Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fii un sot perfect?

dezbatere

23 raspunsuri la acest subiect

#11
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 22:20

Da mami cum vrei tu! [flo2]

Ti-ar place un astfel de sot, care sa nu aiba niciodata o opinie proprie?

Deceneus cui nu i-ar placea un astfel de sot.

 

Eu cred ca nu exista om perfect asa ca nu putem vorbi despre un sot perfect in toate si nici despre o sotie. Avem defecte , doar suntem oameni. Totusi, pot sa spun ca exista barbati care se apropie de perfectiune ( si eu posed unul Mirela :)))



#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.849 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 23:08

Deceneus cui nu i-ar placea un astfel de sot.

 

 

Mie sigur nu.



#13
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 23:22

Da mami cum vrei tu! [flo2]

Ti-ar place un astfel de sot, care sa nu aiba niciodata o opinie proprie?

 

Mie mi s-a parut funny ce-a spus buflea dar dupa ce ai pus problema asa recunosc ca nu mi-ar placea sa am asa un sot. Vreau sa-i stiu opiniile nu sa le tina pentru el de teama ca ma supara.



#14
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 05:26

Si eu sunt de accord ca nu exista sot perfect, insa putem vorbi de compatibilitate maxima intr-un cuplu.

Am apreciat din prima clipa la sotul meu simtul umorului. Cred ca o persoana tonica, cu simtul umorului, va avea succes in multe situatii comparativ cu o persoana taciturna/inchisa la fire (parere personala).

Apoi extrem de important este respectful reciproc si  parteneriatul ce decurge de aici, modul in care cei doi soti se ajuta reciproc in viata de zi cu zi. Eu nu am auzit odata de la sotul meu "asta-I treaba de femeie si eu nu am ce cauta aici". Sotul meu gateste cot la cot cu mine, aspira sau orice este nevoie in casa.

Pentru mine cea mai mare multumire a fost comentariul fiicei mele de 9 ani cand ne-a spus: "mami, tu si tati faceti o echipa minunata, va ajutati mereu unul pe altul, gatiti, faceti curatenie, totul impreuna".

Sunt multe calitati/defecte care pot fi mentionate, insa trebuie sa vezi de la bun inceput daca poti tolera defectele partenerului, deoarece  calitatile nu necesita nici un pic de "ajustare ".

Acestea fiind zise este greu de dat o descriere unica a sotului "perfect", de aceea vedem aici atatea opinii variate.

Sotul meu e "perfect" pentru mine, iar sotul dnei Z este perfect pentru ea, etc .

 

[:)]



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 07:11

Clar nu am cum sa raspund la aceasta intrebare.... poate intr-o alta viata daca voi fi, o "ea". Insa e interesant sa citesc ce scrieti... nu pot sa nu remarc faptul ca razbate "firea" omului din spatele cuvintelor. [:)]

 

Mai completez ia final raspunsul dat de cineva:

 

"Nu-mi doresc sa am un sot perfect pentru ca nu as putea sa tin pasul cu el. Asa defectele lui, le fac si pe ale mele acceptabile."



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 11:04



Daca-i perfect ce mai perfectionati la el, cum il mai modelati?

 

Idealul nu exista.

Aspiratia la perfectiune, asta-i provocarea.

De ce am modela un barbat? Ce-i plastilina?

Un barbat trebuie singur sa se moduleze (nu modeleze) dupa regulile armoniei dintr-o casnicie. 

Perfectiune nu e atunci cand nu mai e nimic de adaugat ci atunci cand nu mai e nimic de inlaturat.

 

Im portant este sa capatam ceea ce ne multumeste, altfel vom fi nevoite sa ne multumim cu ceea ce capatam.  [:D]



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.069 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 13:10



Sotul perfect este ala care asculta de sotie si face tot ce spune ea ...am zis !!!

Nu asa vad eu sotul perfect.

De la un sot perfect reusesti sa intelegi cand gresesti, cand nu ai dreptate, si ii pretuiesti sfaturile, tandretea, grija, dragostea.

Un sot perfect stie sa combine perfect prietenia cu dragoste, pasiunea cu intelepciunea, iubirea cu sinceritatea.

 

Nu mi-as fi dorit un yes-sot - pentru ca ar fi fost plictisitor. Nu sunt genul care sa isi fi dorit asa ceva. [soricel]



#18
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 29 iunie 2014 - 17:07

Nimeni nu e perfect, insa acceptarea celui de langa tine, cu defectele lor e cheia unei casnicii fericite. Sotul meu e departe de a fi perfect, insa nu l-as schimba cu nimeni in lumea asta. Ii accept defectele exact asa cum el mi le accepta pe ale mele. Am invatat in timp (cu multa rabdare, respect si iubire) sa ne acceptam exact asa cum suntem. SI pot sa spun ff sincer ca avem o casnicie minunata, asa imperfecti cum suntem.  [flo2]



#19
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 29 iunie 2014 - 17:10

Am uitat sa spun: imperfectul meu mi-a reparat computerul! [pk]  [pk]  [pk]  Nu puteam posta pe DC. Mergea doar FB si youtube!!!  [batcap]



#20
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 16:31

De obicei .. sotul perfect e in alta curte :).





Etichetat si cu dezbatere

Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -