descaltz pe nimeni, desi noi in casa stam descaltzati. In vizite, nu ma descaltz de buna voie, ma descaltz insa daca ma descaltza gazda ...marturisesc ca ma deranjeaza gazdele care ma descaltza, nu atat incat sa rup vreo prietenie, dar nu imi place.

 

Pentru persoanele care ma citesc si apoi transmit repede informatii prelucrate amicilor cu care ma vad pe viu (ca mi s-a intamplat), o sa mentionez ca nu imi pierd vreun respect sau vreo admiratie pentru acea gazda, dar trec aceasta chestie la imperfectiunile fiecaruia.

 

Inca o data - sa nu dam in exagerari ...Ma refer la incaltzari curate, nu la musafiri iesiti proaspat din noroaie, ploaie, zapada, zoaie ...

 

Nu stiu cum e mai bine. O carte de bune maniere citita de mine mai demult, spunea ca descaltzatul musafirilor este nepoliticos si cum mi-a convenit explicatia, am luat-o ca atare ...de fapt, nu stii ce scoate omul din pantofi, ce ciorapi, de pedichiura mai mult sau mai putzin ingrijita, ce mirosuri ...si nici nu vreau sa stiu.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -