Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frica de caini - ce e de facut

caini

12 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 13 februarie 2023 - 11:39

Off topic,

vefetth, eu n am inteles ce ai vrut sa postezi? ca e citat dintr un mesaj de mai sus si l-ai lasat asa, suspendat.



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 08 martie 2023 - 18:36

Nu frica de caini e problema, ci prezenta lor pe strazi si inmultirea necontrolata.

 

Câinii vagabonzi (si nu numai) au devenit, din pacate, un pericol public in Romania si este serios. Turismul va fi afectat, daca nu este deja, este o rusine nationala, ce mai.

 

Spun asta din perspectiva cuiva care a avut grija de un caine "vagabond", il hraneam si adaposteam cand era frig sau era bonav...sau batut. Era un caine superb si loial, agresiv cu necunoscutii. Nu faceam bine. Si a cuiva al carei copil a fost muscat de un caine comunitar, ingrijit de o vecina intr-o cusca sub balcon si hranit si de taica-miu. Nici taica-miu nici vecina nu faceau bine (desi cainele era sterilizat si avea eticheta aia in ureche de comunitar).

 

Cainii trebuie sa fie in case sau in curti inchise, nu pe strazi, nu sub balcoane, etc.

 

Prioritatea ar fi sa fie stransi de pe strazi si ulite,parcuri, terenuri virane si sterilizati, apoi tinuti o durata fixa, pana ii revendica cineva (asa-zisii stapani care ii lasa liberi) sau sunt adoptati. Apoi, din pacate, eutanasiati prin proceduri nedureroase. Nu este vina lor, biete suflete chinuite, dar altfel este imposibil sa fie stransi de pe strazi si tinuti altii.

Daca vrem ca strazile si terenurile limitrofe oraselor, satelor, sa fie securitare, turistii sa nu se teama sa umble pe strazi in Romania.

Daca sunt si adaposturi private, fara eutanasie, foarte bine.

 

Stiu ca toate astea cer organizare, logistica, infrastructura, angajarea si instruirea a numerosi oameni (propun sa fie angajati casierii disponibilizati...), ca orice lucru care ar putea merge bine, trebuie vointa politica si legislativa si aplicarea legii!

 

Pana atunci, ne aparam cum putem. Cred ca-mi cumpar si eu un aparat din ala, ca venim acusi in tara.



#13
MaryJane999

MaryJane999
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 martie 2024 - 22:05

Vă mulțumesc foarte mult pentru sfatul dumneavoastră. Nu știam că există un astfel de dispozitiv





Etichetat si cu caini

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -