Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

S-a schimbat ceva cu cainii in Bucuresti?

maidanezi

154 raspunsuri la acest subiect

#21
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 11:16

viviana, eu am inteles ce ai vrut sa spui si, partial, iti dau dreptate. Este adevarat ca multi, foarte multi romani sunt lasi - inclin sa cred ca si eu, in anumite situatii. Insa, in altele, nu, si am semnalat de cateva ori, atat Politiei, cat si Primariei din Braila, situatiile care ma deranjau.

 

Am fost atinsa usor cu coltii de un pui de caine acum vreo doua luni, de siguranta, am facut antirabicul. Am de gand sa sesizez din nou Primaria in legatura cu haitele despre care am mentionat mai sus.

 

Am zambit asa, a speranta, cand am citit acea stire in ziarul local si am primit fluturasul - niste copii ii imparteau. Insa... nimic.

 

redactor, situatia nu este OK in cel putin 3 orase din sudul tarii: Braila, Galati, Constanta. Pot pune oricand poze din orasul meu.



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 12:04


Ce s-a schimbat totusi in Bucuresti - in ceea ce ii priveste pe maidanezi ? Mai sunt caini pe strada?

pai ce sa se schimbe, daca mentalitatile nu se schimba? Daca populatia pe de o parte ascunde ciinii cind hingherii vin sa-i colecteze, iar pe de alta parte nu si-i asuma cu sensul de a-i lua acasa, steriliza s.a.m.d.

 

Uite un subiect deschis de Viviana pe 18 octombrie, cind protestele pt Ionut nu se sfirsisera inca, in care prezinta situatia de la ea de la bloc.

 

"La mine la bloc s-a pripasit asta-vara o catelusa.
La un moment dat au chemat sa o ia, dar pentru ca este vesela, prietenoasa, foarte blanda si jucausa nu s-a indurat nimeni.

Acu' a facut 6 pui. Doi au fost deja adoptati si au mai ramas 4. Abia de o saptamana au iesit din culcus. Sunt grasuti, frumosi si simpatici.

Vecinii mei ar vorbi la o fundatie, insa nu au incredere ca ele isi vor face treaba.

Deci sunteti interesati?
Sau poate cunoasteti vreo fundatie serioasa?
"

 

 

Asta e mentalitatea multora, au impresia ca fac un bine, cind defapt creaza o multitudine de probleme. Se cara apa cu ciurul, unii fac, altii desfac.

Asta e subiectul btw:

 

http://comunitate.de...ui-de-maidanez/



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 12:17

Nu s-a schimbat nimic si nici n-o sa se schimbe.

Nu pentru ca exista mentalitati, nu pentru ca nu avem legi, nu pentru ca unii adopta 100 de caini, nu pentru ca asociatiile de profil papa linistite banii nostri pe degeaba.

Ci pentru ca pe cei ce decid, au puterea efectiva, ii doare in cur de oameni. Pe vremuri se zice ca, din elicopter, Elena Ceausescu crapa de dispret cand vedea cozile la alimente...siruri umane fara sfarsit. Ii numea viermi.

Asta suntem si acum in ochii primarilor, parlamentarilor, guvernantilor. Niste nimeni. Ca e vorba de caini, de conditii de locuit, de siguranta si curatenia pe strada, de absolut orice amanunt. In fond un om omorat la cativa ani de caini nici nu-i asa grav fata de mortii din accidente, poluare, reglari de conturi mafiote, foame si frig, nepasare si dispret, neputiinta, care-s cu sutele. Fata de altele, cainii sunt cei mai inofensivi, sa fim drepti. Si dau si din coada...



#24
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 12:32

Primaria trebuie data in judecata , persoanele care au adoptat pe hartie trebuiesc date in judecata. Exista lege, nu se respecta. Numeni nu ne baga in seama !  Dati in judecata, cerute sume uriase drept despagubire, facut mare tam-tam in massmedia !



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:21

Viviana ,imi pare rau dar exact asa s eintelege!

Daca n-ai protestat, ciocu' mic - cam asa, nu?

Mirela,pe toata lumea a marcat drama lui Ionut,asta nu inseamna ca maidanezii ar trebui sa dispara DOAR din Bucuresti!

 

Nu e vorba de a te scuza(de unde pina unde!!!)e vorba de felul cum se pune problema."Legea lui Ionut"se aplica ( [:-@] [:-@] [:-@] )la nivelul tarii si nu doar in Bucuresti!

 

Stau asa si ma intreb(de departe e adevarat,'or spune unii)insa daca exista lege...de ce nu se aplica,de ce nu se respecta?

 

Dana



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:25

"Reprezentantii Primariei Capitalei spun ca au capturat 7 maidanezi de la locul incidentului, din care doi fusesera adoptati de Asociatia Cutu-Cutu si unul - adoptat de o persoana fizica - Raluca Pahomi. Potrivit Primariei aceasta a adoptat 110 caini in ultimii 3 ani."

 

http://www.hotnews.r...urata-caini.htm

 

Oare ce a facut doamna cu 110 caini?

Ii mai are?

A controlat-o cineva?

 

 

Mie asta imi arata ,ca de fapt nu exista o situatzie clara,precisa,a animalelor aflate in ...proprietate cuiva(nu stiu daca exprimarea este tocmai corecta,altceva nu-mi vine acum in cap).

 

Daca ar exista ,nu s.-ar intimpla situatii d egenul asta.Cine adopta un animal,trebuie sa-i asigure si conditiile necesare.

 

Asa doar pe hirtie...da,pot exista si mii d eciini adoptai d eo persoana,insa cine se ocupa de asa ceva...trebuie sa si controleze situatia.

 

Ramin la ce am spus de atitea ori la subiectele cu ciinii...fara un recensamint al animalelor cu stapin...nu cred ca se rezolva situatia.Recensamint si sterilizare obligatorie,indiferent de dorinta stapinului.

 

Dana



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:30

Pur si simplu nu le pasa. Atat timp cat cineva ii ia din adaposturi si scapa de ei nu ii mai intereseaza ce se intampla dupa aceea.

 

Atata timp cat s-au pus bine cu autoritatile strangandu-i, si au mai primit si bani, s-au pus bine si cu cei iubitori de animale, dorm linistiti. Au impuscat doi iepuri dintr-o lovitura.



#28
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:39

S-a incheiat ancheta. Urmeaza judecata. http://www.enational...ta-386433.html/

 

 

este evident ca in acel sector 2 al Bucurestiului ceva nu functioneaza deloc, din moment ce exista o alta victima muscata de caini. Azi vom afla daca lor li se datoreaza si moartea acesteia.

 

Lucrurile se vor schimba, eu imi pastrez o doza de optimism. Nu, nu se vor schimba cu viteza pe care ne-am dori-o, poate ca  nici nu e bine asa, caci totusi trebuie sa fim umani in felul in care situatia acestor caini (situatie care ni se datoreaza noua, oamenilor, din vina noastra au scapat lucrurile de sub control! ) este gestionata....si tocmai pt ca lucrurile au scapat de sub control in asemenea hal, se cere timp... insa mereu apar stiri despre aceata problema, iar acest lucru inseamna ca legea incepe sa isi produca efectele. Acum  NU este bine, inca.Dar eu cred ca va fi si bine in cele din urma.


Editat de lucialu, 21 martie 2014 - 15:24 .


#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:52

Eu cred ca e doar o coincidenta sectorul.

Abia cu ocazia acestui al doilea incindent am realizat si eu si sotul meu ca a disparut din fata blocului haita de dulai care il cam terorizau pe el. Eu ma suiam in masina si n-aveam treaba dar el traversa parcarea pe jos si era cam speriat, mai ales cand avea si copiii cu el. Avem o dementa de vecina care ii hranea cu parizer zilnic. In sectorul 2 stam si noi, la distante relativ egale si de obor si de parcul unde a murit Ionut.



#30
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 15:29

Androix, e bine ce spui tu. Da' si coincidentele  astea iti cam dau fiori. Si pen'ca s- au produs  la scurt timp intre ele.

Cica nu isi pot da seama medicii dc moartea femei a fost datorata cainilor au ba. Banuiesc ca mai fac niscaiva investigatii ca sa se lamureasca. Sau ar trebui. Insa se stie cu certitudine ca era in viata ac a fost muscata de cainii respectivi. 

 

Iaca de ce era buna o taxa pt adoptiile de la nr 2 in sus, pt doritori. I- ar mai fi dat mana persoanei cu peste o suta de adoptii de patrupede la activ sa o faca?


Editat de lucialu, 21 martie 2014 - 15:31 .




Etichetat si cu maidanezi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -