Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va pare?


85 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:03

e bine si asa....creste natalitatea....ca altfel o sa devenim un popor rromizat definitiv.....mai fac si romanii cate doi trei copii.....nu numai alte natii.....

Aoleu cati de  etnie rroma beneficiaza de ajutoare de la englezi....si si de ajutoare sociale la noi in tara desi au vile si masini.....

bun ar fi ca si familiile care muncesc corect si cinstit sa aiba un sprijin....


Editat de eumada, 14 iunie 2014 - 20:07 .


#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:21

Aici concediul de maternitate e de 4 luni (unele firme mai dau 2 luni in plus); cei carora le-am spus ca in Romania e 2 ani se mira si ma intreaba cum se poate finanta un asemenea concediu...asta pt ca Elvetia nu ar putea finanta un concediu de 2 ani...

 

Daca ai un singur copil sau 2, e ok daca muncesc amandoi parintii....de la 3 in sus, atunci cand sunt mici, unul dintre parinti poate sta acasa...pt ca un salariu s-ar duce pe cresa, apoi Hort...un loc aici la cresa e cam 2000 fr...aici se poate lucra part-time...daca ai 2 copii, poti lucra 80% fara probleme, pt ca asa spune legea...

 

Dar aici oricum copiii sunt la scoala aproape toata ziua, vacanta e putina...deci poti lucra fara probleme...daca nu iti permiti cresa, poti lua un aupair, care te costa cam 1000 fr lunar...

 

Eu stiam ca o cauza a vacantei scolare lungi vara este caldura...italienii au parca tot 3 luni vacanta vara...


Editat de Marcia03, 14 iunie 2014 - 20:21 .


#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:31

Da. Caldura excesiva din ultimii 10 ani din Romania e un element important in lungimea vacantelor.

Copiii termina pe 20 iunie. Au intrat in utlima saptamana de vacanta. Deja e foarte cald si profesorii sfatuiesc sa vina doar cine vrea.

Au predat deja manualele de saptamana trecuta.

Au in clasa a/c dar nu face fata si parca-s la incubator.

 

Al doilea element important si motivul din pricina caruia s-a renunatat la inceperea anului scolar la 1 septembrie este extrasezonul din turism care vine la 1 septembrie si este foarte important pentru parintii cu venituri mai mici ce nu-si permit vacante in iulie si august.



#24
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:38

Exact Vivi,bine punctat si asta.



#25
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:47

Da. Caldura excesiva din ultimii 10 ani din Romania e un element important in lungimea vacantelor.

Copiii termina pe 20 iunie. Au intrat in utlima saptamana de vacanta. Deja e foarte cald si profesorii sfatuiesc sa vina doar cine vrea.

Au predat deja manualele de saptamana trecuta.

Au in clasa a/c dar nu face fata si parca-s la incubator.

 

Al doilea element important si motivul din pricina caruia s-a renunatat la inceperea anului scolar la 1 septembrie este extrasezonul din turism care vine la 1 septembrie si este foarte important pentru parintii cu venituri mai mici ce nu-si permit vacante in iulie si august.

De cind stiu eu a fost vacanta de vara asa de lunga in Romania..... de pe vremea mea

Eu aici termin pe 23 iulie. 



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 20:54

Si eu cred ca pur si simplu s-a preluat schema anului scolar,nu s-a modificat nimic,fara legatura cu caldurile sau lucrarile agricole(alea incep dupa 15 septembrie in general).

 

In Germania nu exista liber datrita caldurii si nu e usor sa traiesti citeva zile de caldura foarte mare cu umiditate exterm de ridicata!In scoli ,la asta ma refer!

 

Dana



#27
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:01

Marcia,am o curiozitate....ce face cu copilul de 4 luni o familie in care amandoi lucreaza?La voi,ca la noi nu are ce,deoarece nu exista crese...



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:01

Profesori au 3 luni de concediu pe an? Ca eu am o luna si o saptamina si nu mi-l pot lua tot in one go. Daca vreau mai mult de 2 saptamini o data, trebuie sa explic de ce si s-ar putea sa nu-mi aprobe daca coincide cu inchisul de luna, de exemplu.

 

Pe de alta parte, planeta e suprapopulata, deci a avea copii e optional, daca iti permiti fa-i, dar nu astepta sa tii creasca societatea. Insa stiu ca Romania e intr-o situatie mai speciala, ajutoarele sociale nu abunda, deci o asemenea masura ar fi binevenita.


Editat de Letitia1, 14 iunie 2014 - 21:03 .


#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:02

Este o idee buna, in special in cazul gradinitelor. Un copil mai mare il mai poti ocupa, lasa cu vecini, prieteni, lasa chiar singur cateva ore. Cu cei mici ce faci?
Concediul lung in timpul vacantelor de vara este insa privilegiul profesorilor, datorita specificului meseriei, mai solicitanta psihic. Cum s-ar rezolva cu personalul, cred ca exista suficienti suplinitori, si chiar studenti in anii terminali, care ar fi bucurosi sa se angajeze sa predea la cursuri de vara.
Apare bineinteles problema fondurilor suplimentare. De unde nu stiu, dar banui ca daca au propus proiectul de lege, s-au gandit si la asta.

Cum spunea Marius, in mod sigur mai informat decat mine, este fezabil. Chestiune de organizare.

Sigur si programa ar trebui sa fie alta, adaptata activitatilor pe timpul verii. Ar merge lectura, proiecte axate pe explorarea naturii, si bineinteles multe activitati in aer liber. Cu iesiri in parc, la piscina, competitii sportive. Mda, incepe sa sune cam utopic...
SI caldura in clase e o problema, e adevarat, imi amintesc cum multor elevi le venea rau in timpul bacului...

#30
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 21:06

Planeta nu e suprapopulata...nici pe deprte...ar mai sustine inca pe atat,dupa ultimele cercetari.

 

Problema e ca se inmultesc cei foarte foarte saraci....africa...unde fac copii multi tare,india...unde nici certificate de nastere nu au,in general in tarile lumii a treia ...daca as pune problema cum a pus-o Letitia,atunci as putea zice ca sunt prea multi in zonele alea.......timp in care o familie medie,intelectuala,se teme sa faca mai mult de un copil....rromii ,africanii,indienii....insa fac pe ruptele.....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -