Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

S-a schimbat ceva cu cainii in Bucuresti?

maidanezi

154 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 17:17

Am vazut ca actiunile referitoare la Campania impotriva maidanezilor s-au stins ... cu o tacere amara. Azi , insa cand am deschis ziarul, aceste stiri mi-au zgariat privirea si sufletul ... [zirea]

O femeie a fost găsită moartă într-un parc situat în apropiere de Primăria Sectorului 2. Aceasta era desfigurată în urma muşcăturilor de câini

si apoi asta, mai veche cu 2 luni ...care te lasa fara cuvinte -

Tatăl lui Ionuţ Anghel, copilul sfâşiat de câini în luna septembrie, a fost atacat de maidanezi la mormântului fiului său

Ce s-a schimbat totusi in Bucuresti - in ceea ce ii priveste pe maidanezi ? Mai sunt caini pe strada?

#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 19:27

?
Nimic?

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 19:41

De ce doar in Bucuresti, cand problema este nationala, mai grava in unele orase decat in altele? Restul tarii nu conteaza?

 

La mine consider ca este tot atat de grava ca in Bucuresti.

 

Pot spune ca am citit in presa locala ca se vor lua masuri, ca un numar de medici veterinari s-au implicat in actiunea de strangere a cainilor de pe strazi. Si ca am primit un fluturas in acest sens, despre aceasta actiune.

 

Dar la fel pot spune ca nu observ NICIO imbunatatire. Sunt caini peste tot, in jurul blocului am o haita din care fac parte doua catele, ambele cu pui acum. In micul petec de pamant din fata blocului gasesc constant movilite de rahat de caine, pe care le culeg si le duc la gunoi. Cand s-a topit zapada, a fost jale. 

 

La blocul vecin este o alta haita.

 

In fata gradinitei fetitei mele este o alta haita.

 

In piata, la 5 minute de mers pe jos, este o alta haita.

 

Din toate aceste haite, unii caini sunt crotaliati, altii nu.



#4
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 19:54

Atit de trist!!! Si mai trist este cind vad articole in presa straina (fie online, fie scrisa sau TV) despre... mvai cum ar fi vinati ciinii in Ro. Efectiv mi se face rau cind citesc....   [:(]   [:(]



#5
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 20:10

nu stiu in Bucuresti, dar in Ilfov s-a schimbat situatia in sensul ca au aparut haite intregi (asa cum ma asteptam). probabil ca iubitorii de caini n-au sufletul atat de larg incat chiar sa-i adopte: ii iau din centre si ii 'elibereaza' pe unde nimeresc (sau pe unde nu prea calca hingherii)



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 20:11

Acesti caini, de la mine, sunt responsabili de uciderea a mai multor pisici, pui, in special, dar si adulte.

 

Am vazut caini alungati de oameni, dar NU cu obiecte contondente, pumni, picioare. Am vazut si animale calcate de masina, lasate sa putrezeasca pe strada sau pe spatiile verzi.

 

Pe hingheri nu i-am vazut niciodata.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 20:28

Eu nici nu ma asteptam sa se schimbe ceva.

 

Daca ar fi muscat vreun parlamentar, primar, ceva ia sa vedeti ce repede s-ar misca.



#8
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 00:02

Pe la noi (Bucuresti) au trecut hingherii acum vreo trei luni, au luat toti cainii de pe stradute, au scapat doar cativa, unul-doi. Este mult mai bine, dar ce folos... cum ies din zona mea, cum ma lovesc de aceeasi problema. Parcurile sunt din nou pline de caini.

Nu se poate sa moara copii din cauza cainilor, nu se poate... Si totusi asta e cruda realitate.

N-o sa uit niciodata ziua de 2 septembrie 2013. Au trecut deja 6 luni, aproape 7. Cine a fost tras la raspundere?

Cine il poate aduce inapoi pe baietel?... Mi se strange inima de cat ori trec prin fata Parcului Tei. Ce-o fi in sufletul parintilor?...



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 08:39

Intr-adevar, acea stire despre cum a fost atacat de caini tatal lui IOnut  -la mormanul lui Ionut ... e parca scoasa dintr-un film de groaza....

 

Nu imi iese din minte ... [:(]



#10
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 09:13

Si la noi sunt caini multi, cred ca au fost dintotdeauna. Disparusera la un moment dat, dupa tragedia de anul trecut, insa acum au aparut din nou. Si, mai nou, vad haite intregi pe campurile din afara orasului. Ceea ce ma face sa cred ca sunt adusi cu masini si lasati liberi apoi. Mie imi e ingrozitor de frica de caini. Dimineata tare si spre seara, cand sunt strazile mai pustii, atunci au mai mult curaj...





Etichetat si cu maidanezi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -