Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Banii la comun, atunci cand unul dintre parteneri nu doreste acest lucru

bani casnicie

29 raspunsuri la acest subiect

#11
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 12:24

Și în plus nu e în regulă ca partenerii să discute ceva, să se înțeleagă asupra anumitor lucruri și unul dintre ei să nu țină cont de ce s-a discutat și ce au agreat. Mie personal mi se pare lipsă de respect, adică ne înțelegem că facem așa și el face tot timpul pe dos.



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 12:27

Daca ti.ai facut cont separat,in care sa-ti intre salariul...nu e tocmai ok,fara sa fi discutat inainte.Daca din contul comun se platesc cheltuielile aferente cu casa,acum daca tu ai cont separat,cum veti proceda?

 

Vor proceda simplu, cum procedează toți care au conturi separate :). Adică fie plătesc cheltuielile lunare fixe (chirie, întreținere etc.) unul o lună, celălalt luna următoare și tot așa, sau plătește unul dintre ei și celălalt îi virează partea lui de sumă (poate fi o jumătate din sumă sau altă proporție, depinde cum se înțeleg).



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 12:51

Vor proceda simplu, cum procedează toți care au conturi separate :). Adică fie plătesc cheltuielile lunare fixe (chirie, întreținere etc.) unul o lună, celălalt luna următoare și tot așa, sau plătește unul dintre ei și celălalt îi virează partea lui de sumă (poate fi o jumătate din sumă sau altă proporție, depinde cum se înțeleg).

M-am referit strict la prima luna,clar ca apoi treburile se vor regla.

 

La noi pleaca automat din cont ,banii pentru diverse cheltuieli,daca si la ei e la fel ,insa suma din cont nu mai e ...ce trebuia sa fie,pot aparea probleme.La asta m-am referit.

 

Dupa ce convin ce si cum platesc,nu mai e problema,insa deocamdata nu exista nicio conventie si nici aceasi suma in contul comun.


Editat de andacos, 02 octombrie 2017 - 12:53 .


#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 13:06

Păi e simplu, dacă Ioana și-a făcut un cont separat (deși nu scrie asta, scrie doar că și-a pus niște bani deoparte), va vira în prima lună în contul comun o parte din suma care se cheltuiește fix (chirie, întreținere etc.), înainte de debitarea automată a contului.


Editat de danielag, 02 octombrie 2017 - 13:09 .


#15
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.964 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 14:09

Daca n-aveti copii, pa-si-la-revedere. Ce atatea discutii !? Daca el, om matur, nu a inteles pana la varsta asta care sunt drepturile si obligatiile intr-o relatie/familie, eu zic ca nu merita sa-ti mai mananci nervii. 



#16
IoanaBoiu

IoanaBoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 17:33

Eu m-as fi simtit si divortata.

 

Foarte amuzant, rall. Chiar m-ai facut sa rad. Iti multumesc!



#17
IoanaBoiu

IoanaBoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 18:01

Cum merge relatia intre voi (in afara de modul in care se castiga/cheltuie banii)?

Am crezut intotdeauna ca ne intelegem bine, desi in ultimul timp imi pun intrebari daca stiu intr-adevar  cum trebuie sa arate o relatie sanatoasa de cuplu (nu am prea multa experienta in acest domeniu, el fiind a doua mea relatie serioasa). 

Suntem foarte atasati unul de celalalt, radem impreuna, suntem pe aceeasi unda din punct de vedere sexual...

DAR, el a fost diagnosticat cu ceva probleme psihice. Uneori, se supara din nimic si uneori imi vorbeste despre sinucidere. Stiu ca ii este foarte greu, dar nici mie nu imi este usor. Traiesc mereu cu frica reactiilor lui.

Nu ii permit sa tipe la mine sau sa ma insulte, dar teama ca se poate supara oricand si din orice ma macina pe dinauntru. Exista aceasta presiune enorma ca eu sa fiu mereu "perfecta", mereu calma, cu zambetul pe buze, odihnita etc. Bref, eu nu am voie sa ma enervez, sau sa am o zi proasta, pentru ca el va fi suparat pe mine timp de cateva saptamani.

 

De aceea imi este foarte greu sa ii refuz capriciile, pentru ca imi este teama...☹️.



#18
IoanaBoiu

IoanaBoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 18:10

Ce inseamna cont separat?

 

Ti-ai facut cont separat unde sa-ti intre salariul tau,sau e un cont doar al tau ,unde sa-ti depui ceva economii?

 

Daca ti.ai facut cont separat,in care sa-ti intre salariul...nu e tocmai ok,fara sa fi discutat inainte.Daca din contul comun se platesc cheltuielile aferente cu casa,acum daca tu ai cont separat,cum veti proceda?

 

Noi avem conturi separate,asa a fost de la inceput,eu am ales optiunea asta(desi la inceput nu aveam niciun venit...dar aveam cont [:D])insa se stie foarte bine ce platim din contul lui si ce platim din contul meu.Personal,m-am felicitat de citeva ori pina acum ,ca am apelat la varianta asta,iar sotul meu nu e nici cheltuitor,nu e nici din ala sa -mi tina socoteala la bani.

 

Apoi o alta problema ar fi ,ce inseamna de fapt cheltuitor?

 

Notiunile astea iar sunt diferite,ca daca unul e mai "strins la punga"automat celelat pare cheltuitor.

Insa daca "cheltuitor"e ca-si satisface niste dorinte personale(un hobby,un sport,un club),poate trebuie pusa doar o limita la aceste cheltuieli.

 

Oricum,daca sunteti impreuna,nu e tocmai ok (desi inteleg de ce)faptul ca tu ti-ai deschis cont separat,fara sa ii aduci a cunostinta lucrul asta.

Cont separat, adica am depus o suma de bani intr-un cont la care el nu are acces.

Salariul meu intra tot in contul comun. Am scos doar o suma, o singura data(la fel cum el o face de multe ori), fara sa il consult(la fel cum el o face de multe ori). Si nu voi mai reface acest lucru. Este o suma pentru situatii de urgenta, spre exemplu: trebuie sa plec de acasa cu copiii pentru ca el face o criza(asa cum s-a mai intamplat).

Stiu ca nu e ok din punct de vedere moral, dar cred totusi ca a fost decizia corecta pentru mine.

 

Iti multumesc pentru mesaj.



#19
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 03 octombrie 2017 - 10:17

Noi am avut mereu conturi separate si asa va ramane...salariile nu pot intra in acelasi cont, aici fiecare tb sa aiba contul lui (eu am 2 conturi de exemplu, unul facut cand m-am mutat aici si unul cand m-am angajat)...pana si copiii au cont, asta de cand se nasc (daca vrei).

 

Noi platim jumate-jumate cheltuielile comune, cu restul de bani face fiecare ce vrea..sincer nu ma intereseaza ce face el cu banii lui, cum nici pe el nu-l intereseaza ce fac eu cu banii mei...eu imi ajut rudele in tara, ajut mereu la umanitare (el stie lucrul asta, dar nu a zis niciodata nimic).

Ce plateste doar el, sunt iesirile la restaurant  [:D] asa a vrut [:)]  

Elvetienii sunt strangatori, ca sa nu zic zgarciti  [zirea] dar pe mine nu ma deranjeaza, asta pt ca el strange banii, iar eu ii cheltui dupa  [:D]

 

Ioana, iti doresc sa ai puterea sa alegi ce-i mai bine pt tine si copii.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 03 octombrie 2017 - 10:47

Cont separat, adica am depus o suma de bani intr-un cont la care el nu are acces.

Am inteles,e ok(eu chiar recomand un cont de economii)sa ai ceva de care sa te agati,mai ales in situatia ta(intr-o tara straina,probabil fara ajutor,cu copiii).





Etichetat si cu bani, casnicie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -