Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (7)


204 raspunsuri la acest subiect

#21
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 10:22

Daena, cu maseloiu e tare greu! Sper sa nu revina decat abia dupa nastere sau nici atunci! Cred ca prin trim II-III poate sa iti faca un fel de anestezie. [flo] 



#22
Lolaria

Lolaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 10:26

buna fetelor,

n-am mai scris de asa mult timp pentru ca, pe langa sotul meu schiop, am gasit de cuviinta sa ma imbolnavesc si eu. asa ca am racit si am avut niste durerei de sinusuri groaznice. trebuia sa ne vedeti. tzac si pac. eu gravida si chioara de durere de cap, el schiop. acuma imi vine sa rad, zilele trecuta m-as fi urcat pe pereti de nervi. dar azi imi e mai bine, am ramas numai cu o usturime in gat, cred ca de la atata respirat pe gura. oricum, tinctura de propolis sa traiasca, mierea si lamaia. astea ce m-au ajutat. a, si tantum verde si apa de mare pt nas. 

 

kytana, ma bucur tare sa citesc ultimul tau mesaj, cel in care esti asa optimista. that's the spirit  [flo2] . te imbratisez cu drag

 

fetelor, nu mai stiu care sunteti din berceni, dar suntem vecine ca si eu tot pe aici stau. si chiar acum vreo 10 zile cred ca am fost la cafeneaua actorilor din tineretului. mare aglomeratie, nicio masa libera. musai tre sa facem rezervare daca vrem sa ne vedem acolo cand e frumos afara. altfel mancarea cum o stiam. salata actul 4 cel putin, ca asta a fost mereu preferata mea. 

 

eu sunt in dilema mare cu 2 lucruri, ambele la fel de importante - doctorul si spitalul unde o sa nasc. am renuntat la doctorita de la sanador si am fost la un consult la dr alexandru badiu. mi-a placut mult de el, am avut o consultatie la cabinetul lui particular (undeva in primaverii) dar a zis ca pot veni linistita la municipal de acum incolo. am stat 45 de minute la prima consultatie, mi-a facut istoricul medical, mi-a facut eco (nu s-a vazut sexul. prima data a zis ca e baiat, apoi ca are de fapt cordonul ombilical infasurat pe picior in dreptul organelor genitale si ca se bataie intr-una si nu vede nimic concret si ca o sa se vada sigur la morfofetala). mi-a placut de el ca om. mi-a raspuns la toate intrebarile in scris, mi-a dat toate contactele cerute, mi-a spus ce sa fac si ce nu, mi-a mai dat niste analize de facut. acuma, el asista nasteri la municipal, sanador, regina maria si inca pe undeva. mie, financiar vorbind, mi-ar surade municipal. ca sanador am vazut ca si-a si marit preturile cu 1.000 de lei fata de ultimele scoruri de acum o luna... dar tot ce am citit despre municipal pe net nu prea mi-a placut. voi stiti pe careva care a nascut acolo? 

 

crema anti-vergeturi vreau si eu sa iau dar tot nu ma hotarasc la una. am zis ca ori elancyl ori mustela, ori amandoua, ca oricum le folosesc pana la final. si eu am ditamai burta, se vede clar si prin haine acum (o batrana mi-a dat locul in autobuz zilele trecute...). plus ca eu, spre deosebire de voi, deja am pus 8-9 kg, ceea ce este dublu fata de cat e recomandat. deh, norocoasa de mine  [smulgpar] . asa ca pielea se intinde si se tot intinde... nu se vede nimic acum dar... o am si mai uscata decat inainte de sarcina. desi bag in jur de 3 litri de apa pe zi. 

 

sa aveti un weekend frumos  [soricel]



#23
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 12:21

Kytana, sa stii ca imi fac cu ochiul rondelele de orez cu cioco [:)] .

 

Lolaria, bine ca ti-a trecut raceala si ai gasit si un dr bun.



#24
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 14:55

Salutare gagici :)

Eu am fost plecata pana la tara si acum m-am pus in pat. Noi suntem dintr-un orasel mic si bineinteles ca toata lumea a aflat. Noi i-am anuntat familia de 1 martie, dupa ce am facut 12 saptamani si nu si-au putut tine gura. Se uita lumea la mine ca la circ, parca n-au mai vazut gravide. N-or fi vazut la 39 ani ma gandesc??? Sanatosi sa fim si bebelu cuminte si la termen:)
Eu nu pot spune ca l-am simtit. Mai simt cateodata in burtica ca un loc gol, probabil ori sughite ori se misca pe acolo. Dr mi/a spus ca cel mai devreme pe la 18 sapt dar mai sigur dupa 20 saptamani. Acum om vedea :)

Pishkot te asteptam cu vestile :)

Lolaria sa mergi la medicul in care simti tu ca ai incredere. Am o prietena de pe forumul celalalt care o sa nasca acolo, daca am inteles bine, cam in 2 saptamani si o sa iti dau detalii. Cred ca il poti intreba pe dr unde te va caza si poate vei putea vizita si sectia. Asa ar fi normal :)


Va pup fetele, sa aveti o zi minunata :)

Kytana iti trimit un pm :)

#25
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 15:26

Salutare fete dragi,

E o zi minunata afara, declar deschis sezonul de iesit in parc... de maine ca eu azi vreau sa gradinaresc un pic. Am mai facut un rand de poze cu flori, o sa le urc imediat si va dau link-ul. Fete din Berceni, ne vedem in Tineretului ca am loc de parcare si e si parc mare. Eu incep munca, dar o sa am program de 6 ore si o sa ies pe la 15:00. Poate in timpul saptamanii nu este asa de aglomerat la terasa.

Alina, exact asta ma pregateam si eu sa scriu, nu mai cititi fetelor, stiu ca trebuie sa fim informate dar uneori e mai bine sa nu. Eu nici nu i-am spus nasei mele cu gemeni, ea are acum 32 saptamani si nu vreau sa o intristez sau ingrijorez. Alina, eu ma calmez cu Magne B6, cand eram cu greturi si nu le luam incepeam imediat sa ma enerveze toata lumea si sotul in mod deosebit, cum reuseam sa iau Magne B6 cum ma calmam.

Kytana, te pup. Asa te vreau optimista, sigur iese soarele si pe strada ta.

Daena, succes cu maseaua am si eu una care ma supara, dar nu asa tare ca pe tine, asa ca rabd si sper sa stea macar asa pana dupa ce nasc.

Am gatit spanac ca la Cluj, adica piure cu faina, lapte si usturoi. A iesit ft bun, mie-mi place mai mult gen mancarica cu frunze, dar daca la al meu sotior asa-i place ne conformam. E singura lui pretentie, in rest fac ce ma taie capul prin bucatarie  [:)]

Pentru hidratarea pielii eu imi dau fie cu ulei de migdale dulci imediat dupa dus, daca-l fac seara, daca-l fac dimineata imi dau cu crema Elancyl pentru gravidute l-am luat de la targ. Mi-am mai luat de la Sanosan un spray care se da pe burtica si previne vergeturile, din cand in cand mai dau si cu ala pe burtica, inghinal coapse si sani.

 

Va pup pe toate sa aveti un week-end minunat [flor] 

Pishkot asteptam vesti [flo2]  

 

PS: Cum am promis:

https://plus.google....206009632295169


Editat de arwen_76, 29 martie 2014 - 16:07 .


#26
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 16:48

Bune fetelor bune, foarte bune vestile:) putine , dar bune:) suntem bine, suntem mari, a zis si medicul ca se vede bine burtica, bebe se dezvola bine si frumos, e un zbanghiu , nu sta deloc locului si avem banuiala de baiat. s a vazut azi ceva intre picioare si nu era cordonul, dar a spus medicul ca nu i 100%, dar inclinam catre baietel. ma bucur mult ca e voinic si asa plimbaret prin burtica. Noi inca ne chiuim sa terminam cu asezatul dresingului:) azi am mai luat inca o serie de organizatoare de la ikea cand ne am dus sa schimbam cele 2 chestii:)

va pup dragele mele si va multumesc ca v ati gandit la mine.



#27
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 19:40

hey, mamicuteee... unde ati fugit? sper ca suteti bine toate si stati afara la aer :) eu aproape am terminat , am casa cat de cat libera ptr dat cu aspirator mop etc dar cred ca le lasam asa si fugim la bunica mea ca s si parintii mei acolo, facem un gratar, mancam si apoi somn de voie pana maine la cat vrem noi:)



#28
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 20:50

Felicitaaaari pentru voinicut Pishkotzel!! Woohoo!  [pk]  Suna bine si dressingul!

Curat am facut si eu astazi, peste tot, am sters pe jos, aspirator, schimbat asternuturi, frecat cada etc etc. Apoi am adormit langa motat de la 3 la 5, cand m-am trezit aiurita rau, nu-s obisnuita cu somnul de amiaza. 

 

L-am scos sa facem pasi prin apropiere si acum a papat, am papat si eu cu el un grisulet cu lapte. Mai stam putin si apoi baica si nani, iar eu ma bag la procesat de poze, de cand zic ca le termin. De maine ma apuc de citit cartile de nutritie pe care mi le-am luat de la biblioteca. Mi se pare genial ca nu te costa nimic sa imprumuti carti  [:)]

 

Arwen, suna bine spanacul a la Cluj. Am vizitat in 2011 Clujul si m-am indragostit. Daca vom avea vreodata bani, acolo as vrea sa cumparam un apartament. Te-a mai durut in dreapta?

 

Lolaria, multa-multa sanatate! Doi bolnaviori indragostiti  [il]  Dragii de voi!

 

Livia ce mai faci? Ce face burtica? Dar puisorul nr 1?

 

Sa aveti o seara excelenta! [flo]



#29
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 21:15

Si noi de vreo ora ne-am intors de la plimbare, am fost intr-o padure cu spatii speciale pt pasarele. Acum l-am trimis pe sotz sa ne cumpere mancare chinezeasca, n-am mai mancat de 3 luni si parca imi era pofta. Din ce am gatit n-am reusit sa gust mai nimic, la pranz am avut 3 feluri in fata din care doar sotul a mancat, eu am mancat biscuiti ... [batcap]

Kytana, ce fain ca ai acces la carti! Si aici poti lua de la biblioteca dar cum eu ar trebui sa caut in dictionar tot la cateva cuvinte ... ma lipsesc, mai citesc in romaneste ce imi aduc din tara. Eu am batut recordul la somn astazi, noaptea 12 ore adunat din 2 reprize iar la pranz inca 3 ore. Sper sa mai pot dormi la noapte.

 

Pishkot, felicitari pt voinicel, sa creasca mare! Eu zic sa lasi dressingul ca tot acolo il gasesti si sa mergi la gratarel [:p] .

 

Arwen, tare frumoase floricele, la anu le admiri cu bebe in brate [il] .

 

Nic, ce sa faci, asa e lumea curioasa. Voi sa fiti sanatosi ca in rest, fiecare cu ale lui.



#30
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 23:35

Bravo Pishkot, e bine ca totul e bine, nu conteaza cat de putine info ti se da. Daca e baietel, ingrosam gasca de fotbalisti (glumesc, eu p-al meu nu-l fac fotbalist, orice alt sport)  [batcap]

Dragelor, noi am fugit acu pe seara la un gratar ad-hoc la nasii nostri. Carnita, dar pe langa ea nu puteau lipsi legumele, dovlecei, ciupercute, vinete la gratar, iar eu am facut in casa invelit in folie sau inchis bine intr-un vas de yena, ideea e sa fie bine innabusit, urmatoarea reteta vazuta azi la TV: rosii taiate rondele puse intr-un strat pe fundul vasului, peste ele turnat ulei masline, apoi peste ele felii de branza feta, si peste ele turnat un pic de ulei de masline si cativa fulgi de chilli. In plus peste reteta vazuta la TV, la a doua tava am pus un catel usturoi taiat felii subtiri. S-au ras, au mers de minune cu celelalte legume si cu carnita, yammmmyyy  [buca]

Kytana, sotul meu e din Cluj-Napoca, reteta am sunat-o azi pe mama soacra si i-am cerut-o. Cred ca vom petrece Pastele acolo daca ma simt bine. Si mie imi place Clujul, daca ma retrag din munca, acolo ne vom retrage. Din pacate ma mai doare in partea dreapta, dar parca nu asa de rau ca zilele acelea cand ma vaitam de ele. O sa-l rog pe Dr ecograf pe 28 aprilie sa se uite putin sa vedem daca o fi ceva.

Daena, asa or sa ramana floricelele, le-am rearanjat toamna trecuta asa ca la anu il voi plimba pe Junior printre ele.

Mi-am luat si niste menta, o sa-mi fac maine o ditamai limonada cu miere si menta... yammy. Si am observat ca lui Jr ii plac nectarinele rau de tot, si sunt al naibii de scumpe, mi-am luat azi cateva de pofta, era s-o mananc acolo asa nespalata.

Apropo, e un targ de produse autentice romanesti in centrul Bucurestilor, merge cineva? Mie mi-a facut cu ochiul o fasolica cu ciolan facuta la foc in ceaun... Stiiiuuuu, sunt o pofticioasaaaaa  [viki]  [buca]

Gataa, ma duc la culcare, pe maine  [flor]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -