Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incapatanarea iar ne da batai de cap

incapatanare copil comportament

93 raspunsuri la acest subiect

#81
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 09:56

Mda, numai ca acum tuseste de rupe, are muci ce curg ca la robinet si temperatura 38 cu 2.

Nu tuseste de la mersul pe gresie in picioarele goale si nici nu are temperatura din cauza asta. O fi o amarata de viroza. Zau, nu mai exagera. Da-o naibii de gresie. Ai facut o fixatie deja. Toata viata mea am stat cu picioarele goale pe gresie si ciment, m-am spalat cu apa rece pe unde trebuia si pe unde  nu trebuia si nu am avut nici pe naiba.

Ma scotea din minti maica-mea care zbiera intr-una la mine papuciiiiiiiiiiiiiiii!!!!!! O sa te doara ovareleeeeeeee!!!!! Nu am inteles niciodata ce au ovarele cu picioarele mele fara papuci, ca doar nu le am in talpa!

Nici fi-mea nu sta cu papuci. Nici daca ii lipesc cu super-glue. I-am luat niste sosete mai groase pe care i le pun in casa. Zau nu merita atata scandal pentru o pereche de papuci.

Oricum, daca i-ai zis de 3 ori si tot nu face, a patra oara e clar ca nici macar nu te mai aude.

Nu transforma toate bataliile in batalii pierdute din start. Nu poti castiga direct o batalie, ocoleste-o. E mult mai bine.



#82
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:14

Portocalia, sunt de acord cu tine. Forta si atitudinea se simt. Granitele se simt. Nu trebuie sa urli si sa faci spume la gura si sa fii violent ca sa iti impui parerea.

Scuzati-ma ca fac o paralela cu cainii, dar poate e mai explicit. Cum faci sa te impui in fata unui caine de paza, de 40-60 de kile. Nu ai nici o sansa cu forta bruta. Singura modalitate e educatia si ascendentul psihic. El stie cand tu esti sigur pe tine, stie ca tu esti liderul si tu conduci. Daca te simte slab, trebuie sa preia el conducerea. Toate astea se intampla nu neaparat pe fata, ci la nivel subtil in primul rand.

 

Bineinteles ca la copii e mult mai complicat, dar principiile de baza tot alea sunt. Trebuie sa stie ca esti acolo si ca poti sa rezolvi orice situatie. Trebuie sa stie ca tu esti adultul. Ca deciziile tale sunt drepte. Ca exista reguli in cadrul carora nu se intampla nimic rau.

Da, ei incearca permanent sa depaseasca limitele. Asta e ceea ce trebuie sa gestionezi tu ca adult. Si sa ii ajuti sa devina si ei adulti si sa treci cu ei prin toate etapele. Da, se razvratesc si e normal sa fie asa, pentru ca isi doresc libertate si decizie. Acolo trebuie sa ajunga atunci cand vor fi adulti. Nu ai cum sa ai un robotel de copil cat e mic si apoi dintr-o data, de la 18 ani sa zicem, pac, ai un adult perfect si responsabil. Deci trebuie sa ii lasi si mici sa ia propriile lor decizii, doar ca directionate de tine. Nu intrebi cu ce vrei sa te imbraci azi si punct. Ca nu vei mai iesi din casa in urmatoarele 3 ore. E prea vast pentru ei sa ia decizii si sa faca alegeri la nivelul asta. Dar poti sa intrebi te imbraci cu rochita asta sau cu rochita asta. Ea va fi fericita ca alege, e decizia ei ca se imbraca in rosu sau in verde, tu esti ok cu alegerea ei, pentru ca de fapt a fost alegerea ta, niciuna din variante nederanjandu-te. Si tot asa.

La masa nu intrebi ce vrei sa mananci punct. Ca e posibil sa vrea ceva ce nu ai, numai ca are chef sa te zgandare. La masa se pune masa. Mancam ce avem. Cu totii. A, vrei sa o intrebi, intrebi: mami, vrei sandvici cu branza sau cu sunca? Iarasi, pentru tine ambele alegeri sunt ok, dar e si ea ok ca e intrebata. De fapt mesajul era acum e ora la care trebuie sa mananci un sandvici. Dar daca ii servesti la modul asta, treci si mananca-ti sandviciul, s-ar putea sa ai parte de un mic scandal, eventual aruncat cu sandviciul de pereti.

Ea are acum un mare NU indiferent ce ii spuneti voi. Asta trebuie sa intelegi. Si ca acest mare NU a fost determinat de greselile voastre.

Inca o data iti spun, pana nu va veti schimba voi, pana nu va veti schimba modul de gandire vis-a-vis de ea, modul de abordare, nu veti obtine nici o imbunatatire a situatiei de la ea.



#83
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:49

Daca vrei sa asculti pe cineva in exclusivitate ,ascult/o pe Carmen,da are mare dreptate.

Cu papucii la fel,imi imaginez cum o bati la cap,cu slapii aia ,pune/ii o soseata si gata.....si nu de la asta a racit .paralel de ce ziceam de ingradirea libertatii.......aici ma refeream



#84
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:00

Copilul nu are absolut nimic....tu esti cea care ai si comportamentul ei e imaginea in oglinda a problemelor tale, unele la acelasi nivel, altele la alt nivel....ex. esti fixata si incapatanata, tu, sa-si ia papuci, sosete....obtii sau nu ceea ce vrei in final, dar persisti in a se incalta, identic aplica si ea. Eu mi-as face autopsia mea si dupa as merge si cu a altora.

Asa ne mai place sa dam vina pe altii, copilul e x, e y, e z....dar eu, eu cum sunt? De ce dau vina pe altii si incerc sa-i modelez, de ce nu incep cu mine? E mult mai usor....

 

PS....zau asa Selene....numai pe vremea bunicii era chestia asta, umbli desculti, racesti la oua sau racesti si faci febra, plus notiunea de "curent" ....hai sa fim seriosi si sa nu ne mai cramponam de nimicuri pisand copii cu aberatii asa cum am fost noi pisati si nu ne-a placut deloc. Faptul ca umbla desculta pe gresie o ajuta sa-i scada si febra.



#85
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:09

dianama, trecutul ei medical ma face sa fiu mai... precauta. carmencat mi se pare ca stie.

 

emanouela, eu cred in curent. L-am simtit pe pielea mea.

 

Am consultat medicul in privinta acestui aspect - legatura dintre mersul descult pe gresie, umblatul dezbracat pe vreme rece, curent si raceli sau infectii urinare. Raspunsul a fost ca depinde de sensibilitatea organismului respectiv. Unii pot sa nu aiba nimic, altii pot raci rapid.


Editat de Selene_Bunny, 09 noiembrie 2013 - 11:17 .


#86
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:19

Selene cu atitudinea aceasta niciunul nu te putem ajuta,nu putem spune fa asa si fa invers........nu e incapatanat copilul,e ok, repet pt ultima data,cu tine tre sa lucrezi.

PS.pt linistea ta pune/i ciorapi luuuuuungi in picioare si nu mai pisa copilul,laptopul  tine/l mai ascuns,fa/i loc sa se desfasoare ca si copil.......



#87
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:27

Si eu cred in curent Selene, numai ca acel curent in care cred eu, nu te "trage" ....poate cel pitin sa te impinga. La urma urmei acest curent e o diferenta de temp sau presiune, asta poate sa afecteze ori ba, depinde de organism si de cat am stat expusi.



#88
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:38

Si eu nu tot asta am spus? Ca depinde de organism?

 

Uite, noua ni s-a recomandat, de catre medicul din spital, sa facem periodic uroculturi si exudate. In momentul in care ti se recomanda periodic o chestie, nu dovedeste asta o anumita sensibilitate? Ca trebuie un plus de atentie?



#89
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 11:47

Selene......in conditii normale avand un corp sanatos, de rezistenta organismului nostru, au fost parintii nostri responsabili si noi....adica daca ei te-au infofolit si-au stat cu gura pe tine,...imbraca-te, pune sosete, inchide geamul, inchide usa, 25-30 grade iarna in casa ca sa "nu racim", nu iesi afara ca e frig, ca ploua, ca ninge, ca bate vantul, etc....rezistenta e scazuta spre foarte scazuta...mai departe, daca vrei sa vezi bine, daca nu nu si repeti aceleasi greseli.



#90
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 12:01

Nu ne aflam in situatia expusa de tine, emanouela. Nu am fost crescuta asa si nu o cresc asa.


Editat de Selene_Bunny, 09 noiembrie 2013 - 12:13 .




Etichetat si cu incapatanare, copil, comportament

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -