Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va pare?


85 raspunsuri la acest subiect

#81
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 22:28

Cum adica ,da' ce fiecare sat are liceu,ma rog unde se sustine aditere de clasa a 8 a ,respectiv bacalaureat??????

 

aschiuta,nu stiu in ce oras ai crescut tu(nu ca nu te cred)dar chiar si la mamaia mea la tara,scoala avea curte ,mare si teren de sport!

 

Eu am avut si in generala si la liceu ,si sala de sport si teren de fotbal/handbal,ba la liceu aveam si bazin!Laboratoare la fel ,si in generala si la liceu de chimie/fizica/biologie/istorie/stiinte sociale,UTLM...nu stiu ce sa spun,asa mare diferenta intre zonele trii pe vremea aia...

 

Dana

 

Un oras cu 20 000 de locuitori pe vremea comunista. 

 

O fi fost liceul meu ala mai minune din lume, ala care se potriveste cu Liceul cimitir. Iar scoala la care am invatat era singura din 4 care avea sala de sport. Intre timp una a ars si a fost reconstruita - s-ar putea sa aiba acum, una a ramas fara iar alta s-a desfintat. 

 

Dar sa stii ca din alte discutii pe care le-am avut cu persoane din alte regiuni ale tarii am constatat ce diferente uriase erau intre regiuni. Am o prietena care nu ma crede ca am invatat sa scriu cu manusile pe maini, ca faceam frigul in scoala de ajungeam albastra acasa, ca se oprea curentul de nu stiu cate ori pe saptamana, ca presiunea la gaze era asa de redusa ca nu puteai sa faci o prajitura in timpul zilei (se scula bunica-mea la 4 dimineata), ca presiunea la apa era intre 11 si 5 ziua asa de redusa incat nu puteam folosi masina de spalat.. Cozile, lipsurile. Nu le-a crezut, pt ca in orasul ei nu au avut problemele astea.... 



#82
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 22:29

Eu nu doresc gratis, dar nici la preturi de gradinita particulara. Mi-as permite sa platesc pana in 300 de lei pe luna, pentru 6 ore/zi.

 

Am dimineti in care sunt asa de obosita, ca nu sunt in stare sa ma scol si sa o duc la gradinita. Si imi pare rau pentru asta, pentru ca se vede ca nu merge, se cunoaste ca nu-si consuma energia in mediul acela familiar, care ii place.



#83
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:02

Aschiutza, eu te cred (nu dau like ca ar fi de prost gust). Sa stii ca in orasele mai mari, in unele cartiere era cu mult mai frig decit in altele, lumina se taia chiar si la Universitatea din Iasi, unii profesori continuau sa scrie pe tabla cu lumina stinsa.



#84
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:06

Si eu o cred pe aschiuta,desi eu personal n-am trait nimic din ce spune ea.

 

Insa am auzit acelasi lait motiv la multe persoane,nu aveau cum sa exagereze toti.

 

Totusi cred ca si negreala vremurilor alora,e in functie de amintirile fiecaruie si cum au peceput / trait vremurile alea.Fara a fi nostalgica,nu le pot incadra la vremuri negre.

 

Dana


Editat de andacos, 15 iunie 2014 - 23:07 .


#85
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:31

Si eu am trecut prin tot de a spus aschiutza si invatam si locuiam in centrul iasului.



#86
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 23:33

Si eu am scris cu manusi in maini. Si eu am tremurat de frig in clasa. Nu aveam gaz, doar lemne, ieseam in curte, la baraca, si le aduceam de acolo. Nu intotdeauna le crapa nenea care avea grija de magazii, si atunci le crapau taticii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -