Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2 mirese la nunta Oanei Roman ...

mireasa nunta oana roman

188 raspunsuri la acest subiect

#171
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 15:26

Eu nu, nu ii dau in totalitate.

Nu vad de ce copiii tradati trebuie sa il inteleaga pe tatal tradator, care inca o data, a asteptat 35 de ani ca sa spuna prin fapte, ca era nefericit.

Nu vad de ce TREBUIE ca noua familie a tatalui sa participe la e enimentele vechii familii ...de ce ? Mai exact, cum de tatal, cauza tuturor acestor traume, isi permite sa puna piciorul in prag si sa ceara sa participe cu familia noua, la un eveniment important al familiei vechi ...asta chiar ma revolta. Atata lipsa de considerare pentru cei carora le-ai intors spatele dupa 35 de ani ...

Cred ca as fi 100℅ de acord cu Rufus daca tot ce spune el s-ar fi intamplat in conjunctura fireasca in care doi oameni stau impreuna, au un copil si in 5-10 ani se despart ...sau in situatia prezentata de ab, care isi intalneste sotul 6 ani dupa despartirea de prima nevasta.

PS. Moamaaaa 67 de ani avea Mioara ? Cu atat mai multa intelegere ii dau ...cred ca la 67 de ani ai si mai putine resurse sa treci peste asa ceva ...Deci acum are 74 ? Moamaaaa, mi se pare ca arata foarte bine pentru 74 de ani ...de altfel, in unul din linkurile puse aici era o poza cu ei mai tineri si mi s-a parut Mioara o femeie foarte frumoasa.

#172
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 15:38

Stii de ce Buflea? Ca familia ramane familie indiferent daca e impartita, imputinata, largita, marita. Ca tatal ramane tata si copilul tot copil. Sunt legaturi pe care normal si firesc nu  ar trebui sa le stearga nicio silvie din lume.



#173
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 16:00

Eu cred ca familia sta unita prin sentimente si nu prin ce zic normele sociale ca trebuie sa fie normal. Ca asta spunem si despre cupluri, nu ? Ca ii leaga sentimentele nu norma sociala, bisericeasca care spune ca odata impreuna, trebuie sa stea impreuna.

Daca lui Petre ii dam voie sa faca ce simte pentru Silvia, de ce nu suntem la fel de intelegatori cu cele trei fiinte dezamagite, lasate in urma de Petre. De ce Oana, daca vrea sa il aibe pe tatal ei la nunta, TREBUIE sa o vada si pe Silvia, pentru care, in cel mai bun caz, nu simte nimic. Si cum de isi permite Petre sa puna conditii ?

#174
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 17:51

Eu nu, nu ii dau in totalitate.

Nu vad de ce copiii tradati trebuie sa il inteleaga pe tatal tradator, care inca o data, a asteptat 35 de ani ca sa spuna prin fapte, ca era nefericit.
 

 

Pai cine spune ca a fost nefericit 35 ani? Poate a fost fericit 34 si nefericit in al 35-lea.

Ca doar majoritatea cuplurilor care ajung la divort se casatoresc de obicei din dragoste si relatia se depreciaza in timp, din varii motive.

 

Mie Petre Roman nu-mi pare genul duplicitar sau care sa se complaca intr-o relatie care nu-l face fericit. Cred ca a stat in casnicie cat l-a implinit si a plecat cand n-a mai fost asa.


Editat de ramiris, 24 iunie 2014 - 17:51 .


#175
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 17:58

 De ce Oana, daca vrea sa il aibe pe tatal ei la nunta, TREBUIE sa o vada si pe Silvia, pentru care, in cel mai bun caz, nu simte nimic. Si cum de isi permite Petre sa puna conditii ?

 

Oana trebuie sa accepte din respect pentru tatal ei, din consideratie pentru normele sociale si din decenta.

Si mai ales pentru ca viata lui sentimentala e a lui si atata timp cat are o partenera oficiala e incorrect si mai ales nepoliticos sa ii impui sa apara singur la un eveniment unde toti ceilalti invitati sunt insotiti de partener (cei care au un partener).

Iar Petre isi poate permite sa-I puna conditii FIICEI LUI, pe care a crescut-o, a educat-o si a iubit-o. Are dreptul sa-i ceara sa se comporte civilizat si decent.

 

Stiti ce ma mira pe mine? Mioara a intrat in casnicia cu Petre cu un copil, in urma unui divort dar nimeni nu vorbeste de asta. Divortul cu Petre a fosi devastator pentru ca el s-a recasatorit cu o femeie mai tanara. Dar primul ei divort in urma caruia ea s-a casatorit cu un barbat mai tanar...?



#176
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 18:23

Oana trebuie sa accepte din respect pentru tatal ei, din consideratie pentru normele sociale si din decenta.

De ce tREBUIE sa accepte????

 

Nu trebuie sa accepte nimic...o poate face ,daca vrea,insa ca TREBUIE(ce norme sociale sunt astea care te obliga sa accepti ceva ce tie ti-a adus suferinta,prin destramarea famileiei parintilor taiß????)...nici vorba.

 

Si nici partea cu decenta nu am inteles-o,e indecenta daca nu accepta aceasta relatie a tatlui????

De fapt daca am introdus "Trebuie"atunci TREBUIE sa intorducem si alte conditionari ca decenta,acceptanta,respect...

 

Eu nu cred ca ceva o poate determina pe ea sa accepte...decit propriai vointa!

 

Dana


Editat de andacos, 24 iunie 2014 - 18:24 .


#177
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 19:48

De ce tREBUIE sa accepte????

 

 

 

Din respect pentru tatal ei, cred ca am zis deja. De fapt din DRAGOSTE  si respect pentru tatal ei.

 

Altfel, intelegeam ca e intrebare si daca avea un singur "?"

 

Eu una imi cresc copilul insuflandu-I niste valori, invatandu-l in primul rand sa-I respecte pe cei din jur si mai ales pe cei apropiati si mai ales sa le respecte alegerile chiar daca uneori nu sunt alegeri pe care le-ar face la randul lui. Il invat ca si noi incercam sa-l intelegem si sa-I respectam alegerile.

 

Nu stiu daca e o paralela fortata sau nu dar e ca si cum nu mi-ar place nora pe care mi-ar aduce-o fi-miu la usa dar as accepta-o pentru ca as vedea ca-l face pe el fericit chiar daca n-as intelege cum Dzeu o femeie pe care eu n-as fi ales-o niciodata poate sa-l faca fericit :). Dar e fi-miu si vreau sa fie fericit. Nu trebuie s-o iubesc (desi mi-as dori) dar trebuie s-o accept din dragoste pentru un om care e sange din sangele meu, om pe care-l iubesc si ma iubeste. Si mai ales ca daca nu  ceI-as accepta alegera asta I-ar umbri si I-ar otravi fericirea. Si nu e drept sa se intample asta doar pentru ca eu nu sunt de accord ca lucrurile trebuiau sa o ia intr-o alta directie decat cea in care au luat-o de fapt.

 

Atat, eu cred ca orgoliile nu-si au locul intr-o relatie de dragoste si sange intre parinti si copii. Sotii care zamislesc un copil au fost straini inainte sa fie un cuplu si riscul sa redevina straini exista, nu si-l doreste nimeni dar exista. In relatiile parinte - copil, copil-parinte lucrurile sunt diferite.

 

Parerea mea, evident.


Editat de ramiris, 24 iunie 2014 - 19:50 .


#178
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 19:52

Si inca un comentariu care se incadreaza perfect in categoria barfe, mondenitati.

Ma asteptam ca fetele Roman sa fie mai intelegatoare ca doar la randul lor au schimbat partenerii ca pe sosete...



#179
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 20:38

Din respect pentru tatal ei, cred ca am zis deja. De fapt din DRAGOSTE  si respect pentru tatal ei.

 

Eu nu sunt de acord cu asta...

 

Nu cred ca un copil chiar trebuie sa inghita toate nefacutele parintilor...sub pretextul dragostei si respectului.

 

Mickyyy de ce o condamna pe mama ei ca e depresiva,in loc s-o respecte si s-o iubeasca,conform teoriei tale?

 

Si nu numai Mickyyy,ea a scris la subiect de asta am dat-o ca si exemplu...

 

Atita timp cit parintele  a cauzat suferinta copiilor,nu stiu daca e corect sa astepte dragostea si respectul copiilor.

Unii accepta si se impaca cu situatia,altii nu...insa nu sunt de condamnat.

 

Dana


Editat de andacos, 24 iunie 2014 - 20:41 .


#180
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 20:52

 

Unii accepta si se impaca cu situatia,altii nu...insa nu sunt de condamnat.

 

 

Eu n-am condamnat pe nimeni, am spus cum vad eu lucrurile.





Etichetat si cu mireasa, nunta, oana roman

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -