Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Banii la comun, atunci cand unul dintre parteneri nu doreste acest lucru

bani casnicie

29 raspunsuri la acest subiect

#1
IoanaBoiu

IoanaBoiu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 00:06

Dragele mele,

 

Va scriu in speranta de a gasi aici suport moral si intelegere.

Vedeti voi, ma gasesc intr-o situatie pe care o percep "fara iesire". Sincer, nu stiu ce sa mai fac.

Dar, s-o luam cu inceputul.

De ceva timp incoace(cam patru ani as zice eu), sotul meu cheltuie fara sa ma consulte, si cheltuie mult, pana cand la un moment dat, nu am avut nici bani suficienti pentru chirie. Am incercat noi sa facem planuri, sa avem reguli de genul: nu avem voie sa scoatem bani de la banca, trebuie sa depunem toate facturile intr-un cosulet, am avut pliculete cu bani cu destinatie precisa(ex: X pentru mancare, Y pentru benzina) etc.etc. 

Dragul meu sot nu a respectat nimic din tot ce am stabilit pana acum.

 

Eu, pe partea mea, am trecut prin toate starile: m-am simtit jignita, tradata, nervoasa de-a dreptul si mai ales neputincioasa. Mi-am dat seama ca, orice as face eu si orice am stabili impreuna, el va cheltui si va cheltui pana ce nu vom mai avea Nici Un Ban.

Bineinteles, am sugerat ca amandoi sa avem conturi separate, dar el reactioneaza foarte urat atunci cand eu deschid subiectul. De fiecare data ma face sa ma simt groaznic si cedez... si o luam iar de la inceput.

 

Acum doua saptamani, am avut un avant de emancipare. Asa ca am decis sa pun ceva bani deoparte pentru mine, si sa incep o mica afacere(de ce nu) despre care el nu va sti nimic. Am vrut sa fac asta pentru mine, pentru a avea un minim de independenta, si pentru ca nu mai suportam stresul de a ma certa cu el pe subiectul banilor. Nu mai suportam, pur si simplu.

 

Mai bine, el sa cumpere cat vrea pe partea lui, iar eu sa am banii mei pusi deoparte, despre care el nu stie nimic.

Stiu ca nu e solutia ideala, dar ce sa fac? Spuneti si voi, ca sunt complet pierduta.

 

 

 

 

 



#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 07:24

Eu, pe partea mea, am trecut prin toate starile: m-am simtit jignita, tradata, nervoasa de-a dreptul si mai ales neputincioasa.

 

Eu m-as fi simtit si divortata. Dar probabil exista si multe alte plusuri care indreapta balanta spre a ramane.

Exista?



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 07:36

Cum merge relatia intre voi (in afara de modul in care se castiga/cheltuie banii)?



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 08:15

Pe de o parte depinde ce inseamna mult, din doua salarii medii daca scazi chirie, intretinere, mancare, nu ramane mare lucru. Cheltuielile asrea sunt asa indispensabile sau joaca jocuri de nororc ? Cheltuie pe cartea de credit?

ideea cu afacera mi se pare greu si stresant sa o ti secreta fata de partener.

Ai vreo prietena pe acolo care sa te ajute? 

Bafta si curaj



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 08:32

pe ce anume cheltuie banii, isi satisface niste nevoie sau placeri proprii, chestii inutile sau diverse pentru casa, familie ?

sotul tau nu are disciplina financiara.

discuta din nou cu el, roaga-l si insista sa-si instaleze o aplicatie in care sa tina evidenta tuturor cheltuielilor pe care le face intr-o luna, cu siguranta nu constientizeaza cati bani toaca, stie ca mereu va exista acea marja de siguranta de care vei avea tu grija.

arata-i extrasele de cont, discuta fiecare cheltuiala daca era absolut necesara sau nu, fa-l sa inteleaga ca nu este corect cum procedeaza, banii ii munciti si aduceti amandoi, insa acele cheltuieli le face fara stirea si acceptul tau.

e rau ca ai lasat sa treaca 4 ani in care acest mod de a cheltui, din partea lui, a devenit o obisnuinta, a vazut ca nimic rau nu se intampla, nu exista efecte negative, asa ca isi imagineaza ca undeva exista un sac fara fund, plin cu bani, din care poate sa-si satisfaca orice capriciu.

mi se pare foarte corect ca tu sa decizi sa va separati conturile, din moment ce el nu este capabil sa-si tina promisiunile. ca ii convine sau nu, ca face urat sau nu, prea putin conteaza. sa-si asume greselile si sa invete din ele, daca este capabil.

este exact ca in situatia in care unui copil ii tot spui ca-l pedepsesti daca nu-si face ordine in camera, dar nu pui in practica pedeapsa. dezordinea va dura la infinit, discutiile se vor repeta, copilul va continua sa fie dezordonat cu lucrurile din camera lui, tu ii vei face macar periodic ordine si curatenie, samd.

nu e normal nici sa ajungi sa pui bani deoparte fara stirea lui, asta denota lipsa de comunicare din partea voastra, nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda, in curand o sa te intrebi ce va mai tine impreuna...

ce s-a intamplat in urma cu 4 ani, crezi ca ceva din viata lui sau a voastra ar fi putut declansa acest comportament ? intreb pentru ca o fosta colega de-a mea, in urma unor probleme in casnicie si in viata profesionala, ajunsese sa cheltuie fara masura, fara sa se poata abtine, isi schimba culoarea parului in fiecare saptamana, batea toate mall-urile in fiecare week-end, cumpara haine, genti, incaltari care nu-i erau deloc necesare si pe care nici nu le purta de multe ori. dezvoltase un comportament obsesiv-compulsiv, mi-a povestit ca doar cu ajutorul unui psiholog a reusit sa iasa din aceast impas.



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 09:09

Corina,

timpul discutiilor a cam trecut, eu cred ca el constientizeaza f bine, au trecut patru ani, planuri si discutii au avut. Mai grav mi se pare refuzul de a avea conturi separate.



#7
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 10:40

Buna.
Delicata problema, dar nu fara iesire ; necesita doar consecventa si bine-nteles, nervi tari. Vorbesc din proprie experienta :-))
Al meu sot nu e cheltuitor mare, insa « obligatiile » lui financiare sunt diferite, sensibil mai mari decat ale mele. In plus, sunt genul ce vrea sa aiba un ban de buzunar de care sa ma folosesc cand si cum vreau, fara sa am remarci inocente « inca o pereche de pantofi ? »

 

Iti povestesc din experienta mea, poate iti da ceva idei ; dupa ani de sicanari si discutii, am reusit la inceput de an sa facem un cont comun + sa definim politica financiara a cuplului, pe care am semnat-o amandoi. Contributia lui financiara e mai mare, el avant 2copii + 1, eu avand doar unul (copil comun). La sfarsit, fiecare dintre noi are aceeasi suma de bani de buzunar pe care o cheltuie dupa bunul plac. Contul comun e folosit pt platit casa, asigurari, cheltuieli utilitati, mancare si diverse extra comune. Alte cheltuielile neprevazute/ nefixate lunar la budgetul familial (aparate electrocasnice noi, vacante, diverse pt copii (altceva decat maruntisurile cotidiene), …) se discut impreuna, decizia se ia in familie chiar daca fiecare dintre noi are acces si carte bancara pe contul comun.

 

Te sfatuiesc sa pui pe hartie toate cheltuielile comune, fixe, lunare : chirie, intretinere, asigurari, etc. Sa ai o idee de cat va costa mancarea pe luna (cu aprox., bine-nteles) ; sa iei in calcul si ce vine extra : vacante, cadouri aniversari (noi am fixat o suma si pt cadouri) si in functie de obligatii, sau pur si simplu impartiti suma la 2. Ideal e ca la sfarsit, fiecare dintre voi sa se regaseasca cu aceeasi suma de bani de buzunar.

 

Ii prezinti calm situatia, fara reprosuri (e greu dar cu putin antrenament iese :-)) ), cu argumente. Nu te lasa influentata ca daca discuti cheltuieli si separare financiara inseamna ca nu-l iubesti. Iubirea si independenta/ siguranta financiara sunt 2 lucruri diferite ; ca si daca te trezesti in strada cu datorii de platit ani de zile… nu stiu cu ce te salveaza declaratiile de dragoste. Personal, daca primesc astfel de reprosuri, si eu dau replica : nici tu nu ma iubesti din moment ce cheltuiesti toti banii fara sa te gandesti ca obligatiile nu sunt platite : chirie si alte cele 

 

Faceti un cont comun pt astfel de cheltuieli, stabiliti cine e « directorul financiar » ce executa platile si ramai vigilenta. Discutati fiecare abatere si n-o lasa sa treaca.

 

Nu stiu daca sunteti casatoriti, sub ce regim, insa eu intotdeauna am fost pt « independenta si asigurare » financiara ; dragostea e frumoasa insa din pacate, multe neajunsuri se pot intampla si e bine sa fi prudent in viata. Mai ales daca in caz de esec totul se imparte la 2…



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 11:01

Ce inseamna cont separat?

 

Ti-ai facut cont separat unde sa-ti intre salariul tau,sau e un cont doar al tau ,unde sa-ti depui ceva economii?

 

Daca ti.ai facut cont separat,in care sa-ti intre salariul...nu e tocmai ok,fara sa fi discutat inainte.Daca din contul comun se platesc cheltuielile aferente cu casa,acum daca tu ai cont separat,cum veti proceda?

 

Noi avem conturi separate,asa a fost de la inceput,eu am ales optiunea asta(desi la inceput nu aveam niciun venit...dar aveam cont [:D])insa se stie foarte bine ce platim din contul lui si ce platim din contul meu.Personal,m-am felicitat de citeva ori pina acum ,ca am apelat la varianta asta,iar sotul meu nu e nici cheltuitor,nu e nici din ala sa -mi tina socoteala la bani.

 

Apoi o alta problema ar fi ,ce inseamna de fapt cheltuitor?

 

Notiunile astea iar sunt diferite,ca daca unul e mai "strins la punga"automat celelat pare cheltuitor.

Insa daca "cheltuitor"e ca-si satisface niste dorinte personale(un hobby,un sport,un club),poate trebuie pusa doar o limita la aceste cheltuieli.

 

Oricum,daca sunteti impreuna,nu e tocmai ok (desi inteleg de ce)faptul ca tu ti-ai deschis cont separat,fara sa ii aduci a cunostinta lucrul asta.


Editat de andacos, 02 octombrie 2017 - 12:12 .


#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 12:10

E cheltuitor in sensul ca uneori nu le ajung banii.de chirie din cauza lui, asa am inteles.

 

Eu as insista pe conturi separate si impartirea cheltuielilor comune, stabilirea clara a ce se plateste din fiecare cont, eventual setarea automata a platilor lunare. Urmarit bugetul lunar intr un excel, caiet, ce o fi, dar notat ce a platit fiecare. Restul banilor de buzunar fiecare e liber sa si i cheltuie cum vrea, sau sa i economiseasca.

 

Ea inteleg ca are in surplus pe care vrea sa l puna deoparte pentru a l investi, tot pentru ei, sa aiba o oarecare siguranta financiara. E o gandire f inteleapta dar cand ascunzi de  partener pare ceva subversiv.

 

Eu i as spune clar ca dupa ce platesc partea mea de chelt comune pun deoparte banii MEI ramasi si i as spune si ce vreau sa fac cu ei.


Editat de Fleurdelise, 02 octombrie 2017 - 12:15 .


#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 02 octombrie 2017 - 12:11

Anda, da, notiunea de cheltuitor este relativa, intr-adevar, dar imi si suna ciudat din ce citesc pe aici, ca domnul a cheltuit toti banii, intrand si in cei pt chirie...

 

Nu este ok, prioritatea zero sunt cheltuielile lunare obligatorii: chirie, intretinere, lumina, gaz, telefon... asta e... Si mie mi-ar place sa folosesc banii pt intretinere pt altceva... dar e plata obligatorie si nu vreau sa fiu datoare, sa se sisteze apa sau alte nebunii... 





Etichetat si cu bani, casnicie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -