Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatie financiara - cum scapam de "vreau"?

bani dorinte copii

54 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 02:17

Nu stiu daca am scris la subiect dar Eu am budget care il improspatez lunar de multe ori de fata cu el. Stie pe ce se duc banii... cat avem in banca. pt ce ii stringem . E real, vede clar ce ne permitem.



#22
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 08:02

Pentru mine e clar, telefonul mobil la copil nu are alta functie decat sa vorbeasca si pentru mesaje . Nu ii vad alta utilitate, la copii ma refer.

Sunt multe accesorii pe care ei le considera necesare , de ex fata mea isi dorea huse cat mai fancy si a inceput sa si le faca singura, din materiale de craft.Sau ii poti lua de la bazar lucruri mai iefine , oricum le arunca dupa cateva zile.

Eu nu as lua in veci telefon pentru games, telefonul e pentru vorbit si atat.


Editat de Collins20, 23 iunie 2018 - 08:04 .


#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 09:36

Eu cred că nu se poate scăpa de "vreau" . Adică nu îl poți obliga sa nu mai vrea nimic. Copiii, adolescenții, adultii vor mereu ceva , ar fi și aiurea sa nu mai vrea nimeni nimic, nu am mai avea nicio motivație sa ne mișcăm din casă....

Depinde doar de părinți cum administrează frustrarea că nu își permit unele, frica că altele dăunează, părerile și opiniile personale despre "mofturi și necesități". 

Răbdare și explicații, discuții și negocieri permanente , cred că asta este soluția.

Copilul trebuie refuzat la anumite cerințe, asta e foarte clar, dar cum se face refuzul este important pentru că învață foarte multe din asta.

Ideile, argumentele și cerințele sunt destul de diferite, de la o familie la alta, de la o țară la alta, etc, nu cred că există o rețetă general valabilă și aplicabilă cu succes in toate situațiile.

 



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 10:08

Adică mie nici nu mi-ar placea un copil care sa nu vrea nimic... Să stea ca o păpușă pe canapea și să nu viseze la nimic?!

Prefer sa il îndemn să caute o soluție. Vrei asta? Ok, dacă nu e periculos pentru tine hai sa ne gândim cum , cand putem sa o obținem și care sunt consecințele.

 

Am fost cu fi-mea într-un magazin de.jucarii și nu a vrut nimic. S-a uitat, a manevrat câteva și nu a vrut, și tare aiurea mi s-a parut, va spun sincer, nici lipsa entuziasmului nu e prea ușor de suportat. 

De aceea spun, prefer sa isi dorească ceva, să .se gândească, să caute în creieraș soluție, să comunice, să se frământe, să se emoționeze, să traiasca, să învețe astfel....

 



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 10:36

Eu nu as lua in veci telefon pentru games, telefonul e pentru vorbit si atat.

Asa am zis si eu multa vreme...  [:)]

 

Acum e birou la purtator



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 11:49

michelle-usa, nu stiu cum e piata din SUA privind telefoanele mobile performante, dar in Romania, cat o fi de considerata saraca, abunda in smartphoane. plus ca abonamentele sunt atat de variate si cu atat de multe facilitati, ca poti lua smartphone (nu cel mai cel, ultimul racnet de pe piata) la pret de nimic.

 

in fine, divagam.

 

Collins20, ca ai zis daca-ti permiti, pai nu-mi permit, ca nu ma impiedic de bani pe strada.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 12:01

Adică mie nici nu mi-ar placea un copil care sa nu vrea nimic... Să stea ca o păpușă pe canapea și să nu viseze la nimic?!

 

De aceea spun, prefer sa isi dorească ceva, să .se gândească, să caute în creieraș soluție, să comunice, să se frământe, să se emoționeze, să traiasca, să învețe astfel....

 

iar imi merge prost forumul...

 

andaghe, ok, dar unde spunem stop? ca Alex si-a dorit o husa pentru telefon. bun, i-am luat. dupa o luna, a vrut alta husa, ca aia prima nu mai era cool, ca era zgariata. la fel cu popsocket-urile. nu exista data sa iesim sa luam cate ceva care chiar trebuie si sa nu se zgaiasca la standurile de accesorii si alte rahatisuri. eu nici chef sa ma zgaiesc nu mai am. pe de alta parte, se si necajeste cand nu stau de fundul lui sa se uite, zice ca eu sunt validatorul si ca fara mine nu e fun.

 

de hoverboard a miorlait el ceva, asta era un big no-no din motive de siguranta, cand unul din baietii mai mari a picat de si-a rupt mana, n-am mai auzit nici un miorlait. in schimb, mai bate apropo-uri cu trotineta foarfece sau ceva bicicleta mai cool.



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 12:24

Pai spunem stop acolo unde e periculos sau nu avem bani. Poate sa urle cat o vrea fi-mea, dacă nu am bani să-i iau ceva, nu am și punct. 

Deocamdată. Niciodată nu i-am spus să își ia adio de la ceva, ci i-im promis că prima ocazie de bani in plus va fi pentru chestia respectiva. Între timp își mută atenția spre altceva.

Nu as vrea sa traiasca gabdindu-se că sunt chestii inaccesibile complet pentru ea pe lumea asta. Să își formeze astfel de imagine de sine. Ci că sunt de amânat, de așteptat, de muncit pentru ele.



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 iunie 2018 - 10:56

Între timp își mută atenția spre altceva.

Nu as vrea sa traiasca gabdindu-se că sunt chestii inaccesibile complet pentru ea pe lumea asta. Să își formeze astfel de imagine de sine. Ci că sunt de amânat, de așteptat, de muncit pentru ele.

 

e mica, nu-i asa? :) as zice sub 7 ani.



#30
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 24 iunie 2018 - 16:32

Desi pare paradoxal, asta cu "Între timp își mută atenția spre altceva"  este valabila la orice varsta. Fii-mea a invatat deja sa nu mai cumpere la impuls, fiind multe situatile in care ceea ce si-a cumparat s-a dovedit a fi doar un moft inutil.

De exemplu, am fost cu ea la un magazin sa-mi cumpar eu pantofi, dar fataindu-se printre rafturi avazut o gentuta care i-a facut cu ochiul. Costa 60 de euro. A venit la mine pisicindu-se, dar raspunsul meu a fost ca daca are bani sa si-o cumpere. A tot stat cu  geanta aia in brate, dar inainte de a ajunge la casa a lasat-o jos si a zis ca si-o cauta pe net, poate e mai ieftina. A gasit-o, la 45 de euro dar a zis ca se mai gandeste. Azi mi-a aratat-o la 25 de euro dar nu mai este interesata de ea. A vazut alta mai frumoasa. Acum asteapta sa se reduca, iar eu sunt sigura ca nu o s-o mai vrea nici pe asta.  [:)]

 

Concluzia este ca inainte de a satisface niste mofturi sa va intrebati copiii daca

sunt siguri ca doresc acel lucru cu adevarat. 


Editat de mianda, 24 iunie 2018 - 16:33 .




Etichetat si cu bani, dorinte, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -