Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 35 Felicitari FlorinaIris, Didi81, llorrenna, Ramoon, Sherry!

gravidute ciresele mai sarcina

256 raspunsuri la acest subiect

#51
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 10:49

Dragi mamici, surpriza surpriza! Avem un concurs special pentru voi :))

http://comunitate.de...tate-la-concurs



#52
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 17:10

Pe de alta parte, pediatra (nu ma-ncred in ce a zis ea, caci nu sunt multumita de ea, a zis ca e normal si daca face 1 data la 2 zile chiar si 1data la o saptamana.
 

messi, asa am citit si eu intr-o carte, dar eu una nu as sta linistita  vazand ca trec mai multe zile si nu face...



#53
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 17:18

Dragi mamicute, nu ratati concursul! Este special pentru voi!!! Anuntati si celelalte mamici din grup si va asteptam cu poze! Detalii aici [dc]



#54
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 15:20

Asteptam mamicile sa puna poze cu minunile lor pe grup. Sa ne vizionati si sa ne dati likeuri! [:-)))]



#55
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 28 iunie 2014 - 12:43

Salut fetele!ce mai faceti cum sunteti? Hai mai scrieti cum va descurcati cu bebeii k poate mai invatam si noi de la voi unaalta...
Eu ma cam chinui cu alptatul ca bebe adoarme la san si cand il pun jos se trezeste si maraie...mi-e frica ca pierd si ramasita de lapte pe care o mai am, k nu goleste calumea. Ma gandeam si sa-l las pana flamnzeste ca sa traga calumea dar nu rezista face scandal tare si dupa 5 min adoarme.
Voi cum faceti?

#56
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 28 iunie 2014 - 14:11

Fetelor [am]  , nu am mai intrat pe forum de nu mai tin minte si nu am avut timp deloc sa citesc din urma dar sper sa recuperez.

 

Sunt franta de oboseala [soricel] , cu cearcanele pana la genunchi , dar e frumos!!

Noi suntem bine, am facut vaccinul de 2 luni, copii nu prea mai sunt asa in apele lor dupa vaccinare dar era de asteptat...cam indispusi, cu mai putina pofta de mancare.

Noi , ne-am mai linistit un pic cu colicii dar nu de tot.

Baietii cantaresc 4200g si 4600g si sunt niste mancaciosi in general. Masa este mixta clar, apai cererea depaseste cu mult oferta. Laptele meu il scot la pompa , am incercat sa-i pun pe amandoi simultan la san dar este o utopie pt mine. Referitor la mese, eu alaptez la cerere...fetelor, cerea la mine este la 3 ore...am crezut ca noaptea mai scap...dar nimic, ai mei sunt ceasuri elvetiene. Cand o sa mai dorm eu o noapte intreaga, nu stiu....

Copii au crescut si dezvoltat foarte bine. Singur lucru care a streseaza este ca cel mare are hernie ombilicala si cred ca ajungem la cutit la 6 luni. Acum buricul este bandajat cu banut dar nu vad ca se inbunatateste situatia.Sunt foarte diferiti ca asemanarea dar identici la comportament, gesturi, mimica etc.

Botezul il facem in august pe 16, dar nu am gasit restaurant, nimic nu-mi place...deci tb sa ma apuc de organizare.

Sper ca si voi sunteti bine, vapupaaaam!!!

 PS: Nu continuam odiseea si post nastere...ne mai impartasim experienta????



#57
amargar

amargar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 28 iunie 2014 - 19:06

Ramoon nici eu nu am lapte cine stie ce. Folosesc pompa sa l mulg , am cam 15-20 ml dupa 40 min la pompa electrica si completez cu formula. La mine nu se prinde la san din cauza sfarcurilor in interior . La spital am vazut cand adoarme la san sufli un pic peste fetisoara si incepe iar sa traga, sau misti mana pe piciorus

#58
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 15:40

Buna fetelor,

Ce bine ca mai scrieti din cand in cand  [:)]

Ramoon, nu stiu ce sfat sa iti dau legat de atipitul la san fara sa manance suficient, si la noi se mai intampla din cand in cand; uneori functioneaza gadilatul in talpite, alte ori nu.

 

Eu stau inca binisor cu laptele, ziua e exclusiv la san, seara mai primeste uneori o completare cand se intampla sa stea cate 2 ore la san fara sa se sature (dar asta e doar in unele zile), si mai primeste o completare noaptea.

A luat bine in greutate, are deja 4.800 la 6 saptamani (s-a nascut cu 3.500 si scazuse la 3.350).

A de regula mananca noaptea la 3-4 ore, iar ziua are de cele mai multe ori o repriza de somn la pranz de 4 ore, in rest mici reprize de maxim 1 ora.

Cu somnul stau mai prost, ca daca ma trezesc noaptea adorm cu greu la loc, iar ziua nu ma potrivesc mereu cu programul lui de somn si nu apuc in fiecare zi sa dorm la pranz, asa ca insumez vre-o 5-6 ore de somn de obicei.

 

Stiu ca e foarte controversat subiectul cu vaccinurile, pediatra noastra e anti-vaccinare. Voi ce parere aveti despre acest subiect?



#59
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 17:31

Buna fetelor!
Cam liniste pe la noi pe forum. O sa fac capitol nou la bebelusi, poate sa avem mai mult chef de scris acolo.
Noi suntem bine, Kro doarme toata noaptea si daca o las pana pe la 12 e molesita, apoi incepe joaca. Dar incerc sa merg dimineata cu ea in parc si se mai trezeste pe acolo.
Cu lapticul sunt mai bine, ii dau maxim 180ml de lp pe zi, si asta seara. Ea mananca mult peste zi daca doarme toata noaptea si productia nu face fata. Incerc sa ma trezesc eu noaptea sa ma mulg ca sa mai scad din lp. Oricum, fata de cat lp ii dadeam la inceput acum sunt super multumita.

#60
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 21:17

Hello, fete dragi!

Ce concurs dragut avem. Trebuie sa pun si eu poza si sa le vad pe ale voastre. Deocamdata doar va scriu, ca apoi iar nu reusesc si raman cu cititul. Pacat ca nu am mult de cutit.

Noi suntem bine, am avut si noi ceva aventuri dar acum suntem intr- o perioada de liniste. Fetele care inca va luptati cu , crescutul productiei de lapte sa stiti ca se poate suferi si de prea mult. La mine nu stiu daca e prea mult , probabil ca da, problema e ca sanul sa laptele prea tare si prea repede. Daca micuta scapa sanul din gura sar cateva jeturi de lapte la jumate de metru distanta. Asa ca Maruta draguta s- a gandit ca nu prea mai are chef sa suga, uneori doar dupa amiaza, uneori toata ziua, sugea doar cu urlete sau in somn. Cum vedea ca ridic tricoul incepea sa urle. Asta in timpul puseului de 6 saptamani. Am reusit sa scad productia de lapte, vreo cateva zile am muls intai un picinainte sa o pun la san si apoi s- a reindragostit copilu de san.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -