Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Idei pentru a pune bani deoparte

venituri medii economii bani deoparte

75 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 20:40

Cand e sa te loveasca.... ramai buimac(a) de multe ori. Iarta-ma Selene, chiar nu m-am asteptat doar am vrut sa glumesc.



#22
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 21:17

Nici eu nu mai stiu veniturile si preturile din Romania. 4000 lei e mult...e putin...e mediu? Daca e putin, Selene, scuza expresia, "nu poti face din rahat bici". La ce economii sa te gindesti daca voi supravietuiti? Cred ca ar trebui sa te consolezi, sa nu te invinovatesti ca nu reusesti sa economisesti, nici altii cu aceleasi venituri nu reusesc sa economiseasca mai mult. Problema e ca, daca chiar nu reusesti sa faci fata cheltuielilor, trebuie sa te gindesti la o posibilitate de crestere a veniturilor. Stiu, mai usor de spus decit de facut, din pacate.



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 21:34

Parerea mea este ca, pentru a putea directiona banii pentru ce ai spus tu, Aqai, este nevoie de (mult) mai mult de 4.000 de lei/luna.

 

 

tind sa iti dau dreptate.

 

dar trebuie sa fii realista atunci si sa accepti asta. ori castigi mai mult, pori iti cheltui mereu economiile si nu "cresc"



#24
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 22:34

4.000 de lei/familie/luna e mediu. Dar nu are aceeasi valoare in toata tara. Pentru Braila, este OK.

 

Ne descurcam cu traiul lunar, ce ma framanta pe mine e daca, din diverse neprevazute, pot prevedea macar cateva, pentru a le putea acoperi din timp.

 

Va multumesc pentru sfaturi.


Editat de Selene_Bunny, 22 octombrie 2014 - 22:43 .


#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 07:37

4.000 lei net/luna este peste medie. In bugetul mediu este pe la 2.800-3.000 lei net/luna dar asta matematic pentru ca in realitate marea majoritate a famililor au un buget cuprins intre 2.200 si 2.600 lei net/luna



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 08:20

Asta e un subiect sensibil pentru mine, eu nu reusesc nici in ruptul capului. [smulgpar]



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 09:13

selene, 4000 lei net/luna/familie ar trebui sa va ajunga atat pentru cheltuielile curente, cat si pentru a economisi putin.

incearca sa lucrezi la partea de cumparaturi, spun asta deoarece la alt subiect spuneai ca te duce "cosul saptamanal" undeva in jur de 400 lei. mie mi se pare enorm. asta inseamna 1600 lei/luna doar pe mancare. pe langa asta platiti chirie, utilitati, diverse consumabile si probabil la final de luna nu prea mai aveti si bani de pus deoparte. probabil ai si tu anumite cheltuieli legate de taxe/impozite pentru activitatea de traducator - astea le platesti lunar, trimestrial, anual ?

legat de utilitati, nu vad cum ai putea reduce, ca doar n-o sa stati in frig sau facand economie la apa calda si rece. poate ai economisi cu un abonament mai ieftin la televiziune/internet/telefonie ? becuri economice in casa, izolare usi si geamuri sa nu pierdeti caldura. chestii de genul asta.

incearca sa vezi cum poti regandi lista de cumparaturi (alimente), gaseste variante de alimente si mancaruri mai ieftine. poate e cam tarziu acum sa faci, insa compoturi, muraturi, conserve, zacusca, zarzavat pentru ciorba, samd. facute in toamna/puse la congelator, te ajuta sa economisesti cat de cat pe timp de iarna, cand preturile legumelor/fructelor in piata sau supermarket creste simtitor fata de perioada de toamna.

nu stiu cat spatiu de depozitare ai si ce conditii, insa ai mai avea varianta ca toamna sa-ti faci un mic stoc de cartofi, ceapa, fasole uscata, cumparand en-gros/la sac, pretul/kg fiind mai mic decat la taraba sau magazin.

daca sotul tau ia salariul pe card, sa mearga la banca respectiva, sa se intereseze in legatura cu posibilitatea ca lunar, imediat dupa ce incaseaza salariul, o suma stabilita de el (50-100 lei) sa se duca automat intr-un cont de economii, la care sa puteti avea si acces in caz de doamne-fereste. sunt banci care ofera acest tip de produs, este ca o combinatie intre contul curent (de salariu) si un depozit cu capitalizarea dobanzii. avantajul este ca poti oricand scoate bani din cont, fara sa pierzi dobanda la termen. dezavantajul este ca dobanda e mai mica decat depozitul clasic, la termen.

insa macar stii ca banii aia se strang acolo, consideri ca nici nu exista si apelezi la ei doar cand situatia o impune.

o alta varianta ar fi overdraft (descoperit de cont) pe cardul de salariu al sotului tau, DAR de care sa nu va atingeti, sa-l folositi doar in situatii extreme. cu alte cuvinte banca iti acorda posibilitatea de a accesa oricand o suma pusa la dispozitia ta sub forma unui mic credit, pe care il poti rambursa fara dobanda respectand termenul de depunere a sumei minime in cont. avantaj - banii ii poti scoate oricand, de la bancomat, chiar si in toiul noptii sau poti plati cu cardul daca se poate.

varianta radicala ar fi sa pui sotul sa gestioneze bugetul familiei, daca este mai calculat si organizat decat tine.



#28
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 09:29

Corina, becuri economice am deja, unde s-a putut, abonamentele sunt reduse de ceva vreme. De izolatie urmeaza sa ne ocupam. 

 

Spatiu de depozitare nu am aproape deloc, nu am balcon sau congelator mare. Dar nu ma deranjeaza, am impresia ca, cu cat as fi dat pe fructe + zahar + gaz, tot la pretul unui borcan cu gem din magazin as fi ajuns. Adica la vreo 5 lei. Zacusca, conserve nu consumam, muraturi si compoturi, foarte rar.

 

Dar da, am o suma planificata pentru cartofi si mere.

 

Nu overdraft! Mai buna e solutia aia, cu mers banii direct intr-un cont de economii.



#29
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 09:46

  Marius, cred ca in Oradea preturile sunt mici. Anul trecut am fost doua zile in oras si am ramas surprinsa cat de ieftina era mancarea (la restaurant). Verific si in weekendul asta [:)] .  Braila e poate f putin mai sus dar oricum, Bucurestiul intrece mult restul tarii. Am observat ca in orasele mai mici oamenii au deseori rude la tara, ami ales parinti, si mai lucreaza la gradina ca sa aiba legume sau mai cresc o pasare, un porc... In orasele mari sunt multi care cumpara absolut tot.

  Revenind la problema Selenei din bugetul lor poti economisi nitel, dar nu mare lucru, in conditiile unei vieti decente. Daca va hotara sa manance doar paine si cartofi... poate, dar nu cred ca asta e scopul.

  Ca sfat: verifica timp de cateva luni exact (cu lista) pe ce zboara banii. Dupa ce ai lista - vezi exact ce si unde poti taia sau modifica. Poate sotul isi cumpara zilnic mancare la restaurantul de langa job - ii dai pachetel. Poate tu iti iei odata la doua luni un parfum f scump - iti iei unul mediu. Poate ii cumperi fetei 3 geci sa fie... sunt suficiente 2 ca sa treaca sezonul decent... Banii pe care ii estimezi ca se economisesc de aici ii pui de la inceput in alta cutie/cont si incerci sa nu te atingi de ei.



#30
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 octombrie 2014 - 10:11

anya, multumesc. Cred ca am formulat gresit titlul topicului, incerc sa il schimb.

 

Ideea e cum sa pastrez deoparte banii pusi deja deoparte.

 

Si eu cumpar absolut totul.





Etichetat si cu venituri, medii, economii, bani, deoparte

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -