Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2 mirese la nunta Oanei Roman ...

mireasa nunta oana roman

188 raspunsuri la acest subiect

#151
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 12:41


 

Parerea mea este ca daca Mioara ar fi pus interesul copiilor inaintea orgoliului ei ranit si fetele ar fi acceptat mai usor situatia. Asa I-a fost mai usor sa le aiba aliati in lupta impotriva sotului care o tradase doar pe ea... Pentru ca Petre Roman a fost un tata bun pentru fete, pentru ambele: si cea naturala si cea adoptive.

Oare chiar crezi ca n-o fi pus niciodata interesele copiilor ,interesele omului politic Petre Roman,deasupra intereselor personale?

 

Imi pare rau...dar nu pot crede asa ceva,faptul ca a stat atitia ani intr-o casnicie in care a fost inselata...imi arata ca a pus interesele celorlati deasupra intereselor proprii.

 

Si nu cred ca la virsta la care o avea fetele cind s-a produs divortul,parerea lor putea fi in vreun fel influientata.

 

Ma rog...ei stiu ce o fi fost si cum,noi discutam.

 

Mickyyy,ma surprinde (si la tine)cum bagi sub pres starea adulterina a lui Petre Roman.Chiar crezi ca o femeie parasita la o virsta inaintata,este depresiva ca ...asa vrea ea?Tu acum testezi varianta d emama/femeie singura,iti este usor?Nu trebuie sa-mi raspunzi mie...

 

Dana



#152
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 13:11

Dana, nu bag nimic sub pres.

 

Chiar crezi ca o femeie parasita la o virsta inaintata,este depresiva ca ...asa vrea ea?

 

Una e sa fi depresiva o luna, doua, trei, un an pentru ca tocmai ai divortat si alta e sa ramai blocata ani intregi acolo in starea aia de depresie (cum e cazul mamei mele, 15 ani au trecut si inca n-a deposit momentul). Eu ma refer exact la persoanele care raman blocate acolo, adica petre roman n-a divortat de jumatate de an de mioara, sa zici ca rana-i prea proaspata, si inca nu-si poate reveni nici ea nici copiii.

 

Cat despre partea a doua a intrebarii, situatiile sunt diferite, insa cel putin in cazul meu, totul tine doar de mine, atata timp cat prefer sa vad partea plina a paharului, sa ma bucur de ce am fara sa ma victimizez sau sa ma apuc sa-mi plang de mila, totul e perfect.

Si nu exagerez, eram o persoana depresiva, mi-era teama ca as putea claca, ca n-o sa pot face fata, imi faceam zeci de ganduri negre inainte sa plece barbatul in Anglia. Insa mi-am dat seama ca-mi faceam singura rau, asa ca mi-am propus sa gandesc doar pozitiv, sa am incredere in mine ca ma descurc, si crede-ma ca au trecut 2 luni si's la fel de increzatoare si optimista ca-n primele zile.



#153
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 13:15

Aaa ...deci Mioara e depresiva,zice-ti voi? [:D]

 

Mey...eu zic sa va fereasca sfintul sa traiti as aceva pe pielea voastra.

 

Tata este depresiv(parerea mea,dupa felul cum se comporta,cum reactioneaza) ,desi mama e moarta de 17 ani...nu poate iesi d eacolo,insa o sa spuneti ca e altceva...

 

Dana



#154
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 13:17

Oare chiar crezi ca n-o fi pus niciodata interesele copiilor ,interesele omului politic Petre Roman,deasupra intereselor personale?

 

unde am zis eu ca nu le-a pus niciodata?

Ai citit ce-am zis? Am spus cu totul altceva, n-am facut analiza sacrificiilor facute de Mioara sau de sotul ei in timpul casniciei, m-am referit la pozitia ei de la momentul despartirii.

Cand a fost evident ca I-a fost mai usor sa le aiba pe fete ca aliate intr-un razboi cu fostul sot. Mie nu mi-a placut deloc modul in care au ales sa-l balacareasca in public mai ales ca au aparut la un moment dat si sumele pe care le primeau de la emisiunile tip can-can pentru aparitii...

Atitudinea asta este contrara parerilor mele despre responabilitatile parintilor fata de copii dupa divort si mai ales celei conform careia parintii au obligatia sa pastreze o relatie decenta si sa nu amestece copii (indifferent de varsta) in problemele care au dus la despartirea lor ca si cuplu.

Putina discretie si decenta nu I-ar fi stricat Mioarei Roman dar a fost mai important probabil sa vada toata lumea ca ea e vicitma situatiei....



#155
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 13:21

unde am zis eu ca nu le-a pus niciodata?

Ai citit ce-am zis? Am spus cu totul altceva, n-am facut analiza sacrificiilor facute de Mioara sau de sotul ei in timpul casniciei, m-am referit la pozitia ei de la momentul despartirii.

 

Sa stii ca tonul asta al tau vis a vis de mine,nu-mi place deloc,absolut deloc,si nu e prima oara cind il folosesti.

 

te-as ruga sa arati in discutiile cu mine,macar atita respect cit iti arat eu tie!

 

Multumesc de intelegere!

 

Daca nu citeam ,nu raspundema.Ca nu s eplieaza neaparat pe raspunsul tau...e alta treaba.

 

Dana



#156
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 14:00

Sa stii ca tonul asta al tau vis a vis de mine,nu-mi place deloc,absolut deloc,si nu e prima oara cind il folosesti.

 

te-as ruga sa arati in discutiile cu mine,macar atita respect cit iti arat eu tie!

 

Multumesc de intelegere!

 

Daca nu citeam ,nu raspundema.Ca nu s eplieaza neaparat pe raspunsul tau...e alta treaba.

 

Dana

 

 

Tonul meu si lipsa de respect sunt doar in imaginatia ta, pe cuvant.

Daca ai preceput ce-am scris altfel decat am intentionat imi pare rau insa n-a fost intentia mea.

Iar de inteles ai inteles intrebarea sunt convinsa, te-am intrebat daca ai citit in idea in care daca ai citit incercand sa-mi intelegi argumentele (nu neaparat sa fii de accord cu ele). Pentru ca eu vorbeam de atitudinea Mioarei dupa divort iar tu mi-ai raspuns ca de unde stiu eu sigur ca in timpul casniciei nu s-a sacrificat ..bla bla... Pai nu vorbeam de casnicie.

 

Altfel, daca ai putea sa-mi dai un exemplu de lipsa de respect ti-as fi recunoscatoare. Nu te-am tratat altfel decat pe ceilalti interlocutori si (spre rusinea mea probabil) de foarte putine ori atunci cand dau reply ma uit cine e utilizatorul caruia ii raspund, sincer nu stiu daca ti-am raspuns tie odata sau de 10 x la acest topic pentru ca nu am discutii cu persoane ci cu ideile lor.

Nu te cunosc atat cat sa-mi fii simpatico sau antipatica (ma refer la cunoscutul in acest mediu) si habar n-am de unde pana unde ai ajuns la idea ca am ceva cu tine sau ca-ti raspund altfel decat altora. N-am nici simpatii si nici antipatii in lumea virtuala, daca asta ti s-a parut e doar o impresie si atat. Cred ca esti foarte pasionala in raspunsuri si o iei cam prea personal.

E totusi un sub-forum de barfe....



#157
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 15:50


 

Interesante sunt si sfaturile care se dau pe forum, care difera substantial de parerile legate de situatia pe care-o barfim acum.

Cand apare o mama inselata si cu o casnicie mizerabila, majoritatea o sfatuiesc sa-si refaca viata departe de individul care-I face viata nefericita. Cand un barbat alege sa-si reface viata si sa iasa dintr-o casnicie care nu mai functioneaza, aaaaa, nu mai e bine/corect/moral, etc, si vorbim aici tot din punctul de vedere al sotiei parasite, nu al sotului care pleaca.

Pai exemplele date de tine nu se prea "pupa". Intii zici de o mama inselata si apoi sari la un barbat oarecare. Ca daca barbatul mentionat era si el inselat, atunci intelegeam de ce ai pus aceste exemple alaturi. Dar barbatul de care vorbesti e unul care s-a saturat de nevasta si s-a dus la alta. Pai nu vad de ce sa ne fie mila de el si sa-i dam aceleasi sfaturi ca "mamei inselate".

 

in legatura cu:

Interesante sunt si sfaturile care se dau pe forum, care difera substantial de parerile legate de situatia pe care-o barfim acum.

 

sint de acord cu tine, cu sensul ca am intrebat si eu de ce s-a dat cu pietre in Dahriana care traia cu unul insurat, complotind impreuna sa-si lase nevasta, dar vizavi de Silvia e atit de multa intelegere, chit ca e si ea o adulterina iar Petre un ticalos, precum amantul Dahrianei. Ai dreptate, multi forumisti nu sint consecventi. [:D]



#158
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 16:17

Pai exemplele date de tine nu se prea "pupa". Intii zici de o mama inselata si apoi sari la un barbat oarecare. Ca daca barbatul mentionat era si el inselat, atunci intelegeam de ce ai pus aceste exemple alaturi. Dar barbatul de care vorbesti e unul care s-a saturat de nevasta si s-a dus la alta. Pai nu vad de ce sa ne fie mila de el si sa-i dam aceleasi sfaturi ca "mamei inselate".

 

 

Letitia, ai citit pana la capat mesajul meu?

"  Cand un barbat alege sa-si reface viata si sa iasa dintr-o casnicie care nu mai functioneaza, aaaaa, nu mai e bine/corect/moral, etc, si vorbim aici tot din punctul de vedere al sotiei parasite, nu al sotului care pleaca"?

 

Eu zic ca se pupa foarte bine. Nu la mila fata de ex-sot m-am referit eu, ci la ce se spune despre Mioara (in cazu de fata ea fiind mama inselata). Daca Mioara ar fi intrat pe forum sa ne spuna ca are o casnicie praf, ca e nefericita, ca barbatul o inseala, etc., nimeni nu l-ar fi mangaiat pe ca pe sotul adulterin insa pun pariu ca majoritatea ar fi sfatuit-o pe ea sa il lase-n plata domnului.

Noi dezbatem aici situatia in care el a plecat, dar pentru simplu fapt ca el a fost cel care a facut pasul, si nu ea  (desi toate premisele erau indeplinte ca si ea sa plece: inselata, nefericita, etc) situatia nu mai e ok. Adica ea, femeia, daca e nefericita si cere o parere e sfatuita sa divorteze si e ok, dar daca e in continuare nefericita, dar se complace intr-o asemenea casnicie, iar el alege sa plece, divortul nu mai e ok - ca doar ea se complacea in acea situatie, de ce nu continua si el sa se complaca si a ales sa plece?!


Editat de Mickyyy, 23 iunie 2014 - 16:20 .


#159
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 16:43

Mikyyy si Rufus ...eu nu va dau dreptate. Petre a stat 34 de ani casatorit cu Mioara. Repet, 34 de ani ...Daca era atata nefericire la mijloc, se simtea, dupa 5 ani, dupa 10 ...pentru mine nu exista scuza pentru cei care stau "nefericiti" 34 de ani cu un partener, ca sa-si ceara apoi dreptul la fericire cu o tanara cu 26 de ani mai tanara.

In plus ma mira refuzul lui Rufus de a accepta ca Petre o avea pe Silvia mai de mult ...Pai s-a insurat cu ea la cateva luni dupa divort. Ce vrei mai clar ? Doar nu crezi ca a doua zi dupa divort, a plecat la vanatoare si a "impuscat-o" pe Silvia ...

Dupa mine, da, Petre a aruncat-o pe Mioara la gunoi si este numai vina lui, nu a Silviei...nu pentru ca a parasit-o pentru alta, ci pentru ca a facut-o dupa 34 de ani. Indiferent de cum a mers casnicia aia, cu toleranta, umilinta, ignorare, cu adultete sporadice...daca cei doi au stat acolo 34 de ani, atunci nu exista scuza sa spui ca te-ai chinuit si meriti ceva mai bun.

Am citit si eu unul din linkurile puse aici ...mie Mioara mi se pare foarte decenta ...si din cate stiu, are sau avea o reputatie foarte buna (profesionala si sociala) la facultatea de litere. Daca ziceti voi ca a iesit in presa sa-l balacareasca pe Petre, probabil ca a facut-o ca un animal ranit ...acum vad ca a fost foarte decenta la intalnirea de la nunta.

Editat de buflea, 23 iunie 2014 - 16:46 .


#160
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 16:45

Letitia, ai citit pana la capat mesajul meu?

"  Cand un barbat alege sa-si reface viata si sa iasa dintr-o casnicie care nu mai functioneaza, aaaaa, nu mai e bine/corect/moral, etc, si vorbim aici tot din punctul de vedere al sotiei parasite, nu al sotului care pleaca"?

 

Eu zic ca se pupa foarte bine. Nu la mila fata de ex-sot m-am referit eu, ci la ce se spune despre Mioara (in cazu de fata ea fiind mama inselata). Daca Mioara ar fi intrat pe forum sa ne spuna ca are o casnicie praf, ca e nefericita, ca barbatul o inseala, etc., nimeni nu l-ar fi mangaiat pe ca pe sotul adulterin insa pun pariu ca majoritatea ar fi sfatuit-o pe ea sa il lase-n plata domnului.

Noi dezbatem aici situatia in care el a plecat, dar pentru simplu fapt ca el a fost cel care a facut pasul, si nu ea  (desi toate premisele erau indeplinte ca si ea sa plece: inselata, nefericita, etc) situatia nu mai e ok. Adica ea, femeia, daca e nefericita si cere o parere e sfatuita sa divorteze si e ok, dar daca e in continuare nefericita, dar se complace intr-o asemenea casnicie, iar el alege sa plece, divortul nu mai e ok - ca doar ea se complacea in acea situatie, de ce nu continua si el sa se complaca si a ales sa plece?!

El a INSELAT inainte sa plece. Eu si alte persoane de asta vorbim si ceilalti interlocutori tot trec pe acest "amanunt". Ce-i asa de greu?





Etichetat si cu mireasa, nunta, oana roman

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -