Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 35 Felicitari FlorinaIris, Didi81, llorrenna, Ramoon, Sherry!

gravidute ciresele mai sarcina

256 raspunsuri la acest subiect

#31
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 15:24

Salutare ...

Ce liniste la noi !! [soricel]

Noi dupa ce am facut o luna dormim mai bine si vad ca nici colici nu mai avem asa mult .

Cel mai bine doarme pe burtica , supravegheat bineinteles , iar noaptea mananca [alap] i doarme  [pk] ..ce viata !! [:D] sper sa il tina asa ...

Fetelor am fost astazi ca sa fac niste procurii la consulat in Milano ...un drum de 40 de minute a devenit vre-o doua ore din cauza traficului ..... [bang] ...ajunsi acolo cu copilu dupa noi ...caaaaald de te sufocai , ma gandeam ca gsesc o institutie cu are conditionat , cu scaune .

Ce sa vezi , un buncar cu o gramada de romani inauntru care stateau la rand ..cald de mureai  [:(] ....am plecat acasa fara nici o procura ....

nu imi vina sa cred ce consulat de tot kk -tul avem , suntem de rasul Europei !!!

Oare tarile mai sarace unde or avea sediul ?? [8)] aaaaaa..pai cred ca intr-un cort  [soc] ...

Si acum ca mi-am spus nervi ma duc sa mai dau cu aspratorul ca doarme Matteo ...

Mish ce mai faceti ??



#32
mariana28

mariana28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 462 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 09:43

Salutare, mamici! Felicitari pentru bebelusi, sa dea domnul sa fie sanatosi, mancaciosi si fara colici, sa creasca mari sa ne bucure vietile si sa-i bucuram si noi pe ei!

  Sunt o mamica care a scris din cand in cand la odiseea voastra , dar si la mamici de iunie crezand ca bebelina se va naste in iunie, dar ea a vrut sa se nasca pe 24 mai, o cheama Daria Ioana, e sanatoasa, e cumintica, doar ca de cateva zile ne luptam cu colicile.Sper sa nu fie mai rau ca acum.

 Incerc sa atasez si o poza cu minunile mele.

Sanatate multa tuturor si sa auzim de bine!

Miniaturi atasate

  • Resized-AXHT2.jpg


#33
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 10:06

Felicitari Mariana!!!

[artif] [artif] [artif] [artif] [artif]

 

Chiar ca e liniste aici! Bebeii ne ocupa tot timpul  [:-)))] . Ne luptam cu colicii dar parca de 2 zile e mai bine. Eu ii fac acum un plic de la alinan baby drink si un plic de la baby calm fares si pun intr-o sticluta 50ml din fiecare. Il folosesc 24 de ore si ii dau la fiecare masa cate 20-25 de inghitituri. Am inceput cu bonisan dar acum dam espumisan de 3 x pe zi si ne maraim la caca dar nu mai ne urcam pe pereti. Cand mai are momente ii pun o soseta cu sare la cuptorul cu microunde, o incalzim si punem pe burtica in timp ce il tin pe partea stanga si se linisteste.

La noi a aparut acneea bebelusului destul de agresiv. Asteptam sa ii treaca. Am inteles ca poate tine pana la 3-6 luni..

 

Noi de la prima zi acasa nu am mai papat lp. Mai am momente in care cred ca nu am cu ce sa il hranesc la noapte daca mananca asa des dar adoarme si pana acum am reusit sa imi refac rezerva in timp util. Observ ca scade tare daca intarziu cu cateva ore sa mananc o masa. Acum incerc sa mananc la timp si sa beau multa apa.



#34
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 12:28

Felicitari Mariana .Sa fiti sanatosi cu toti !!

Noi astazi am fost la pediatru , ma felicitat dr pt laptele bun  [:)] ...trebuie sa imi fac marca inregistrata de vaca ce sunt  [:-)))] ...

Al meu creste ca fat frumos din povesti  [pk] ..

Adri si noi am avut acnee amandoi dar ne-a trecut ...colicile vad ca ne-au mai lasat ..dar pe 26 vine maica-mea si i-am spus ce sa imi cumpere din Ro ...

La noi este foarte cald ,dar am inteles ca o sa vina ploile .....si sper sa scapam 

pupici la mamici ....



#35
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:22

Felitari Mariana! Si eu l-am nascut pe bebe tot pe 24 mai.
Adriana dar de ce combini asa ceaiurile alea? E vreo formula ca? Am si eu alinan baby sima gandesc sa incep sa-i dau k tare rau e cand face kk, jale mare...desi mie dr de fam a zis sa nu-i dau decat dupa 6 sapt k atunci incep colicii...
Eu am inceput sa iau si ceva pastile pt lactatie k nu fac fata...bebe papa destul de des cam la o ora juma si nu apucc sa fac plinul si de ceaiuri mi s-a acrit...

#36
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 12:21

Felicitari Mariana!!  [flo2]

 

Ramoon, si eu iau tot soiul de chestii pt lactatie, ceaiuri in fiecare zi, capsule Galafor Forte, capsule More Milk (cica sunt f eficiente, am inceput sa iau de ieri), spirulina... toate astea recomandate de o doctorita naturista. Si cu toate astea mai primeste si lp de 2-3 ori pe zi (seara si noaptea mai precis).



#37
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 12:41

Didi euma oftic fiindca la fimea amavut lapte decongelamk nu prea era mancacioasa si la asta mic nu ajunge....
Eu am obs de cateva zile k in sanu dr nu mi am laptedecat vreo 20 ml si se s vede k e mai mic decat stg, oare de ce? K eu l-ampus mereu la ambii...

#38
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:28

Ramoon i-am dat ceai alinan la inceput dar are ceva dulce in el si cel de la fares e doar ceaiul. Cel de la fares nu il vrea singur ca nu e dulce asa ca am facut combinatia ca au aceleasi plante si pentru pret e mai bine. Il ajuta sa faca parturile si caca. Si eu am crezut ca incep colicii mai tarziu dar saracu asa se chinuia asa ca i-am dat mai repede.

Nu am vrut sa ii dau nimic dar nu pot sa il vad ca sufera asa. Daca ii dau cateva inghitituri la fiecare masa nu mi se pare ca o inlocuiesc. Marti avem control, sunt curioasa cat a crescut.

Azi are o luna si de vreo saptamana are peste 5 kg deci e bine cu lapticul meu.



#39
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 15:36

Buna fetelor!!!

 

Alina, este ultimul capitol aici la odisee, trebuie sa ne mutam la mamici. Cred ca urmatorul capitol va fi in  'Bebelusul - primele 365 zile din viata unei comori'.

 

Didi, eu iau de la inceput de toate si tot ii dau lp. Acum imi e si frica sa renunt la ceva ca poate se duce si putinul meu lapte. Si capsulele alea sunt si destul de scumpe!!!



#40
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 16:49

Didi euma oftic fiindca la fimea amavut lapte decongelamk nu prea era mancacioasa si la asta mic nu ajunge....
Eu am obs de cateva zile k in sanu dr nu mi am laptedecat vreo 20 ml si se s vede k e mai mic decat stg, oare de ce? K eu l-ampus mereu la ambii...

Si la mine dreptul e mai mic si produce mai putin, initial erau la fel, dar la cateva zile de la nastere dreptul s-a micosrat f mult, e chiar foarte vizibil mai mic  [alcool]





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -