Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iubitor de maidanezi - baza legala

caini comunitari maidanezi problema

20 raspunsuri la acest subiect

#11
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 aprilie 2014 - 14:31

Nu stiu sa aiba niciun act. Cainii nu sunt crotaliati si nu sunt nici singurii pe care ii avea/are in curte. Ieri, unul din parinti a sarit din ghena la noi, hamaind. Mai nou, puii dorm in usa blocului. La 6 dimineata, cateaua latra de nebuna sub geamuri. In fatza scarilor era o movilita de rahat, nu mai pot lasa copilul sa se joace.



#12
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 08:45

Selene am vorbit cu Dana Caraion de la Pro Civilizatie Fara Maidanezi in legatura cu situatia descrisa de tine.

Concluzia ar fi ca poti scrie la: Primarie, Politia Locala si Politia Animalelor (este o structura in cadrul Directiei Judetene a ANSVSA)

Iata un draft de scrisoare:


CATRE:...Politia Locala Braila / Primaria Braila / Politia Animalelor Braila

Buna ziua,

Subsemnata ..........cu domiciliul..... , in numele vecinilor si locatarilor blocurilor de la aceasta adresa, va aduc la cunostinta situatia pe care trebuie sa o suportam urmare a convietuirii fortate cu haite de caini in spatiul din imediata vecinatate a caldirilor in care locuim.
Blocul unde locuim este incadrat de doua strazi. Pe una dintre aceste strazi locuieste o persoana de sex masculin despre care se spune ca ar gazdui, in curtea sa, in jur de 20 de caini. Problema este ca in partea din spate a curtii sale se afla un zid care e chiar in vecinattatea pubelei noastre si, implicit, in fata blocului. Prin crearea unei sparturi in acesta (chiar de "proprietarul cainilor" realizata) animalele au acces la zona de gunoi si vin adesea pentru a se poata hrani din ghena. De cate ori sotul meu sau vecinii au acoperit spartura, de atatea ori acest domn a refacut-o.

In iarna anului 2012, venind de la cumparaturi si fiind intuneric, unul din caini ne-a atacat din spate, sarind la plasa cu cumparaturi. Am sesizat si atunci Politia insa nu s-a rezolvat nimic. In momentul de fatza, una din catzele a fatat cel putin 3 pui, care schelalaie noapte de noapte, perturband linistea publica.
Nu este admisibil sa nu ne putem odihni in propriile case. Cainii intra si ies zilnic prin acea spartura, dorm in dreptul ei si latra extrem de deranjant
Mai mult, in zona mai vin si alti caini cu care se incaiera si se pun pe latrat in grup facand un vacarm inadmisibil.

Avand in vedere starea de fapt de mai sus, va rugam ca in baza L 544/2001 sa ne transmiteti in scris in ce mod au fost luate masurile legale in urmatoarele directii:

  • investigarea statutului cainilor: in cazul in care sustine ca sunt cainii adoptati: verificarea inscrierii animalelor in Registrul cainilor cu stapan si verificarea carnetelor de sanatate ale animalelor conform ordinului 1/2014 ANSVSA;
  • aplicarea amenzilor privind lasarea animalelor fara lesa pe spatiul public conform legii 258/2013; aplicarea amenzilor privind lasarea animalor periculoase pentru oameni sau bunuri conform legii 61/1991;
  • aplicarea amenzilor privind relele tratamente la care sunt supusi cainii care mananca ambalaje si resturi menajere din ghena de gunoi conform legii 9/2008;
  • in cazul in care se dovedeste ca sunt caini maidanezi: solicitarea ridicarii acestora conform legii 258/2013; supravegherea operatiunii de capturare a cainilor in vederea evitarii intrarii lor prin spartura in cazul in care s-ar refugia;
  • aplicarea amenzilor privind imprejmuirea deficitara a proprietatii.

 

Va multumim si asteptam raspuns la aceasta scrisoarea si solutionarea problemei

..., in numele locatarilor blocului .... str...

. .....................


Editat de alinuk, 25 aprilie 2014 - 09:13 .


#13
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 10:24

Multumesc, alinuk, ieri am aflat si eu datele de contact ale organismului care se poate ocupa de problema. Pot depune sesizarea fie personal, fie prin mail.

 

Intre timp, cainii s-au dublat, ca numar, cateaua a "cooptat" inca o catea de la blocul vecin, plus alti doi masculi. Deci sunt patru adulti si trei pui in zona, in momentul de fatza, posibil si altii, daca isi maresc arealul. Ceea ce cred ca au si facut, pentru ca nu mai latra de nebuni in fatza blocului, dar circula in/din spartura.

 

Pe ceilalti locatari si pe administrator nu am observat sa ii deranjeze cu ceva.


Editat de Selene_Bunny, 25 aprilie 2014 - 10:25 .


#14
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 10:26

Ai descris perfect situatia, desi nu ai fost aici. Complimente!

 

(chiar s-au incaierat si au facut un vacarm inadmisibil).



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 12:09

ar trebui sa adaugi in adresa faptul ca acesti caini reprezinta si un focar de infectie, prin excrementele pline de paraziti pe care le lasa peste tot si imprastierea gunoiului din pubele.

de asemenea, invocati tulburarea linistii publice, prin faptul ca acest om adaposteste atatia caini, nu va puteti odihni noptile, nu va puteti lasa copiii sa se joace in siguranta.

poate o referire la cazul lui Ionut ar misca un pic lucrurile din partea autoritatilor ?

si de ce nu, in ultima instanta, ati putea apela si la mass-media locala, sa faca un reportaj, sa scrie un articol, ceva.



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 12:19

de aici vad ca serviciul de ecarisaj este in subordinea primariei

http://www.primariab...ire Locala.aspx

 

tot aici este afisata hotararea 425, ofera detalii si informatii concrete despre cine, ce si cum ar trebui sa se ocupe de problema cainilor fara stapan



#17
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 aprilie 2014 - 14:01

Acum am vazut ca ce ai postat tu, Corina, coincide cu ce am aflat eu prin DSV, acolo am telefonat, initial.


Editat de Selene_Bunny, 25 aprilie 2014 - 14:02 .


#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 14:16

eu repet, daca ii vor fi luati cainii, va aduce altii.

de amenzi precis nu are bani.

Singura solutie este sa se discute civilizat cu el si sa i se explice in fctie de cum e omul de ce e deranjant ce face. Eventual sa se ia legatura cu familia si sa spuneti ce demersuri vreti sa faceti, poate rezoneaza ei.



#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 14:26

Am fost in tara o saptamana. La tara, spre bucuria copiilor, care au avut si au vazut pui de animale la discretie. Am avut parte si de multa amaraciune si tristete, atatia catelusi am vazut pe marginea drumului in camp, n-aveti idee!! Chiar am oprit la un moment dat intr-o parcare din afara orasului, ca sa verifice sotul ceva pe sub capota, iar de dupa o borna kilometrica au iesit 3 catelusi negri ca taciunele, nu cred sa fi avut mai mult de 2-3 saptamani...Si era un frig, si ei asa se mai ingramadeau unul in altul sa se incalzeasca, ti se rupea inima uitandu-te la ei. De paste, unde sa te duci, cui sa ii dai, ca nimeni nu-i vrea, iar noi nu i-am fi putut lua cu noi, desi copiii au mieunat si au tot cerut cateii...  Nu stiu ce s-a ales de ei, oricum nici una din perspectivele lor nu e fericita.

 In paralel, am vizitat ceva prieteni de la sat, care aveau o turma de pisici pe langa casa, cu pisoi de o saptamana... Gazda a spus ca tine unul si pe restul ii 'tzipa' pe camp. Cu asa o seninatate, de parca spunea ca se duce sa cumpere paine! Ce sa ii spui sa sterilizeze matza?? ... :(

 E trist, cred ca se poate lucra la radacina problemei si anume la sensibilizarea populatiei din urban si rural, doar umblandu-le acolo unde-i doare, si anume la buzunar. Amenzi usturatoare, nu asa... Ca oamenii sunt invatabili si daca nu invata cu vorba buna, atunci se poate si altfel. Doar sa se vrea, ca individual nu poti rezolva nimic, te lupti cu morile de vant.

 

 Nu sunt o iubitoare de animale, adica nu am pets si nu ma vad in stare sa tin unul, dar nici asa, sa bagi capul in nisip ca strutul!



#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 14:35

Readuc in atentie subiectul, pentru ca:

 

- am reusit, la inceput de august, sa depunem reclamatia, atat la DSV, cat si la Directia de Gospodarire Oraseneasca a Primariei. Am asteptat atat pentru ca ni s-a sugerat ca s-ar putea ocupa presedintele de asociatie de asta, depunand reclamatia in numele asociatiei. Acest lucru nu s-a intamplat, asa ca am actionat pe cont propriu, cu semnaturile catorva dintre vecini, mentionand ca semnam in numele asociatiei. Mai multa lume ne-a avertizat ca omul e nebun si sa avem grija.

- am primit raspuns doar de la DSV. Mi se pare aberant ce scrie acolo - omul ala a recunoscut ca are 5 caini ai lui - nu a spus si care sunt, din cei identificati de noi, DSV-ul a constatat ca sunt bine ingrijiti si i-a pus in vedere sa ii inregistreze cu carnet de sanatate si vaccinuri pana in februarie 2015, pana atunci nemaiavand voie sa ii lase la gunoiul/in apropierea blocului. Individul a declarat ca locatarii blocului sparg zidul, nu el!!!

 

In momentul de fata, situatia este exact asa cum era ante-reclamatie. Una dintre catele are 7 catelusi noi, care stau la gunoi si se ascund in acea spartura. Ocazional, catelusii vin in fata blocului, sub geamuri, si tot ocazional, cateaua aduna alti caini si fac aceeasi harmalaie, mai ales noaptea.

 

Nimanui de aici nu ii pasa. Am aflat, asa, ca zvon, ca presedintele de asociatie a fost vexat de gestul nostru, vezi Doamne am trecut peste autoritatea lui si am actionat singuri. De cateva zile, fata uneia dintre vecinele care au semnat atunci petitia hraneste acei catelusi de la gunoi.

 

E un mare rahat, de care mi-e scarba.

 

Mai pot face ceva?


Editat de Selene_Bunny, 18 noiembrie 2014 - 14:41 .




Etichetat si cu caini, comunitari, maidanezi, problema

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -