Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (7)


204 raspunsuri la acest subiect

#31
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 07:57

Buna dimineata. noi ne am trezit cu dureri in gat si nas infundat, nush de la ce. acum bem un ceiut de tei cu multa miere si lamaie, sta si marutza (pisicuta) cu noi. n am mai plecat aseara la tara ca nu au stiut ai mei ca mergem si nu facusera focul. asa ca ne am trezit astazi devreme, bem ceiutul  si plecam.

 

Kytana, esti o norocoasa ca poti lua carti gratis de la biblioteca. eu mai citesc online cartile, desi tot timpul imi fac altele cu ochiul in magazine...

 

Daena, cum a fost mancarea chinezeasca ? i a placut co-locatarului??:)

 

Arwen, si eu am zis ca o sa l duc de mic la toate sporturile sa si aleaga el la care vrea sa ramana, numai miscare sa faca. Eu am facut karate 14 ani si tare bine mi a fost. Aveam de mica o responsabilitate. Frumoasa foc gradina ta, de pisicuta ce sa mai zic? e superba, tare simpatice mi se par tunse, cred ca o s o tund si eu pe a noastra la vara.  E o fericita ca poate sta si in casa si in curte in gradina, a mea sta doar in casa. ii cumparesm un ham anul trecut, vroiam sa o scot aici in fata blocului in gradina, dar nu a vrut sa stea cu el si a trebuit sa l returnez:(

 

Nic, chiar ai avut rabdare daca i ai anuntat abia in martie, noi ne am dus si i am anuntat cand aveam 6 saptamani:))

 

Lolaria, sigur ca ne vedem pe undeva si eu stau tot in berceni:) ma bucur ca sunteti bine acum , vindecati aman2. Ma bucur ca ai fost multumita de medic, sper sa fie pana la urma chimia aia intre voi si sa poti sta toata sarcina linistita. Eu personal am mers in februarie la Municipal, dar nu prea mi a placut, parca a cazut de tot spitalul. Bine, sa vorbesti cu el, poate are rezerve nou renovate si curate, nu i exclus, auzisem ceva si de rezerve cu plata , daca nu ma insel.

 

Gata, cat se joaca al meu cu Mara cu undita, ma duc sa ma pregatesc de plecare.

Abia astept sa miros pomii inforiti:)

 

Va pup. Sa aveti o duminica frumoasa.



#32
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 08:34

Neatza fetelor, sa aveti o zi minunata precum soarele de afara,

Pishkot, asa o sa fac si eu, chiar daca ar fi fost fata, tot o dadeam la sport. E super sa faci un sport si daca esti echilibrat le impaci pe toate, dar vorba ta, sa ai o responsabilitate de mic e mare lucru in ziua de azi. Vad peste tot copii dictand parintilor si nu invers si nu pricep a cui e vina. Chiar sa fie copilul atat de greu de educat?!?

Daena, si eu am avut pofta de chinezesc, joi mi-am luat, taaaare mult mi-a/ia placut.

Fetelor, pe langa norocul ca stau la curte, am si o mica livada de pruni vis-a-vis de mine, presarata pe alocuri cu corcodusi care sunt deja infloriti si miros de-ti vine sa stai numai in livada. Pe Zuza mea am tuns-o asa devreme ca-i cadea rau de tot parul, asta o fac de cativa ani si-i place, doar ca e inca frigut, dar ea sta numai in casa, afara iese doar sa-si faca rondul prin curte. Este o inteligenta, nu mai pot de dragul ei.

Ma pregatesc sa ma duc sa-mi iau bunataturi de la targul din centrul Bucurestiului, sotul meu rade, zice ca nu ma trimite nemancata acolo  [:-)))] stie ca as veni cu toata mancarea de acolo inapoi  [:-)))]

Va pup,  [flor]



#33
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 10:26

Buna dimineata!

Pishkot, a fost foarte buna mancarica dar nu mi-a stat in  stomac decat vreo 30 de min, apoi s-a intalnit cu toaleta. Acum m-am si cantarit si am mai slabit 1,5 kg. Se mai confrunta cineva cu situatia asta? Nu am pus nici un gram in sarcina, doar am dat jos. Sper sa nu-l afecteze pe bebelus, eu chiar incerc sa mananc. Vitaminele le iau in fiecare zi si de baut beau destul, macar cu asta nu am probleme.

 

Arwen, spor la cumparaturi la targ! [:)]



#34
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 10:27

Buna dimineata! 

 

Va servesc cu feliute cu unt de arahide si banana deasupra. [cafea]

 

Arwen, te-am trecut in caiet! Daca ne ajuta Dumnezeu sa ajungem in Bucuresti in iunie-iulie, te caut pentru corcoduse!! Vai ce as manca un compot de corcoduse rosii, facea mamaia mea, o bunatate! Buuuun! Acum stiu la cine sa apelez, hi hi! Imi pare rau ca inca te deranjeaza in dreapta... Pana pe 28 apr nu ai putea ajunge la dr de fam sa isi dea cu parerea? poate iti da o trimitere la eco abdominala, sa se uite careva la ovare, una alta. [flo]

 

Pishkot, drum bun si distractie placuta astazi! 

 

Daena, chiar vroiam sa te intreb cum e cu germana, mie nu imi place de nicio culoare, desi stiu ceva araba si japoneza, germana nu e pe placul urechii mele... Oare o fi greu de invatat? Ma gandesc in cazul in care ajungem in Elvetia... In Viena se vorbeste in dialect sau germana pura?

Aici au la biblioteca si carti in alte limbi: franceza, italiana, poloneza, rusa si germana cred. Nu sunt multe, dar macar sunt.

 

Nic, [pup] Sunteti bine, da?

 

Noi suntem chiauni de somn, niciun nu am dormit bine azi noapte. Clar, somnul dupa 4 nu ne prieste niciunuia!

 

Va pup si sa aveti o duminica placuta! [floare3]



#35
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 10:32

Daena, stai linistita, vei avea timp sa recuperezi! Gandeste-te la mamicile din Africa, care nu au vitamine si alte-cele ca noi si duc sarcini la capat, unde mai pui ca si alapteaza. Organismul are rezerve speciale pentru sarcinuta si laptic. [flo] 



#36
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 10:50

 Kytana, nu e asa greu de invatat germana, daca iti place [:)] . Mie nu imi place deloc, dupa ce am venit din Ro imi era greu si sa aud pe strada vorbindu-se. Am avut cam 1,5 ani un blocaj, nu puteam sa rostesc nimic in germana si nu eram deloc interesata. Apoi, incet-incet m-am obisnuit, acum am chiar si cursuri pe care le mai rasfoiesc. De obicei vorbesc in engleza la dr, spital, dar unde nu se poate vb germana si ma descurc.



#37
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 13:05

Buna dragutele mele, [flo2]

 

Kytana, Ma bucur enorm ca te-ai hotarat sa incerci iarasi! [pup] Eu sunt traducator de meserie... si chiar pe limba germana  [:D] este o limba grea, dar tare frumoasa, si eu si sotul am invatat de mici germana,el a mers la un  liceu cu predare in limba germana in Sighisoara si apoi la facultate specializarea Istorie Germanistica si eu Litere. Acolo ne-am cunoscut, la Sibiu  [il] .Pot spune ca mie limba germana mi-a purtat numai noroc. 

 

Daena, eu nu am avut greturi si raut in timpul sarcinii si nu cred ca am pus nici 2 kg pana acum. Si mananc ca inainte, nu pot manca mai mult.

 

 

Arwen, Pishkot, si eu sunt de aceeasi parere cu voi. Este foarte important sportul in copilarie. Eu am facut de mica sport si a fost extraordinar pentru mine. Am facut gimnastica, balet, innot, handbal, scrima. Cel mai mult mi-a placut la handbal, poate de aia m-am si inaltat asa. Si bebe o sa faca, o sa isi aleaga singur sportul. Pishkot, felicitari pentru baietel!  [pup] Arwen mi-ai facut pofta de limonada! [:)]

 

Lolaria, multa sanatate, mai draguta!  [flo2]

 

Tuka, felicitari pentru baietel!  [flor]

 

Crisa, multumim de urari, sa ai si tu un week-end minunat si insorit! [flo2]

 

 

Carmen, Livia, Nic si toate celelalte fete dragute  [hia]

 

Dragutelor, noi la Brasov avem peste 20 de grade afara, e soare,  ascultam Pasarea Colibri ( Dealul cu dor, minunata piesa, nu ma mai satur [pk] )si ne pregatim sa mergem pe la mami la o ciorba de perisoare acrita cu bors si leustean si o mancarica de praz cu carnita de vitel.

 

Va pup, dragutelor, sa aveti o zi minunata!  [flo] [floare3] [flo]

 

PS: Mai vreau sa vad burtici, mai frumoaselor! Puneti si voi poze! 


Editat de LittleLulu, 30 martie 2014 - 13:37 .


#38
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 15:30

Buna, dragele mele!
Ce de baietei..... cred ca si eu voi avea inca un baietel, desi tareeeeee imi mai doresc o fetita!
Kytana, ce veste minunata ne-ai dat! Sa dea Dumnezeu sa ne dai vestea cea mare cat mai curand!
Lulu, uite inca o burtica de 14 saptamani si 2 zile...
Va puup!
20140330_101437.jpg

#39
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 18:45

Ce burtica frumoasa, Crisa! Si ce draguta esti! Felicitari si tie pentru baietel! Haideti cu fetite ca tare multi baietei avem la odiseea noastra!

Maine dimineata ma duc s-o cunosc pe noua doctorita. Sper sa fie draguta...

#40
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 20:38

Ca puuup.
Cris ai o burtica foarte frumoasa, bravo:) noi ne am intors de la bunica, mi am adus stevie, usturoi si ceapa verde, leustean, toate din gradina de la bunica mea iubita. Si normal, floricele care miros absolut superb. V am atasat si voua o pozika, sa le vedeti.

Miniaturi atasate

  • image.jpg



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -