Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2 mirese la nunta Oanei Roman ...

mireasa nunta oana roman

188 raspunsuri la acest subiect

#161
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 17:26

Da, asa e, el a inselat inainte sa plece, am spus eu altundeva ca ar fi fost usa de biserica? Nu stiu, am impresia ca cititi printer randuri sau cititi tot si alegeti doar ce vreti voi din ce scriu eu, pentru ca altfel ai fi observant de cate ori am folosit cuvantul inselat.

 

Parerea voastra este ca trebuia sa se complaca intr-o casnicie, oricum a stat 34 de ani, ce daca lui ii zboara mintea dupa altele, atata timp cat mioara-l accepta asa, zburand din floare-n floare, de ce sa divorteze?!

 

Parerea mea e alta, si mi-o mentin.

Petre avea o amanta, doua, trei, el stie cate! Petre a ales sa renunte la viata duplicitara si sa o ia de la capat cu una din amante. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

 

Eu nu cred ca suferinta Mioarei ar fi fost mai mica daca ei erau in continuare casatoriti iar el isi facea de cap cu duduia respectiva. Era mai bine (poate) doar daca o interesa gura targului, ca in rest, nu vad cu ce-ar fi ajutat-o seara cand se punea in pat singura pentru ca petre umbla prin alte paturi? Sau poate avea decenta sa umble ziua, si-si petrecea noptile acasa, mama ce bine s-o fi simtit mioara cand il primea inapoi in patul conjugal mirosind a parfum de silvia/oana sau cum o fi chemat-o pe amanta din acel moment.

 

Eu una daca as ajunge vreodata in situatia Mioarei I-as face personal bagajul domnului sot. Mai bine sigura la 50 de ani, decat acceptand compromisul unei casnicii de ochii lumii sau al copiilor!!



#162
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 17:27

Mikyyy si Rufus ...eu nu va dau dreptate. Petre a stat 34 de ani casatorit cu Mioara. Repet, 34 de ani ...Daca era atata nefericire la mijloc, se simtea, dupa 5 ani, dupa 10 ...pentru mine nu exista scuza pentru cei care stau "nefericiti" 34 de ani cu un partener, ca sa-si ceara apoi dreptul la fericire cu o tanara cu 26 de ani mai tanara.

In plus ma mira refuzul lui Rufus de a accepta ca Petre o avea pe Silvia mai de mult ...Pai s-a insurat cu ea la cateva luni dupa divort. Ce vrei mai clar ? Doar nu crezi ca a doua zi dupa divort, a plecat la vanatoare si a "impuscat-o" pe Silvia ...

Dupa mine, da, Petre a aruncat-o pe Mioara la gunoi si este numai vina lui, nu a Silviei...nu pentru ca a parasit-o pentru alta, ci pentru ca a facut-o dupa 34 de ani. Indiferent de cum a mers casnicia aia, cu toleranta, umilinta, ignorare, cu adultete sporadice...daca cei doi au stat acolo 34 de ani, atunci nu exista scuza sa spui ca te-ai chinuit si meriti ceva mai bun.

Am citit si eu unul din linkurile puse aici ...mie Mioara mi se pare foarte decenta ...si din cate stiu, are sau avea o reputatie foarte buna (profesionala si sociala) la facultatea de litere. Daca ziceti voi ca a iesit in presa sa-l balacareasca pe Petre, probabil ca a facut-o ca un animal ranit ...acum vad ca a fost foarte decenta la intalnirea de la nunta.

 

Nu buflea, nu refuz ideea...probabil ca  Petre o avea pe Silvia mai demult, e foarte posibil. Cum, de ce nu s-a aflat inainte, cum de nu stia Mioara (ea credea ca alta e amanta), cum naiba nici presa nu s-a prins...asta chiar nu stiu. De aia ziceam ca se speculeaza pe tradarea lui Petre Roman. O acuzare cladita pe speculatii.

Nu stiu cat era el de nefericit. In nici un caz nu l-am auzit ca s-a chinuit si a decis sa curme suferinta. De fapt n-a suflat nici o vorbulita. Stiu doar ca intr-o zi omul a decis sa se care si sa-si faca o familie cu una mai tanara si mai frumoasa. Aici eu nu te (nu va) inteleg: care-i problema? Cum adica nu-i bai ca a parasit-o pentru Silvia...dar nu se poate dupa 34 de ani de casnicie? De ce sa nu se poata? Pai stim noi care a fost viata lor? Sau care urma sa fie? Pur si simplu una din parti refuza sa mearga mai departe. Ok, poti empatiza oricat cu persoana care sufera...dar de ce sa stai daca nu mai vrei? Ce casnicie e aia?

Reputatia Mioarei Roman este foarte buna din ce stiu...si asta justifica dezvaluiri in presa (poate si pe bani) despre viata personala a familiei sale? Eu...nu prea cred asta, adica mie imi displace total ideea.

Auzi...animal ranit...



#163
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 18:01

Rufus, sigur ca se poate orice, sigur ca fiecare poate face ce vrea, sigur ca nu stim viata lor ...

Dar daca e sa-i judecam, ca suntem la barfe si ei persoane publice cu viata la vedere ...eu inteleg si rezonez mai mult cu suferinta Mioarei, o femeia parasita la 60 de ani, de partenerul cu care a stat 35 de ani, asa cum o fi stat - cu toleranta, cu ignorare, cu adulter, cu whatever they know ...decat cu "suferinta" lui Petre in cei 35 de ani de casnicie, care a decis la 60 de ani, sa raneasca persoanele cu care si-a impartit viata 35 de ani, pentru o juna de varsta fica-sii ...

De aceea spun ca le dau voie Mioarei si celor doua fete, sa intrerupa orice contact cu el, daca asa le vine ...sa nu doreasca sa o vada pe actuala nevasta, daca asa le vine, sa nu-l cunoasca pe copilul ala, daca asa le vine ...ca si Petre, cand i-a venit, s-a carat fara sa tina cont de ce trauma lasa in spate. Cu alte cuvinte, orice refuz al lor mi se pare indreptatit si nicidecum un moft, iar faptul ca in imprejurarea nuntii, l-au primit cu noua familie, este o mare favoare.

Despre Mioara, sigur ...nu este elegant sa iti pui viata la TV, dar iar o inteleg ...cand spun o inteleg, inseamna ca nu sunt de acort dar o iert ...pentru ca vad o femeie batrana, grasa, parasita, abandonata dupa 35 de ani de compromis ...care a vrut sa-i strice imaginea celui care a ranit-o. Ca acolo il mai putea durea pe Petre, si nici macar acolo foarte mult, ca isi cam terminase cariera politica.
Mai ales ca in Romania imaginea e atat de importanta si imaginea Mioarei lasa loc de atatea comentarii ...

Repet, nu sunt de acord cu a spala rufele in public, dar o iert mai usor decat il pot ierta pe Petre.

Editat de buflea, 23 iunie 2014 - 19:49 .


#164
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 18:30


. Adica ea, femeia, daca e nefericita si cere o parere e sfatuita sa divorteze si e ok, dar daca e in continuare nefericita, dar se complace intr-o asemenea casnicie, iar el alege sa plece, divortul nu mai e ok - ca doar ea se complacea in acea situatie, de ce nu continua si el sa se complaca si a ales sa plece?!

Eu n-am vazut pe nimeni sa spun ca nu e ok divortul inaintat de sot-asa la modul general,aici s-a discutat atitudinea lasa a lui petre Roman,caruia i-a fost bine linga Mioara 35 de ani-de ce-o fi ales sa ramina astia 35 de ani daca era asa nefericit,nu stiu,e un  mister [:D]  si a ales s-o paraseasca cind isi gasise juna.

 

Asta este ce discutam,dualitatea asta,lasitatea si nu faptul ca si-a refacut viata.

Daca-si refacea viata dupa vreo citiva ani de meditatii [:D] ,cu juna -nu era nicio problema,insa sa-si paraseasca sotia de 60 de ani pentru una de seama fiica sii...e de discutat moraliceste.

 

Dana


Editat de andacos, 23 iunie 2014 - 19:15 .


#165
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 11:48


Dar daca e sa-i judecam, ca suntem la barfe si ei persoane publice cu viata la vedere ...eu inteleg si rezonez mai mult cu suferinta Mioarei

 

Pai in primul rand ca o poti face si apoi chiar te inteleg.

Sigur ca ea sufera si el nu.

Discutia a plecat de la nunta, daca Oana trebuia sau nu sa-l invite, trebuia sau nu sa-l accepte cu nevasta actuala. Chiar si daca ar trebui sa-si cunoasca fratele.

Asta era discutia.

Eu am afirmat ca:

-doi oameni au dreptul sa divorteze cand vor, si la 80 de ani. Viata ne ofera surprize, unele ne plac (ca lui Petre), altele nu (ca Mioarei). Nu cred in traiul in comun cand nu mai ai nimic de spus. Aici probabil ca suntem influientati si de experiente personale sau doar de ceea ce am auzit, cum e la mine cazul a doi batrani, aflati in grija unei prietene, imobilizati la pat, care se aruncau din pat (care apuca primul) pentru ca cel cazut nu se putea ridica singur si statea asa pe jos pana a doua zi cand venea cea care-i ingrijea. Pentru ca gaseau multe de reprosat din trecut...

-Oamenii se pot recasatori cu cine vor; mai tanar, mai batran, mai cu bani, mai fara...orice afirmatie contrara e subiectiva si barfitoare (ca in cazul nostru) [:D]  Cum ar fi sa existe un cod: ai divortat, nevasta are 60 dr ani, nu ai voie decat cu una grasa si de la 60 in sus; nevasta 30 de ani, urata si cicalitoare, daca ai pile meriti una frumoasa, dar mai batrana. Sau cum?

-Copiii sunt, din pacate, spectatori. Ei sufera (sau nu) in momentul despartirii, e logic ca ar vrea sa-si stie parintii impreuna si fericiti. Dar sunt maturi si pot intelege realitatea. Cand sunt maturi.

- de ce l-ar judeca Oana pe Petre Roman? Ca i-a parasit mama. Este un motiv suficient pentru a-l judeca? Nu, nu cred. Poate sa-i para rau, sa fie marcata...dar nu sa-l judece. Pentru ca orice om are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui amoroasa. De ce sa-l mai judece? Ca si-a tras nevasta tanara. Aici ce sa zic...este o judecata tipic femeiasca, dar nu inseamna ca e si corecta. Cum spuneam mai sus, nu are relevanta. Daca Silvia era batrana si urata, stii care era discursul? Cum mai...ce a vazut la aia? Nici mai frumoasa, nici mai tanara...Adica indiferent cum era, tot nu era bine.

Deci dupa mine, cade rationamentul asta.

- a plecat, s-a insurat, are copil, una lume e suparata.

Dar nu e mort...exista, se misca. Da, are o fosta nevasta cu care nu sunt sperante de comunicare, nimic neobisnuit, nimic de reprosat vreunuia din ei. E mai neobisnuita situatia inversa. Dar are si doua fete. Pai nene, alea pot tine cu mama, ca aia e nefericita...dar au si tata. Care le-a crescut, le-a dat ce a putut in viata (nu ma refer material), acum a ales alt drum. Il dam la o parte? Ok, e o optiune. Nu mai vreau sa stiu de tine. Parintele n-are ce face, poate incearca sa schimbe situatia, daca nu merge, nu merge. A, vreau sa stiu de tine...dar atat. Ei bine, aici nu mai merge. Eu acum am familie, am obligatii. Sigur, putem vorbi, putem merge la o cafea, ne putem vizita doar noi...dar in anumite momente nu pot fi singur. Ca nu-s vaduv. Eu am spus, probabil ca Petre putea merge, sa zicem la biserica, singur, dupa care pa, eu ma duc acasa. Cumva insa n-a mai vrut, ca o mai facuse, asa ca a zis pas. Ori cu nevasta, ori fara. Noi chiar nu putem sti dedesubturile unor astfel de momente.

- despre iertare...am vazut mai multe cazuri (din persoanele publice) in care fratii vitregi, de obicei necunoscuti, sunt exclusi. Baiatul lui Tinu, fata lui Paunescu, de exemplu. Copii ai amantelor, tratati cu flit de cei "legali". Sigur ca pot sa-si pastreze aceeasi conduita, daca nu vor sa-i cunoasca, sa le vorbeasca, e hotararea lor. Dar din afara arata ca naiba, mai ales ca de obicei (ca si in cazurile citate) cei "legali" aleg serii lungi de bete-n roate, tribunale, jigniri gratuite. Si inutile, devreme ce pana la urma rezultatul e tot ala prevazut. E voie sa-ti renegi fratele? Evident ca da...dar e "de porc". Putina diplomatie ar fi recomandata, insa cand nu ai de unde cere...

Asta este radiografia prezentei la nunta oanei, dupa parerea mea. S-a intamplat exact cum trebuie pana la urma, dar vad ca nu toti sunteti convinsi de asta.



#166
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 13:28

Da Petre asta e bogat? Ce-o fi gasit juna la el? Acu juna, vorba vine, ca are peste 40 de ani, iar 40 de ani e cica middle age, juna in comparatie cu el poate.

Ce hram mai poarta Petre? Cu ce se mai ocupa?



#167
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 13:44

Da Petre asta e bogat? Ce-o fi gasit juna la el? Acu juna, vorba vine, ca are peste 40 de ani, iar 40 de ani e cica middle age, juna in comparatie cu el poate.

Ce hram mai poarta Petre? Cu ce se mai ocupa?

 

sarac lipit nu cred ca este.

in primul rand este revolutionar si se stie foarte bine ca aceasta categorie a beneficiat de numeroase avantaje, scutiri de taxe si impozite sau mai stiu eu ce regim preferential. probabil ca detalii exacte se pot afla cautand pe net care sunt beneficiile revolutionarilor.

http://lege5.ro/Grat...avut-de-suferit

 

apoi, a avut o cariera politica destul de lunga, o fi strans si el ceva bani albi pentru zile negre.

poate ca ii mai vin bani si in calitate de fost profesor universitar, chiar nu am idee, fac presupuneri.



#168
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 14:24

Da Petre asta e bogat? Ce-o fi gasit juna la el? Acu juna, vorba vine, ca are peste 40 de ani, iar 40 de ani e cica middle age, juna in comparatie cu el poate.

Ce hram mai poarta Petre? Cu ce se mai ocupa?

 

Nu stiu cat e de bogat. Acum parca e senator, nu sunt convinsa.

Eee, ce-a gasit juna la el :). Hai ca se tine bine si acum 7 ani cand l-a luat ea se tinea si mai bine. In plus e un barbat charmant, educat, atent, nu prea se mai "fabrica" modelul asta. Are si avantajul ca riscurile s-o ia pe aratura scad cu varsta. Deci numai de bine.



#169
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 14:34

Nu cred ca-i sarac.

Si da, e parlamentar. Deputat de Brasov din partea USL.



#170
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 15:12

Mioara  avea 67 de ani cand s-a despartit de Petre. Este cumplit de greu sa ramai singur la inceputul batranetii. Este ingrozitor ca atunci cand esti obisnuit cu un anumit standard de viata, cu o anumita stare de tihna sa dispara totul ca si cum n-ar fi fost. E foarte greu sa continui ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, de parca cineva a dat cu buretele peste viata ta si a ramas doar praf de creta.

 

Mioara si-a revarsat tot amarul suferintei si tradarii pe fetele ei in special pe Oana. A facut-o complice la suferinta ei. Asa cred. Ca de aici si comportomaneetul Oanei.

 

Si cu toate astea eu tot lui Rufus ii dau dreptate.





Etichetat si cu mireasa, nunta, oana roman

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -