Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#171
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:25

Pai , eu propun ca noi , cei de pe forumul desprecopii in frunte cu redactor sa ne unim forțele si portofelele si sa facem canalizarea si apa :;) Ia sa vedem , citi ne băgam ? .....
Si dupaia sa luam sa îngrijim educam 1-2-3 copii de acolo si porma sa vedem cui ii mai da mina sa circoteasca ...

#172
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:26


Daca s-au construit locase de cult in exces inseamna ca au existat fonduri.

Se spune ca s-a dat de lucru al oameni! Si constructia uni cabinet medical sau a unei scoli ar fi facut acelasi lucru, ar fi creeat locuri de munca nu doar pe perioada constructie dar si dupa.

Cine ar fi mers la scoala sau la cabinet? Copii care sunt ingrijiti ar fi beneficiat de o ingrijire mai buna.

Ar fi putut sa desfasoare si activiati artistice: dansuri, arta plastica, etc... sub indrumarea unor pedagogi.

 

Preotul a purtat un dialog cu cetatenii, cu enoriasii lui, despre ce ar fi mai bine sa se faca in comuna? Banuiesc ca nu!

Erau banii procurati de preot deci avea dreptul sa decida cum dorea si a decis.

Asta poate demostra multe despre relatia prot-enoriasi o relatie care pare destul de distanta.

 

 

Intr-o instanta nici nu te-ar lasa sa vorbesti...sunt supozitii. Scenarii care pe un forum sunt acceptate...dar nu musai inghitite, Deceneus.

Ok, iti dai cu parerea...dar sunt chestii inventate de tine.

Fix la fel as putea spune ca preotul a fost insarcinat de donatori sa faca 28 de biserici cu banii lor, deci n-a decis nimic de capul lui.

O fi ca mine...o fi ca tine...

Presupui prea mult. Si complet nefondat.



#173
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:29



Acu' daca e sa ma intrebi pe mine, si cu banii castigati din munca ta s-ar putea face multe chestii utile...dar banuiesc ca nu esti de acord sa construiesti o scoala... si ii cheltuiesti dupa cum te taie capul . Nu?

In schimb vezi posibile destinatii pentru banii castigati de altii.

Democratic, nu-i vorba [:D]

Rufus, mie mi se pare foarte greu sa construiesti 28 de biserici din salariul de preot. Nu stiu care este acel salariu - insa mi se par niste investitii majore: teren, plan de constructive, materiale de constructie. Nu am date concrete insa totusi mi se pare extrem de costisitor sa faci asta si acei bani sa fie din salariu only. [flo2]



#174
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:35



Rufus, mie mi se pare foarte greu sa construiesti 28 de biserici din salariul de preot. Nu stiu care este acel salariu - insa mi se par niste investitii majore: teren, plan de constructive, materiale de constructie. Nu am date concrete insa totusi mi se pare extrem de costisitor sa faci asta si acei bani sa fie din salariu only. [flo2]

 Nici eu nu m-am gandit ca a construit din salariul lui. Evident ca au contribuit si altii care i-au impartasit ideile. Pe banii lor...fac ce vor, si 128 de biserici.



#175
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:42

Cred ca lumea care a contriuit la constructia acestor biserici isi facea mai mult loc in rai daca alegeau sa finanteze 28 de case de batrani , camine de copii sau cantine sociale ca banuiesc ca e mai mare nevoie de asa ceva decat de altare...



#176
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:44

Pai , eu propun ca noi , cei de pe forumul desprecopii in frunte cu redactor sa ne unim forțele si portofelele si sa facem canalizarea si apa :;) Ia sa vedem , citi ne băgam ? .....
Si dupaia sa luam sa îngrijim educam 1-2-3 copii de acolo si porma sa vedem cui ii mai da mina sa circoteasca ...

 

Pai nu e o idee rea.

Eu ma bag.



#177
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:49

Eu zic ca putem incepe cu o vizita la fata locului in care sa vedeti cu ochii vostri cum stau lucrurile, sa cunoasteti copiii si sa puneti ce intrebari doriti.Apoi discutam de proiecte marete , gen retele de apa si canalizare... [:)]

 

Apropo, eu am fost acasa la Parintele Tanase.Locuieste intr un apartament de bloc, modest, plin de carti...Ca muriti de grija banilor lui.Pff!



#178
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:52

Cred ca lumea care a contriuit la constructia acestor biserici isi facea mai mult loc in rai daca alegeau sa finanteze 28 de case de batrani , camine de copii sau cantine sociale ca banuiesc ca e mai mare nevoie de asa ceva decat de altare...

 

Parerea ta...pe banii lor.

Nu merge...



#179
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:53

Asociatia asta caritabila si non-profit de-i zice Pro Vita este a lui. Prin asta strange bani de la donatori.

Bisericile/capelele/paraclisele sunt construite multe cu materiale donate de oameni, ramase de pe la alte constructii, de multe ori din lemn si unele sunt chiar in curtile unor sateni - asta din ce am citit.



#180
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 12:53

Cred ca lumea care a contriuit la constructia acestor biserici isi facea mai mult loc in rai daca alegeau sa finanteze 28 de case de batrani , camine de copii sau cantine sociale ca banuiesc ca e mai mare nevoie de asa ceva decat de altare...

 

Ginger , nu e corect ce spui .Si cand cineva isi cumpara o masina sau o pereche pe pantofi scumpi , o vacanta scumpa ,ii putem reprosa ca mai  bine ar folosi banii intr-un scop caritabil . Hai sa realizam ce spunem . E usor de judecat.





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -