Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va pare?


85 raspunsuri la acest subiect

#31
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:07

Stiu ca baiatul Indirei Ghandi a propus reducerea natalitatii sterilizand populatia.....am vazut un documentar cu filmari foarte dure..NG,.insa....



#32
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:40

Eu sunt curios dupa ce calcule ati calculat (ma rog, cine a calculat...) 3 luni de concediu la profesori?

Ma uit doar anul asta, bac-ul, apoi capacitatea care se termina de-a binelea pe 8 august...apoi corijente incepand cu sfarsitul lui August.

In rest, in vacanta profesorii fac toate chestiile de care nu au timp in rest, specializari, examene, actiuni ale ministerului, informari, pregatiri de programe...ala-i concediu? Doar ca nu merg la cursuri?

 

Mie initiativa asta mi se pare, asa cum sunt multe altele, niste vorbe frumoase si goale. Sa fim seriosi: nu sunt bani nici de platit supraveghetori la examene, dar pentru copii in vacanta...



#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:50

Profesorii au exact 21 de zile de concediu de odihna pe an.



#34
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 22:01

Eu stiu ca la bugetari...sunt pana la 25 in functie de vechime..

#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 23:25

e  o idee f buna, dar sa nu se confunde cu un fel de after school, sau supraveghere pe timp de vacanta.

 

aici summer school este in general pt copiii care au problem la invatatura (math si limba) si pe timp de vara practica incat sa faca fata in clasa in care intra.

 

deci  nu sunt prea multi copii, probabil doar 20-30 din toata scoala (clase 1-5) cate 3-4 ore timp de o luna.

William a fost o singura data cand am venit in America si nu stia limba si treb sa treaca in clasa 1....cu el erau desigur si americani cu alte probleme.



#36
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 04:38

Cred ca inainte de a propune/vota o lege de asemenea importanta ar trebui studiat 2-3 modele din alte tari, ce resurse sunt, locatii, disponibilitate, ce program de actvitati se vor desfasura, cine si cum plateste personalul. Sa spui asa teoretic ca profesorii au vacanta de vara 2-3 luni si sa le arunci in spate responsabilitatea atator copii mi se pare o utopie.

Aici unde locuiesc (in afara orasului Chicago) exista programul summer camp unde merg copiii pe durata vacantei de vara ai caror parinti lucreaza full time si nu au cu cine sa ii lase. Centrul este organizat de park district (similar cu sectorul X in Bucuresti sau primaria orasului Y in rest).

Platesc 180$/saptamana si o duc pe fiica-mea de la 7am (atunci se deschide centrul) si o iau la 4.30 dupa amiaza. Centrul este deschis pana la 6 seara de luni pana vineri.

Poti plati defalcat daca duci copilul numai intre 9 si 3pm, insa noi platim o zi intreaga, deoarece eu si sotul  lucram full time.

De 3 ori pe saptamana merg la piscina, o data pe saptamana ii duce la o activitate mai deosebita (la patinoar, la film, park de apa, odata au adus reptile la centrul unde stau copiii), legoland etc. Au free time in care merg afara si se joaca, poate sa citeasca sau sa isi ia un joc electronic mic de acasa. Au jocuri de lego si alte jucarii la dispozitie.

Ca si personal sunt studenti sau persoane care lucreaza part time. O trimit cu mancare de acasa,  iar centrul respectiv le da o gustare minima dupa amiaza (un juice si un fruct de exemplu)

Asta-I varianta cea mai ieftina. Daca I-as plati bona sa stea cu ea tot nu ar fi benefic deoarece s-ar plictisi si cred ca ar fi si mai scump. Fiica-mea este super incantata de asa program (cine n-ar fi?)

La centrul respective merg copii de la 6 -12 ani ca si varsta. Exista centre si pentru copii mai mici, dar nu au asa program variat si fara piscina clar.

Cand sunt zile libere in timpul anului scolar sau vacante mai scurte exista acelasi centru care asigura supravegherea copiilor.

Centrul (park district) este finantat de catre locuitorii localitatii respective (nu sunt sigura daca primesc ceva partial si de la stat desi nu cred).

Aici sunt taxe f. mari pe case (de la 3000$ in sus/an - adica impozitul pe locuinta anual).Si 3000$/an sunt considerate taxe mici. De la 5-6000$/an este ceva obisnuit fara sa ai palat ci doar o casa obusnuita cu 2-4 camera sau chiar apartament. Depinde foarte mult si de zona. Cu cat o zona este considerate mai buna cu atat mai mari sunt taxele.  Din acesti bani se platesc profesorii, politia, biblioteca, pompierii, park district.

 

Mie mi se pare super ok faptul ca s-au gandit si la parintii care lucreaza mai de dimineata sau mai tarziu si acopera 12 ore/zi. Mie mi se pare extrem de nerealist cand citesc sugestii de genul (ce asa mare filozofie sa stea bunicii, un prieten, un vecin?)

Prietenii poate lucreaza si ei, bunicii poate nu mai fac fata non stop la 1-2-3 nepoti sa ii duci/aduci din parc si de la alte activitati, sa ii supraveghezi atent  etc.

Un vecin si un prieten te pot ajuta ocazional, dar eu nu pot obliga pe nimeni sa imi duca copilul la facilitateaX (scoala, day care etc), deoarece programul meu nu se potriveste cu programul gradinitei.

Am scris atat de mult ca sa se inteleaga ca este un process complex, cu raspundere mare, care implica o buna organizare si simpla promulgare a unei legi nu va rezolva problema copiilor lasati nesupravegheati pe timpul vacantelor de vara/iarna.



#37
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 04:45

Michelle-usa ce-mi place catelul tau !!!!



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 07:46

De cind stiu eu a fost vacanta de vara asa de lunga in Romania..... de pe vremea mea

Eu aici termin pe 23 iulie. 

Da, a fost intotdeauna 15 iunie-15 septembrie.

Initial in noua  lege a invatamantului, de acum cativa ani, a fost  propunere ca scoala sa inceapa la 1 septembrie.



#39
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 07:55

Carolyne,eu am mai explicat....va rog ca voi,cei din afara sa nu mai raportati la veniturile si conditiile de unde sunteti.

Ce spui tu este in dolari,pe luna 600..adica 600 dolari,in lei cam 1800 ron care e un salariu mediu,deci cade.Asa se mai gasesc cluburi de vara ,l fel scumpe foc.La noi se intentioneaza sa ajute familiile cu venituri mai mici....

 

Un salariu minim la studii superioare,este 1200 brut,ramanand net,in mana 898 lei.Daca inmultesti cu 2

898x2=1798 venituri nete in care trebuie sa traiaca...de unde sa plateasca in privat.

 

Deci voi comparati mere cu pere.....salariul di America sau alte parti cu salariul din romania....



#40
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 08:38

Carolyne,eu am mai explicat....va rog ca voi,cei din afara sa nu mai raportati la veniturile si conditiile de unde sunteti.

Ce spui tu este in dolari,pe luna 600..adica 600 dolari,in lei cam 1800 ron care e un salariu mediu,deci cade.Asa se mai gasesc cluburi de vara ,l fel scumpe foc.La noi se intentioneaza sa ajute familiile cu venituri mai mici....

 

Un salariu minim la studii superioare,este 1200 brut,ramanand net,in mana 898 lei.Daca inmultesti cu 2

898x2=1798 venituri nete in care trebuie sa traiaca...de unde sa plateasca in privat.

 

Deci voi comparati mere cu pere.....salariul di America sau alte parti cu salariul din romania....

Iar 'tie' ti s-a explicat cam cit costa si ce implica un astfel de program.

 

Si o tara saraca cum este Romania nu poate face asta gratuit pentru familiile cu venituri mici deoarece costurile sint mari si banii astia nu exista.


Editat de ab5174, 15 iunie 2014 - 08:41 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -