Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Idei pentru a pune bani deoparte

venituri medii economii bani deoparte

75 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 18:37

Ma intereseaza in special situatia famiilor cu venituri medii, asa cum suntem si noi, pana in 4.000 de lei, sa zic. 

 

Reusiti sa puneti bani deoparte? Daca da, ce metode aplicati?

 

Noi suntem intr-o bucla ciudata si enervanta, nu a existat data sa punem bani deoparte, oricat de putini, si sa nu apara o situatie care necesita obligatoriu cheltuirea acelor bani - de obicei, reparatii, sanatate...

 

Asa s-a intamplat si acum, a aparut o situatie neprevazuta, grava, m-am eschivat, am rezolvat-o cu bani mai putini, nici n-am apucat sa ma bucur, ca pe dupa-masa a aparut alta, in curs de rezolvare.

 

Ma intreb daca mai are rost sa ma gandesc vreodata la economii.



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 18:44

Important e sa investești în lucruri bune ...e una din reguli la mine. Sa nu stau mereu pe la reparat sau cumpărat. ...începând de la mixer și termin la mașină.
Ăsta îmi vine în minte acu...
Aaa îmi fac un oarecare plan de bătaie pt cheltuielile săptămânale ...hrana detergenți (îmi calculez cei câte mașini de rufe imi fac saptamanal)...
Nu ...nu am venituri care le.ai zis tu ...dar sunt niște reguli pe care pe mine mă ajuta

#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:06

eu si sotul fumam.Din cauza unor probleme de sanatate am renuntat la tigari...poate cate una la vreo petrecere....si moama cati bani raman...a redus si el si...nici nu-mi vine sa cred ce se cunoaste.In rest pur si simplu pun cate o suma in contul evei si gata.Depinde...byu prea ma mai intereseaza banii ca e mai importanta sanatatea.Mult.



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:09

Nu la planuri de bataie pentru mancare si alte cheltuieli fixe ma refer, pe astea le am, le stiu de ani de zile.

 

Ma refer la situatiile alea cand, ca un facut, cum am reusit sa economisim putin, cum se intampla cate ceva care submineaza suma respectiva.

 

Ma deranjeaza starea asta a lucrurilor si nu stiu daca pot face ceva ca s-o previn sau e in totalitate hazard. Clar, unele lucruri nu le pot preveni, dar parca prea des se intampla.



#5
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:10

Pus bani deoparte la inceputul lunii, nu la sfarsitul ei. Daca asteptam sa vedem la sfarsit de luna cati bani ne-au ramas, in cele mai multe cazuri, aproape indiferent de venituri, nu raman, pentru ca mereu se gaseste ceva pe care sa cheltuim. Daca sunt pusi deoparte de la inceput si tratati ca si cum nu ar exista, e mai probabil sa ramana neatinsi. 10% din venituri de exemplu, gandindu-te ca veniturile tale chiar sunt cu 10% mai mici, cum ai bugeta atunci.

O alta idee este sa organizezi bugetul lunar astfel incat sa includa o suma (ideal bazata pe cheltuielile din trecut la capitolul respectiv, pe o perioada de un an de exemplu, impartite la 12) destinata reparatiilor, o alta sanatatii, alta pentru cadouri, alta pentru calatorii, tipul de cheltuieli care nu sunt lunare, dar care apar periodic si atunci cand apar au tendinta sa dea peste cap bugetul. Cu alte cuvinte sa anticipezi cheltuielile astea mai mari care sunt neasteptate in sensul ca nu stii exact cand vor veni, dar stii ca vor veni. Sa fii pregatit pentru ele inainte sa se intample - astfel daca lunar pui o suma mica deoparte pentru fiecare dintre ele, in timp se strange o suma mai mare si atunci cand apare situatia, nu mai da peste cap bugetul.



#6
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:14

Dar tu ciclic ai aceleasi dileme care raman nerezolvate si deschizi acelasi fel de subiecte in care ti se dau aceleasi raspunsuri si ca un facut tot nu rezonezi cu nici unul din ele sau cu prea putine si prea fara rezultate notabile si uite asa peste juma de an ai aceeasi framantare. [clo]



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:15

Pur si sImplu strangi bani.Iaca na.sI CAND VEZI CA SE ADUNA...SI SE ADUNA....HA?

 

Eu una pot sa strang.....daca se iveste ceva am de unde sa acopar..ma rog...dar trebuie sa nu ma lunec cu firea sa cheltui ca-i tin in cont cu card si ....am cardurile la mine [fri]



#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:16

Eu te admir ca faci si economii din 4000 de lei. Cat de mici tot e important. Cred ca ar tb sa-i investesti in ceva sa nu-ti fie usor sa apelezi la ei cand ai nevoi din astea urgente.

#9
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:19

Si ca sa fiu si on topic: ca sa nu te mai trezesti ca apar situatii neprevazute care epuizeaza economiile cel mai eficient e sa economisesti cu un scop precis de la care sa nu te abati indiferent ce situatie neprevazuta te loveste.



#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 19:25

Si ca sa fiu si on topic: ca sa nu te mai trezesti ca apar situatii neprevazute care epuizeaza economiile cel mai eficient e sa economisesti cu un scop precis de la care sa nu te abati indiferent ce situatie neprevazuta te loveste.

 

Multumesc, dar decesele, de exemplu, nu am cum sa le anticipez. 





Etichetat si cu venituri, medii, economii, bani, deoparte

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -