Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


233 raspunsuri la acest subiect

#61
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:37

Ms de info Norma, poate il conving si pe plantofilul meu sa incerce carnita  [soricel]



#62
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 18:41

N-am mai rezistat si am fost cu el la oftalmo la RM. Ne-a ajutat Doamne Doamne si am gasit un loc liber pe ultima suta....Deci - are conjunctivita si cel mai probabil din cauza asta face si febra. Avem 7 zile tratam cu picaturi. Imi pare bine ca n-am mai stat si am fost sa-l vada un dr! Nu va spun ce chin si jale pana reusim sa ii punem picaturile in ochi [bang]

 

Ne-a zis ca a avut f multi copii in per asta cu conjunctivita, asa ca mare atentie la spalat manutele etc. Plus ca el a avut nasucul infundat vreo doua zile, dar eu nu m-am gandit sa incerc sa-i trag de acolo secretii si am inteles ca si astea nescoase pot duce la infundarea glandelor lacrimale (ceva de genu'), cam ca la otite...



#63
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 10:25

Kytana, mi-am adus aminte ca tot ziceai de dr - am o cunostinta care la fel a pierdut o sarcina in decembrie, cred (mai are doi copii - primele doua sarcini fara probleme, de altfel). Chiar ieri am auzit ca e din nou insarcinata cam in trei luni si ma gandeam (facand un calcul babesc [:)] ) ca nici ei nu au stat prea mult dupa ce a pierdut sarcina la sf anului. Deci - se poate si sunt sanse f mari sa fie ok mai ales daca organismul e tanar (fata in cauza are in jur de 26-27 ani). Spun asta ca pe o incurajare! [pup]

 

Am inceput si eu sa imi pun picaturi in ochi fiindca am semne ca voi face la fel ca piciu'; la cat stam noi nas in nas e si normal [batcap]Schimb lenjerii, fete de perna, prosoape la greu in per asta ca e contagios... Azi stam in casa ca bate vantul foarte tare si e tot ce ne lipseste...Azi noapte l-am schimbat de doua ori, era transpirat fleasca dupa ce avea la culcare temp 38.

 

Fug la treburi!

Pupici! [flo2]



#64
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 13:24

Anca sănătate multa pt amândoi, sa va faceti bine rapid.
Am mai invatat ceva, nu mi-am închipuit ca se poate face febra de la conjunctivita ba chiar mai mult, secretiile astea din nas ce de complicaţii pot genera. E bine ca stim acum si voi rapid sa va faceti bine. Cu prajitura nu am avut prea mare succes la Andrei, a mâncat dar nu cu pofta, in schimb noi doi mancam cu prea mare pofta.
Azi a păpat pâine cu telemea si ou fiert, ananas si mar, si ciorba de roșii cu orez, pana la ora asta. Acum doarme si când se trezește urmează piure cu salau iar seara papanași cu zmeura din congelator si smantana. Sotul meu spune ca ii dau non stop mâncare. Ai voştri nu tot asa papa? Andrei la 7.45 bea 250 de lapte, la 9.30 micul dejun, la 11 2 feluri de fructe, la 13 supa, la 17 felul 2, la 20 cina, la 21.45 200 ml,de lapte.

Editat de norma36, 05 aprilie 2014 - 13:25 .


#65
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 14:12

salutari mamici!

 

anca sanatate multa amandurora! nicieun-am stiut ca se face febra de la conjunctivita.. sigur nu are o viroza, ceva? nici david nu statea sa-i pun picaturi in ochi, le puneam aproape cu forta..

 

eu i-am facut zilele astea mancarica de pui cu rosii si dovlecel,supa crema de mazare, de linte...acum am facut un chec cu capsuni..stau tare prost cu ideile de papa..

 

norma cam asa papa si david: la trezire lapte, pe la 9-9,30 mic dejun, 11-11,30 fructe, 13,30-14 pranz, 16,30-17 gustare, 19 cina si la culcare lapte..

 

weekend frumos sa aveti!



#66
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 14:50

Hello!

 

Am pus pingu mic la somn si am intrat sa va salut. [hia]

 

Corinuka, suna bine mancaricile facute de tine!

 

Norma, cam asa papa si pingu mic. El oricum pigule mereu din farfuriile noastre, mancaciosu' lu' mama.  [:-)))]

 

Bob_irisuc, se apropie cu pasi mari termenul, nu?

 

Ancuta, sper sa ii treaca repede toate cele, multa sanatate deci! Si aici e urat si tot urat, nu se mai face frumos deloc. Iar dl Pingu mic, nici nu vrea sa auda de caciulita cand bate aralia. Mai il pacalesc cu o gluga si atat  [batcap]

 

Sa aveti un weekend frumos! [flo]



#67
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 05:40

buna seara/ dimineata,

Kytana, vreau sa fac FET, nu IVF.

FET = frozen embryo transfer (embryos sunt obtinuti prin FIV, am "folosit doar unul/ Stefan, si mi-au cryoprezervat cei ramasi)

IVF = in vitro fertilization

 

diferenta dintre cele doua e ca la FET doar fac tratament pt a-mi ingrosa lining-ul uterului, sa fie propice implantarii embrionului (mi-l vor baga cu o seringa pana in uter, unde alta sarcina nu are decat sa se implanteze). Apoi voi face tratament cu progesteron sa usureze implantarea si mentinerea sarcinii. Voi face tratament hormonal cu 3 medicamente. Nu vreau sa ingereze copilul meu hormonii luati de mine; chiar daca sunt estrogen si progesteron, deci naturali, totusi nu vreau sa risc sa-i dau peste cap organismul lui.

IVF e un tratament mai "puternic", intai se "inkid" ovarele pt a le lasa sa se odihneasca, apoi se stimuleaza ovarele ca sa produca mai multe ovule, apoi se extrag ovulele (si se fecundeaza in petri dish). Se transfera apoi embrionul in uter si de-aici tratamentul e acelasi ca la FET, de mentinere a eventualei sarcini.

 

Vineri i-am facut vaccinul, Slava Domnului ca am scapat pana la 4 ani- pauza! Nici nu l-a masurat, l-au cantarit imbracat+ incaltat. beacs! L-a ascultat la plamani si inima, m-a ? dr. daca am vreo neliniste in ceea ce-l priveste pe Stef- nu am. si gata!

il voi cantari eu acasa si incerc sa-l masor.

 

cam atat... habar n-am unde zboara timpul.



#68
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:50

Neata, va servesc cu o cafeluta neagra, fara lapte ca e post!

 

Iar am ramas in urma, nu prea stiu ce sa raspund insa va spun de noi, am avut o patanie pe 1 aprilie, ne intorceam seara acasa pe la 8, de la cumparaturi ca pe 2 era ziua sotului si voiam sa ma apuc de prajiturit... in fata blocului avem 4 scari si Mister se incapataneaza sa le urce tot timpul, toti eram plini de bagaje si il tineam de mana, el s-a intors brusc spre taica-su si sa nu-l scap, l-am prins mai ferm de mana, i-a pocnit putin si apoi a inceput sa planga tare tare, a tinut-o asa vreo ora, pana la urma ne-am dus la spital sa-l vada, ii sarise putin din incheietura dar se asezase la loc insa ramasese durerea, slava domnului ca n-a fost ceva grav, insa sperietura noastra a fost destula... m-am intors pe la 11 si m-am apucat de treaba, am terminat pe la 2 noaptea... aventuri, ce mai, bine ca nu si-a rupt nimic, ca la cat de tare plangea asa parea... acuma umblu cu el precum cu ouale de frica sa nu pateasca ceva...

 

Sambata am fost la concert cu Andra, a fost super incantat, a dansat, am stat 2 ore si nu s-a plictisit. Insa la noi in casa nu se poate sta fara muzica, orice am face tre sa cante videoclipuri pe tv.

 

Cam asta e, incerc sa citesc sa vad ce mai faceti. 



#69
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 13:05

Hello fetelor,

 

Vai Mirabela ce spaima ai tras. Bine ca e ok. 

2 ore la un concert????? Ce tare, pupici micului dansator.

 

Noi azi am papat papanasi, un mar, o portocala, ciorba de rosii cu orez si dupa somn papam mancare de mazare cu ciuperci si pui iar diseara nu am nici o idee, poate gris cu lapte. 

 

 

Anca  - cum sunteti? Sper ca ok.

 

Kytana - ce mai stii de la intreviu?

 

Fetelor??? Restul sunteti ok?



#70
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 21:31

ciao si din Vancouverul innorat :)

 

Mirabela... nasol! sper ca e bine Calin acum. pupici extra dulci!

 

Carmen, pe unde mai umbli? Te plimbi intre scoala si activitati? ce mai face/ zice Paul?

 

Stela, cum mai e bubulinul? multa sanatate si putere!

 

eu sunt cam data peste cap... de sambata parca a inceput Stefan sa planga dupa mine. Deci are momente cand mi-e ca o umbra si daca nu ajunge la mine (de ex. sunt in baie si el e pe hol, dincolo de gard) incepe sa tipe si sa planga asa de disperat... desi e cu taica-su. Si uneori nu vrea la el, se agata de mine. Nu i-a facut nimic, eram de fata cand a inceput sa faca asa. Sambata seara a plans dupa taica-su cand a plecat de mi s-a rupt sufletul. I-am distras atentia repede, dar nu stiu, plange copilul asta asa c-o disperare, cu lacrimi siroaie, cu mucii curgand si-o gura maaareee... acum cand scriu zambesc, dar in momentele alea mi se taie picioarele, mi se pare asa disperat!

tot incerc sa-mi spun ca nu are nici o legatura cu vaccinul de vineri; v-am spus ca nici n-a plans la vaccin si-a fost ok pana sambata spre seara. Sambata noaptea s-a tot trezit urland, il tineam in brate, adormea, il puneam in patut si peste 5 minute incepea iar. a tinut o ora asa. Ieri am venit de la o plimbare de cateva ore si a coborat taica-su in fata blocului sa-l ia, a fost ok, dar cd am ajuns in spatele blocului la masina sa pun carutul in portbagaj... l-am vazut in geam, plangea disperat! nu stiam cum sa strang carutul mai repede sa ajung sus la el! Off... Azi-noapte s-a trezit doar o data dar a readormit imediat si apoi a fost ok.

Tocmai acum cand ma pregatesc sa-l intarc! (oare imi simte nelinistea?) Va dati seama ca daca va continua asa nu pot sa-l intarc! ooofff...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -