Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


233 raspunsuri la acest subiect

#51
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 09:02

Gabi, cel mai bine si cel mai bun inceput este sa iti stabilesti tu ce e cel mai important pentru tine. Pentru el, deja la varsta asta, sanul este mai mult alint si nu sursa principala de hrana. Si da, odata luata hotararea, o sa iti fie mai usor sa aplici.

Eu ziceam de David ca e singurul meu punct de reper pentru ca da, varstele nu se compara.

Daca punem asa rational in balanta avantajele alaptarii la varsta asta si cele de a avea un frate/sora, eu zic ca iese mai castigat cu a doua optiune. Mie asta cu fratele/sora mi se pare cel mai mare castig si ma bucur ca am putut sa fac doi copii care sa se aiba unul pe altul in momentele mai grele. Eu asa vad...

 

Norma, da, a crescut David...dar nici nu o sa ne dam seama cand si boboceii de 2012 (David a fost tot bobocel, dar de 2008), o sa fie la scoala....Imi doresc doar sa ne mearga tuturor asa de bine cum ne-a mers noua cu inscrierea si cu toata birocratia (pe care nu am simtit-o)



#52
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 11:47

Hello!

 

Intru repede sa va las reteta. Eu am adaptat cantitatile pentru tava cea intinsa a aragazului, deci puteti sa modificati cum vreti voi in functie de dimensiunea tavii. Atentie sa nu fie prea subtire stratul ca va iesi crocanta si nici prea gros ca nu se face cum trebuie [soricel] . Deci:

- o cana si jumatate fulgi de ovaz (de preferat din cei fini)

- o jumatate sau 3/4 cana de zahar

- o cana de faina

- 10-12 linguri de ulei de masline (merge si de floarea soarelui)

- 4-5 mere curatate de coaja si taiate cubulete

- migdale macinate si/sau nuci

- esenta de migdale

- o lingurita bicarbonat stins in otet de mere

- coaja de lamaie

- scortisoara

- zahar vanilat

Am lasat fulgii sa se inmoaie in lapte de soia (v-am spus ca e reteta de post); am calit merele cu zaharul si putina apa pana si-au lasat suficienta zeama si apoi am amestecat bine toate ingredientele. Am turnat apoi compozitia in tava acoperita cu foaie de copt si am dat la cuptorul incins in prealabil. Se lasa pana capata o culoare usor maronie (30-40 min, depinde). Nu este f pufoasa, mai degraba umeda, dar bine legata. Ma scuzati, dar nu am asa talent la explicat retete; eu am prins-o in zbor de la o mamica si am mai completat-o pe ici pe colo..

 

Spor la gatit si pofta buna! [flo2]



#53
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 14:10

buna mamici!

 

norma asa e am punctaj "maxim",dar ma iau mamicile cu mai multi copii..pe cei care vom fi la acelasi nivel nu stiu cum ne vor diferentia..sunt doar 40 de locuri si clujul e foarte aglomerat...sunt foarte multi studenti care raman aici dupa facultate, localitatile de la periferia orasului sunt ca niste cartiere noi...acolo nu au crese...om vedea..

felicitari pentru vestile bune de ladr!

kytana ma bucur ca doarme pingu' asa bine..cu papa au perioade si perioade..

oana ma bucur sa te vad! pupam pe david si sofi! merci de sfaturi..

gabi bafta multa cu planurile tale! nici eu nu as sta pe ganduri privind ET-ul embrionasilor..la fel, as incerca o alaptare lenta ca sa va fie bine amandurora...se pare ca e muscatura de paianjen, am fost azi la control..acuma din parc, din casa,nu stiu... aspir si fac curat de cateva ori pe saptamana, dar azi am tras mobile si am sters tot, tot..

tare dulce stef cu baltutele lui!

anca tare buna tre sa fie reteta,o sa incerc si eu!

 

pupici



#54
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 15:06

Of Corina săracul David, ce l- a piscat păianjenul, bine măcar ca ai descoperit cauza si nu e torsiune de testicul, ca era mai grav, nu? Sper sa rezolvi cu cresa.

Multumim Anca pt reteta.

#55
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 17:32

Cu placere, Norma! Felicitari pt masuratori! Nici al meu nu stie de ordine, dar mai nou daca are ceva in mana si nu mai vrea (mancare sau altceva) vine si imi da mie sau pune pe masa, nu mai lasa aiurea.

 

Corina, ce sperietura ai tras! Sanatate lui David, sa treaca repede!

 

Kytana, cum esti? Ai fost la control? Mi-am adus aminte ca intrebai de tremurat - si Iustin avea (mai nou nu l-am mai vz)  un fel de tremurat/incordat cand primea ceva ce ii placea sau cand ne giugiuleam noi doi si ma lua de cap cu manutele si ma strangea [il] Era un fel de a-si manifesta bucuria enorma..

 

Gabi, te inteleg cu Stef in bucatarie! Asa am patit si noi mai demult (v-am scris cu bulionul imprastiat peste tot) ...ce sa-l mai certi ca oricum e el derutat de ce se intampla. Au niste mutrite dulci foc! Succes in tot ce ti-ai propus!



#56
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 19:23

Oana, ma bucur ca nu te-ai suparat :). vad ca am sarit peste cuvinte din graba. Vroiam sa zic multumesc de fapt. Si ca mi-as dori sa poata intelege si el ca nu mai poate suge, din pacat la 1.5 ani nu cred ca are cum.

 

da, sunt hotarata. sa vedem cum "ies" treburile acum...

 

 

pupici, sa aveti o seara buna!



#57
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:10

Hello mămici,
Kytana cum a fost la interviu?

Anca, am in cuptor prajitura după reteta de la tine, abia aştept să vad daca ii place lui Andrei.

Noi azi am păpat clătite cu iaurt si migdale măcinate si chia, in parc am mâncat ananas si mar, apoi înainte de culcare supa de pui cu galuste. După ce se va trezi va papa spaghete bolognese iar seara sper ca praji....si Poate iaurt.

Un weekend minunat sa aveţi.

Editat de norma36, 04 aprilie 2014 - 13:10 .


#58
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:27

Norma, sper sa ii placa prajitura lui Andrei. Al meu nu se mai oprea [:)] probabil si pt ca ii dau rar dulce...

 

Sunt cam suparata ca mi-a facut febra aseara si azi iar; cel mai mult 38.4 aseara si s-a trezit cu un ochisor rosu si cu secretii [fri] Cred ca l-a tras curentul sau o fi vreo conjunctivita, nici nu stiu...Astept sa vb cu pediatra si daca face si la noapte febra o sa merg maine cu el la dr. Altceva nu are, a mancat aproape ca de obicei...\Ma gandesc sa nu fie si de la dinti ca baleste la greu (v-am zis ca ii tot creste incisivul ala suplimentar si parca ar fi si o maseluta-a 5-a)



#59
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:34

Buna mamicute!

 

Interviul a mers bine, credem. Acum sa vedem ce ii zic in continuare. Ar trebui sa ii dea mail cu raspunsul, indiferent care ar fi acesta. Avand in vedere ca azi e vineri, sper sa ii dea raspuns cat mai repede, sa nu il tina in suspans.

 

Luca nu doarme chiar asa de bine, noaptea se trezeste si imi cere mana, iar dimineata se tot trezeste si nu mai vrea sa adoarma. De adormit singur, nici vorba. Nici nu il chinui, ca nu vad rostul. Stau 10 minute intinsa in pat langa patutul lui, cat se joaca el cu mana mea si adoarme apoi imi vad de treaba. :)

 

Ancuta, am salvat si eu reteta sa o incerc cat de curand. Suna bine, am facut si eu ceva similar, doar ca am dat merele pe razatoarea mare. Multa sanatate, sa nu fie nimic aiurea, mai ales daca papa corespunzator! [flo]

 

Norma, multumesc de intrebare. Buna papica lui Andrei! Vroiam sa te intreb, pastele bolognese i le faci cu carnita tocata? Pastele le mananca intregi? 

 

Gabi, nu stiu daca ai zis sau nu, dar vroiam sa te intreb (scuza-mi ignoranta) despre legatura intre FIV si alaptare.

 

Oana, bine ai revenit si ma bucur ca sunteti bine si sanatosi! Scrie-ne mai des, da? 

 

Mirabela, ce mai face Calin? Corinuka, Daviducu ce mai face?

 

Ieri am fost la spital, mi-a facut transvagianala si se pare ca s-a eliminat tot tesutul, ovarele arata bine, uterul la fel. Mai este putin sange pe care urmeaza sa il elimin si atat. Unda verde ne-au dat de cand se opreste sangerarea.  [fal] Au zis ca nu exista niciun pericol, din contra, ar fi mai indicat sa incerci cat mai devreme. Cica poti ramane insarcinata chiar inainte de primul ciclu menstrual si sa fie totul perfect. Mi-au facut si un test de sarcina, pentru nivelul hormonilor care a iesit cu a doua liniuta aproape invizibila, s-a vazut la lumina zilei, fffff slab. A ramas sa fac eu inca un test acasa joia viitoare si daca iese pozitiv, sa ii sun, altfel "ma externeaza". Mi-am facut programare si la medicul generalist sa ii pun cateva intrebari suplimentare ca tot vad stelute si ma simt extrem de obosita si culmea nu prea pot dormi. 

 

Sa aveti un weekend insorit! Aci este ceata de cateva zile si ma irita de nu se poate vremea asta. 



#60
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:35

Anca, sănătate multa bobocelului, sa nu fie nimic grav si sa se facă bine repede. Azi am simtit si eu a treia măseluță a lui Andrei, iesita complet. Nici nu stiu când ....

Kytana. - tinem pumnii strânși lui Andrei. Doamne ajuta!

Pastele sunt de fapt niste lășcuțe de casa, sunt f mici iar carnea e de vita ai e tocată. Iau carne intreaga si o toc eu sa fiu sigura ca nu sunt prostii in tocătura.

Weekend fain.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -