Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (7)


204 raspunsuri la acest subiect

#41
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 09:42

Neatza gagici :)

Noi am avut un weekend plun, cu vizite la parinti, fini, prieteni si cu plimbari prin parc . Mi-am dat seama ca nu mi-a mai fost rau de o saptamana :)
In afara de o mica greatza asa din cand in cand, se pare ca altceva nu am mai avut. Si ieri la intamplare am fost pana la H&M si mi-am gasit o pereche de blugi redusi de la 159 lei la 40 lei, ca ar fi fost dintr-o colectie mai veche :) am crezut ca ar fi 90 lei si nu am mai cautat, ca altfel imi mai luam o pereche :))) in rest eu zic ca suntem bine si crestem :)

O sa incerc sa fac si eu poaza la burtica, daca tot va laudati cu asa burtici frumoase, aa ma laud si eu :)) zici ca am o mingiuta sub haine :)) sunt slaba si cu burtica :))))

Noi si bebeii sa fim sanatosi :)

Gagici va doresc sa aveti o zi minunata, abia astept sa ne intalnim prin parc - suntem tare multe de prin Berceni :)) va pup pe toate si sa aveti o zi superba !!!

#42
Lolaria

Lolaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 09:56

NicNic, da, merci, ar fi super daca mi-ai povesti experienta prietenei tale la Municipal. Chiar ma ingrijoreaza asta cu alegerea doctorului, spitalului. Mai am un pic si fac 5 luni si eu tot nu m-am hotarat :(. Dar am vorbit cu o prietena care a nascut acum un an la Giulesti si a zis ca pana nu s-a mutat in rezerva n-a fost chip. Ca a stat la salon de 8 paturi initial, acolo unde au 'repartizat-o', cu baie pe hol, si ca nu era asa grav cu ditamai gasca in camera dar ca baia era horror. ca nu toate erau curate, ca-si lasau resturile pe acolo si stiti cum e imediat dupa nastere, ca se elimina lucruri... mi-a zis ca e ff important sa ai baia ta sau sa o imparti cu cat mai putini oameni.

 

Arwen, florile tale sunt superbe, de fapt gradina cu totul , asa mi-e dor de stat la casa (am stat si eu pana sa ma mut cu sotul meu). De fapt, asta-i visul... candva cand ne-om face mari, sa ne mutam la casa cu curte. La targul de produse traditionale cum a fost? Ce ti-ai luat?

 

Mie mi-a mai trecut raceala, ieri am fost o tura prin Gradina Botanica. Dar tot ma chinui cu nasul infundat si imi curge si ange din nas, cred ca e praf mucoasa. Tot incerc cu apa de mare dar parca nu mai ajunge. In fine, rabd, poate se reface curand. 

 

Acum rascolesc internetul dupa ceva retete usoare ca nu stiu ce sa mai gatesc/mananc. As vrea sa fie si mai dietetic ca, spre deosebire de voi, fetelor, eu sunt deja cat un munte. Iar al meu sot vad ca incepe sa empatizeze cu mine  [batcap] , adica, la cei 1,85 ai lui, a ajuns la peste 100 de kg (a pus vreo 10 kg in ultimul an, cele mai multe de cand am ramas eu gravida), chiar daca nu am mancat dubios. Adica na, saptamana trecuta am avut supa cu galuste si urzici, salata de vinete, ardei copti, salata verde cu ridichi, acstraveti si ceapa verde. Eu m-am indopat cu miere, lamaie si propolis dar el n-a bagat nimic dulce in gura si tot a luat un kg... si tot da vina pe mine ca a citit el ca sotii empatizeaza cu sotiile lor gravide si se ingrasa si ei in sarcina  [:-)))]



#43
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 10:18

It's really a boy!  [pk]

Tocmai am fost la control la noua doctorita, care este tare draguta si lucreaza si la Clinica Eva, si ma va asista la nastere. Yupiiiii!!!

 

Isi sugea degetelul, minunea mea mica, si ne-a aratat cuculetul din nou. Este mai mare cu cateva zile (are app 16 sapt). 

 

bebe suge degetul.jpg

 

 

Aici tocmai ce-si scosese degetelul din gurita.

 

Va pup, dragutele mele, sa aveti o zi minunata!  [flo]  [floare3]  [flo]


Editat de LittleLulu, 31 martie 2014 - 10:24 .


#44
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 10:55

Buna dimineata!

 

Littlelulu, ce dulce e bebe cu degetelul! Ma bucur ca doctorita noua e ok, acum poti sa stai linistita.

 

Crisa, ai o burtica tare dragutza. [flo2]

 

Nic, bine ca ai scapat de rau. Si eu tot astept sa inceapa perioada frumoasa de sarcina, adica fara greturi. Toata lumea zice ca dupa ce misca bebe ti-e mai bine, eu tot astept sa miste si nimic nu simt  [batcap] .

 

Lolaria, iti tin pumnii sa gasesti cea mai buna optiune pentru voi cu spitalul. Sa stii ca are dreptate sotul tau, si al meu empatizeaza cu mine si a slabit si el cateva kg desi mananca normal, ce gatesc eu. Cu kg eu zic sa nu te stresezi, dr meu zice ca daca nu sunt acumulate din dulciuri, produse de patiserie, junk food, se vor topi repede in perioada de alaptat. Am o cunostinta aici care are 3 copii si cu fiecare sarcina a luat 28 de kg, dar le-a dat jos usor dupa, fara dieta, in vreo 4-5 luni.



#45
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 13:24

Fetelor, voi ati anuntat la job sarcina? Cum a fost primita vestea? A avut cineva parte de reactii negative?

#46
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 13:42

Buna fetelor,

 

Ieri n-am mai ajuns la targ, mi-a fost cam rau, am avut ameteli, mi-a curs si sange din nas si am dormitat toata ziua, nimic nu am fost in stare sa fac. Nici al meu nu a vrut sa mearga asa ca am mancat de la restaurant, s-a dus el i-a luat la pachet. Azi am o greataaaa, cred ca a aflat ca e ultima zi de concediu de risc maternal si ca de maine merg la munca. Sper totusi sa ma mai lase.

Crisa, ce burtica frumoasa ai.  [flo2]

Kytana, te rog chiar, sa nu cumva sa ma ocolesti daca vii in Bucuresti. Cred ca vorbesc in numele fetelor din Bucuresti cand spun ca este MUSAI sa ne intalnim toate cand vii, macar o data. In ce priveste corcodusele, considera ca le ai deja  [flo2]

Cum noi azi facem 18 saptamani am zis sa va delectez cu inca o poza  [:)]

18_Sapt.JPG

Eu am niste broccoli si conopida, ma gandesc sa fac o reteta cu ele gratinate la cuptor. Ma mai gandesc ca deocamdata nu am chef de gatit.

Lulu, sa-ti traiasca baietelul sa se faca maaare si sanatos  [flo2]  Ne inmultim cu echipa de fotbal  [:-)))]

Pishkot, la mine la job s-a stiut de foarte devreme pentru ca daca mi-a fost rau, in luna ianuarie, deci 7-8 saptamani aveam, a trebuit sa le spun sa inchida niste porcarii de ambipur d-alea de pufaie chimicale la tzaspe minute care se aflau unde credeti... in BUCATARIE. Asa ca am anuntat si nu prea m-a interestat daca a fost cineva suparat, eram eu bucuroasa si asta conta. Insa nu am avut, toata lumea incerca sa ma protejeze, sa-mi dea sa mananc, d-astea :D

 

Va puup fetelor, ma intind un pic cu Zuza  [flor]


Editat de arwen_76, 31 martie 2014 - 13:47 .


#47
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 13:59

buna fetelor,

 

ce mai faceti burticute,cum v-ati petrecut weekendul ? noi am fost sambata la tara , la socri iar ieri ne-am plimbat jumate de zi prin parc de m-am si bronzat putin la fata .

 

Nic ce noroc pe tine cu blugii de la h&m ca i-ai gasit asa ieftini, eu am fost saptamana trecuta si mi-am luat blugi cu 159 de lei :( daca stiam mai asteptam si eu putin :))))

Lolaria si eu tot la Municipal voi naste cu toate ca acum ceva timp am zis ca ma bate gandul sa merg la Regina Maria insa dupa ce am vorbit cu 2 prietene care au nascut recent la Municipal m-am mai linistit si m-am gandit ca mai bine cu diferenta de banii dintre Municipal si Regina Maria mai bine iau carut+patut si toate cele pt bebe,pana la urma stam 3 zile in spital si am inteles ca la rezerva este chiar ok, asistentele dragute daca le dai ceva , foarte curat si foarte atenti cu bebelusii,ceea ce m-a mai calmat,sa vedem daca ma mentin asa pana la final :) oricum sunt ff schimbatoare in perioada asta.

LittleLulu ce baietel dragalas aveti voi acolo [flo2]

Pishkot , eu am anuntat sarcina la serviciu inca din sapt a 6-a,in mod oficial cu scrisoare medicala si toate cele, ca sa fiu sigura ca este totul ok si sincera sa fiu nu m-a interesat reactia nimanui,la fel cum nu ma intereseaza nici acum daca are cineva ceva de comentat pt faptul ca ma duc 3 sapt-1 luna dp care mai stau acasa in medical, important este ca bebelusa si eu sa fim bine,sanatoase ca serviciu mai gasesc ...

Peste toate astea am vazut ca vestea a fost primita ok,nu a comentat nimeni,nu s-a strambat nimeni cu toate ca ei inca se bazeaza mult pe mine si acum si am senzatia ca nu realizeaza ca nu voi mai merge mult timp dar eu ii las in pace si-mi vad de ale mele [:)]

fetelor ce credeti? il astept pe dragul meu sot sa ajunga acasa cu ...un pui de catel pe care l-a salvat de la a fi cobai pt un laborator, asa ca pt o saptamana o sa-l tinem la noi sa-l deparazitam si sa-i facem primul vaccin dupa care il ducem la tara la socrii, sper sa ma lase sa dorm la noapte ca fiind pui am inteles ca mai plange noaptea dupa mamica lui [batcap]  asa ca intru in teste cu trezitul noaptea de pe acum [fri]



#48
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 14:54

Buna sa va fie inima, burticute!

 

Astazi mi-a fost si inca imi este un pic rau si nush de la ce. Sangerea e pe duca, un fel de ultima zi de menstra, deci nu pot zice ca am pierdut prea mult sange sau altceva. De mancat, am mancat normal. De vreo cateva zile gustam cafea, astazi nu am pus pe limba si mi-am facut acum un capucino amarat, poate-poate mi-o fi scazut tensiunea de ma simt asa ametita. 

Cred ca am inceput sa ma impac cu ideea ca am un ingeras acolo sus, desi mi-este tare dor de el. Le zambesc copilasilor pe strada si admir burticile iesite din hainute fara sa mai plang. 

 

Deci voi sunteti niste frumoase si aveti niste burtici formidabil de adorabile!! Crisa, Arwen, jos palaria! Imi place si carcasa telului. :D

 

Lulu, felicitari pt noul dr si pentru baietel. [flo] Muuulta sanatate!

 

Daena, daca stii vreun site sau ceva care sa ma ajute cu germana in cazul in care ne vom muta, pls, da-mi un link. Eu incepusem pe duolingo com; daca poti arunca un ochi sa imi spui daca ti se pare okay. Pe franceza/italiana am verificat eu deja si este okay. e fain ca te inregistreaza cum pronunti si iti spun daca ai pronuntat okay sau nu. 

 

Lolaria, nush ce sa zic de spital, sincer. La Elias as recomanda pt doctorita la care am fost, dar pentru ca am stat departe de pui, pentru asta as zice pas. Prin Botanica ma  plimbam si eu cu Luca, tare placut este acolo!

 

Arwen, saru'mana mult, m-ai facut sa ma imbujorez. [flo]

 

Alina, spor cu catelusul! Ne pui poze cu el, daaaaa?

 

Pishkotel, eu la Luca am anuntat de la 6 sapt cu scrisoare de la medic, nr inregistrare, etc. M-am dus la director si i-am zis ca va mai avea un membru in echipa de project management :)) S-a bucurat enorm. Evident atunci nu ma gandeam la lucruri precum pierderea unei sarcini; intr-un fel imi pare rau ca am pierdut acea naivitate. Meh, life goes on, no matter what!

 

Va zic si eu ce am regretat la Luca, poate voi daca vorbiti cu dr din timp, veti avea parte de asa ceva. Cereti copilasul pe piept! Chiar daca va face cezariana, cereti-l in camera, sa il puneti la san cat mai repede. Poate nu veti avea lapte instant, sau nu va suge, dar contactul cu pielea mamicii face minuni. Stiti cum se calmeaza cand va aud vocea si va simt mirosul? Sunteti lumea lor, in afara de voi nu stiu nimic si incercati sa ii tineti cu voi cat mai mult! [flo]

 

Nic, hai cu poza, ca ne tii in suspans! Bun bun, ma mir ca ai gasit potoloni la H&M mai ales daca zici ca esti slabuta. Oi fi si inalta te pomenesti? Vreo fotomodela si eu nu stiam aci! Ptiu! hihihi [pup] Ma bucur ca ai gasit ceva pe marimea ta. 

 

Fug sa fac cateva genoflexiuni ca tensiunea asta a mea e la pamant, mai am nitel si adorm in picioare si alta nu :))

 

Va pup!



#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 14:57

Adriana, Cupcake, Tuka, Diana cum mai sunteti?

 

Lulu, ce dragut v-ati cunoscut! Eu si dl Pingu' ne-am cunoscut la un curs de franceza.  [il]  Acum ma amuz ca el nu mai stie mai nimic si se supara ca eu inca stiu  [:-)))]



#50
livia529

livia529

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 15:03

Kytana, cum te mai simti? Sper sa fie bine joi, ca nu o sa ai nevoie de alte interventii si sa fie uterul curat, pregatit pt o noua zmeurica :) Ma bucur ca ai avut puterea sa ingropi puiutul.. de la spital nu cred ca ti l-ar fi dat.. se incinereaza..si acum ma doare sufletul cand ma gandesc la primul meu pui...o sa te ajute faptul ca il stii undeva...multa putere in continuare si sunt sigura ca ingerasul va vegheaza de sus si va ocroteste. 

Poti sa scrii aici orice, nu se supara nimeni..si nu te gandi ca ne intristezi..cred ca sentimentul nostru e acela de a te lua pe tine in brate, tu ai nevoie de suport acum.si esti asa draguta..dupa ce ai trecut printr-un asa moment greu, intri aici si te bucuri pt fiecare burtica..esti o persoana deosebita si sunt sigura ca Dumnezeu te va binecuvanta cat de curand cu inca un bebe..

Mult succes sotului la interviu, sper sa iasa totul asa cum isi doreste, suna f important..

 

Nic, multumesc pt info. Cred ca ar fi fost bine sa merg si la un hematolog, dr ginecolog nu mi se pare asa expert in trombofilie.. lunea viitoare o sa-mi masoare rezistenta pe artere si daca totul e ok, deocamdata o sa merg pe mana lui.. 

Sper sa se mai ridice placenta, din cate stiu nu afecteaza fatul, doar ca nu e indicata nasterea naturala..de ce esti asa hotarata sa nu nasti natural, mai ales ca dr nu ti-a interzis?

 

Arwen, minunata si burtica si gradina :) O sa fie super cand o sa iesi cu bebe in gradina..la bloc e mai greu..Corcodusele am inteles ca-s rezervate, dar prune mai ai de dat? :D

 

Lulu, la mine inca nu se vede burtica...cand o sa am ce sa arat, pun poza..acum nu am decat vanatai de la injectii :(

Ce mult o sa fie plecat sotiorul..bine ca ai parintii aproape si o sa treaca repede timpul.Imi place f mult Brasovul.

Ma bucur ca iti place noua doctorita, era f important...deci nu mai incape indoiala..o s-aveti un flacau..ati inceput sa va ganditi la nume?

Ma bucur ca ai scapat de infectie, sper sa nu mai apara de-acum!!!

 

Crisa, cum de aveti grija de bunicul de 88 de ani? Cred ca e tare norocos sa va aiba.. dar cred ca va e si greu...ce burtica draguta ai..eu zic ca e destul de mare pt 15 sapt :)

 

Pishkot, in orice cuplu mai sunt momente tensionate, mai tb lasat de la fiecare si mers mai departe fara purtat pica...e greu, dar ca sa mergem inainte tb sa mai si iertam.

Ma bucur ca bebe e bine, Sa vedem daca ramane baietel :)

 

Oana, felicitari pt fetita..si eu cam tot asa imi doresc, dar daca vine tot un baietel, o sa fie ok si asa,,sanatos sa fie.

 

Tuka, felicitari pt baietel,,,nu tb neaparat sa iei in greutate ca bebe sa fie bine,, Carmen Bruma a luat 8.5 kg pana in luna a 7a. :)

 

Daena, ce mai face maseluta? Urasc durerile de dinti.sa stii ca se poate interveni si in sarcina daca e chiar nevoie..nu poti sta asa cu dureri si medicamente,,

 

Lolaria, cum te mai simti? Nu te gandi acum la kg, important e sa fie bebe bine..dupa nastere, se vor duce si ele :)

 

Alina, sper sa fie bine cu catelul :) Sa te joci cu el dupa ce il deparazitati..asa e, mai plang dupa mami cand sunt mici..dar sunt tare scumpi.

 

Vergeturi am facut pe sani la prima sarcina..am cam neglijat zona, si mi-au aparut inca din timpul sarcinii... acum nu prea se mai vad..nu ungeti prea energic sanii si burtica, pt ca pot declansa contractii, mai ales spre sfarsitul sarcinii.

 

Ma bucur ca a fost frumos zilele astea, am iesit cu juniorul si de 2 ori pe zi..ii place tare mult afara.. astept sa invete sa coboare/urce scarile ca mi-e greu sa-l tot tin in brate.

 

Lunea viitoare merg pt prima morfologie, cam tarzior, dar fiindca bebe a iesit mai mic la ecograf si daca nu fac dublu test, am zis sa fie un pic mai mare ca sa se vada mai bine..ce bine-ar fi sa-mi faca deja eco pe burtica..chiar daca am un pic de sunculita :)

 

Nu prea mi-e dor de carne, dar ma gandesc la niste mici la gratar..mi-a promis mama ca facem de Paste..sper sa fie totul bine si sa putem merge..

 

O saptamana frumoasa!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -